Forum

Już wkrótce
  • "JLA - Liga Sprawiedliwości: Saga o błyskawicy" (WKDCBiZ) - 24 kwi 2024,
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 2" - 15 maj 2024,
  • "Nightwing. Bitwa o serce Blüdhaven. Tom 2" - 29 maj 2024,
  • "Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 2" - 29 maj 2024,

Viola DavisPodczas promocji swojego najnowszego filmu “Blackhat” (“Haker”), Viola Davis opowiedziała o swoich przygotowaniach do roli Amandy Waller w “Suicide Squad”.

Jeszcze nie zaczęłam czytać komiksów. Czytałam o niej i pracuje nad swoim harmonogramem do “Suicide Squad”. Jestem nią zafascynowana. Fascynuje mnie jej obecność w superbohaterskim świecie, bo nie jest kobietą, jakiej można się spodziewać. Myślę, że jest pełna sprzeczności. To wielka, potężna, twarda, czarna kobieta, która jest gotowa sięgnąć po broń i strzelić do każdego. Jestem zafascynowana odkrywaniem jej psychiki. Jestem podekscytowana perspektywą sięgnięcia po broń.
Czytaj dalej

Jim Gordon w "Gotham"W rozmowie z THR Bruno Heller producent wykonawczy i pomysłodawca “Gotham”, oprócz omówienia kwestii technicznych dotyczących realizacji serialu, zdradził również, czego widzowie mogą się spodziewać po drugiej połowie trwającego sezonu.

Zobaczycie jak Nygma robi wielki krok naprzód w kierunku mężczyzny, którym zostanie. Zobaczycie Fish Mooney w sytuacji, w której ciężko będzie sobie wyobrazić jak z tego wyjdzie. Jej relacji z Butchem i Pingwinem sięgną granic możliwości. Selina Kyle zrobi coś bardzo szokującego – także i Fish. Jedną z rzeczy w drugiej połowie sezonu jest to, że wszystkie prowadzone opowieści ziszczą się. Dla niektórych będzie to oznaczać koniec, a dla innych triumf. Gordon jest… nie, nie mogę tego zdradzić. Prawie wszystko wam powiedziałem, a nie mogę. Ale gwarantuję, że jeśli podobała Ci się pierwsza połowa sezonu, to pokochasz drugą.

ArrowProducent wykonawczy serialu “Arrow”, Marc Guggenheim, przyznał w rozmowie z THR, że chciałby by w produkcji CW pojawił się Batman. Niestety fani nie powinni się spodziewać, że szybko do tego dojdzie. Jednak nie można wykluczyć, że pewnego dnia stanie się to rzeczywistością. Guggenheim przypomniał, że tworząc serial nie myśleli, że pojawi się w nim tyle bohaterów znanych z uniwersum DC jak Huntress, Dethstroke, Deadshot i wielu innych. Dlatego nauczył się by niczego nie wykluczać.

W trwającym obecnie 3. sezonie “Arrow” pojawili się m.in. Ra’s al Ghul oraz Katana, a wkrótce ponownie powróci Suicide Squad.

Batman_Eternal_Vol_1_38_TextlessW zeszłym tygodniu, pisaliśmy o:

1. Batman Eternal #38
Doskonały scenariusz, świetne rysunki, genialne prowadzone postacie. Wreszcie seria odbija się od dna… Ale nie w tym numerze! Zaledwie dwa i pół nietoperka. Chyba najzagorzalsi fani tego tytułu powoli tracą nadzieję na lepsze czasy dla Eternala.
Kliknij tutaj, aby zobaczyć jak jest źle 

2. Batman Annual #3
Lekko mylący opis okładki sugerujący, że ten numer jest powiązany z obecnymi wydarzeniami z głównej serii “Batman”. Tak naprawdę nic istotnego nie wnosi i może sięgnąć po niego każdy. A sięgnąć warto, bo to dobrze wykonana robota jest.
Kliknij tu, aby przeczytać

Norm Breyfogle – to nazwisko szczególnie bliskie pokoleniu TM-Semic. Ludziom, dla których nasz polski Batman był pierwszym krokiem na drodze do poznania i pokochania postaci Mrocznego Rycerza. To, zasłużone w rozpowszechnianiu komiksu superhero w naszym kraju wydawnictwo, wielokrotnie „korzystało” z usług tego artysty. Myślę, że z pewnością można powiedzieć, że pierwsze cztery lata wydawania Batmana w Polsce należało do Breyfogle’a i, do nierozłącznie kojarzonego z nim scenarzysty, Alana Granta. To właśnie okładki tego artysty (począwszy od numeru 2/91) najczęściej witały nas przez witrynę kiosku Ruchu. Breyfogle nie tylko jest autorem rysunków do wspaniałych historii, ale także współtwórcą postaci, które na dobre zadomowiły się w mitologii Batmana. Do takich tuzów należą choćby: Anarky, Brzuchomówca, Mortimer Kadaver, Cornelius Stirk czy motocyklowy gang Demonz pojawiający się nierzadko w pracach artysty jako easter eggi.

Polski Batman nr 2/91, czyli pierwszy kontakt polskiego Czytelnika ze stylem Norma Breyfogle’a

Jego grafiki towarzyszyły nam na początku kariery polskiego Batmana w historiach takich jak, m.in. „Anarch w Gotham”, „Szczurołap”, „Powrót Scarface”, czy, choćby w późniejszych już latach przy części aktów do sagi „Knightfall”. Fani Batmana w Polsce docenili pracę Norma zapraszając go do Łodzi na Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w 2010 roku.
Leworęczny rysownik, obdarzony charakterystycznym stylem nie mogącym pomylić się z nikim innym, doznał niedawno udaru mózgu. Wiadomość bardzo przykra sama w sobie, jednak jeszcze o tyle gorsza, że w wyniku tegoż udaru, Breyfogle doznał paraliżu lewej strony ciała. Artysta znajduje się obecnie już w odpowiednim ośrodku, jednakże koszty leczenia są potężne – dziesięć tysięcy dolarów za miesiąc. Rodzina Norma zorganizowała zbiórkę pieniędzy, do której możecie się przyłączyć, a więcej szczegółów można przeczytać tutaj. Życząc rysownikowi powrotu do zdrowia, chcielibyśmy przedstawić listę subiektywnie wybranych najlepszych komiksów w dorobku Breyfogle’a. Ci, którzy nie znają, niech przeczytają, bo warto, a fani Batmana z czasów TM-Semic być może miło powspominają stare czasy.

Niewątpliwie, do wysokiej jakości niżej wymienionych historii przyczyniły się scenariusze Alana Granta, lecz rysunki Breyfogle’a, w równej mierze oddawały klimat opowieści oraz nastrój poszczególnych scen.

  1. „Ostatni Arkham” (polski Batman nr 1/1994)
  2. Świeży, jak na tamte czasy, pomysł osadzenia Batmana wśród szaleńców w zakładzie Arkham był strzałem w dziesiątkę. Historia nawet dzisiaj urzeka atmosferą mroku i niepewności, nie bez zasługi oczywiście dla klimatycznych rysunków Breyfogle’a. Ten numer to debiut takich postaci jak Amygdala, Jeremiasz Arkham, a przede wszystkim Victor Zsasz, który dzięki kreacji artysty, na długo wrył się w pamięć polskiemu Czytelnikowi.

  3. „Śmieci, Demoni Ulicy” (Batman nr 5/1991)
  4. Mam ogromny sentyment do tego komiksu, gdyż był on jednym z pierwszych Batmanów, które czytałem. Do dzisiaj dobrze wspominam klasyczną już scenę wpadania Mrocznego Rycerza przez świetlik, lub dynamiczne kadry przedstawiające walki z gangiem motocyklistów, które prezentował nam Breyfogle. Na pierwsze miejsce tego numeru wychodzi jednak rewelacyjny double-splash page wspinającego się Batmana na jedną z gothamskich katedr.

  5. „Czarny Pająk” (Batman nr 6/1994)
  6. Dobra historia o zemście, narkotykach i problemach rodzinnych. Do tego świetnie nakreślony przeciwnik. Na plus idzie z pewnością design kostiumu Czarnego Pająka, intensywne sceny strzelanin i pojedynki Batmana, zarówno z gangsterami w fabryce narkotyków, jak i ze samym Black Spiderem.

  7. „Czerwone nacięcie” (Batman 9/1995)
  8. Druga historia, po „Ostatnim Arkham”, która wyniosła Zsasza wysoko w rankingu moich ulubionych przeciwników Nietoperza. Choć scenarzysta już inny (Doug Moench), dzięki szkicom Breyfogle’a, wciąż czułem ten sam klimat grozy, co przy fabule Granta. Świetne kadrowanie przy upozorowanych ofiarach szaleńca, ale także w scenie pojawienia się Batmana na miejscu zbrodni. Ponownie znakomity kadr wybijania okna przez Mrocznego Rycerza, i znowu wyśmienicie oddane sceny pojedynku. Naprawdę ciężko jest mi wybrać swój ulubiony rysunek z tego komiksu.

  9. Niepublikowane w Polsce
  10. Oprócz comiesięcznych serii takich jak „Detective Comics”, czy choćby „Shadow of the Bat”, Norm Breyfogle stworzył grafikę także do kilku tzw. Oneshotów, czyli pojedynczych albumów z zamkniętą fabułą. Moim zdaniem, na uwagę zasługują takie tytuły jak np. „Batman: Holy Terror” (1991 r.) czyli Gotham jako teokratyczne państwo, czy ciekawostka w postaci „Batman: The Abduction” (1998 r.), w którym możemy podziwiać scenę walki Batmana z Brucem Lee. Niemniej jednak, z niewydanych komiksów w naszym kraju, najlepiej pod względem graficznym prezentuje się „Birth of the Demon” (1992 r.) do scenariusza Dennisa O’Neila, przedstawiający genezę postaci Ra’s al. Ghula. Jest to pierwszy malowany album tego artysty i efekt jest rewelacyjny. Moim zdaniem jest to szczyt formy Breyfogle’a. Być może kiedyś doczekamy się publikacji tego komiksu w naszym kraju, bo naprawdę warto.

    Fani Batmana już od dłuższego czasu domagają się wydania zbiorczego komiksu z pracami Breyfogle’a. Istnieje nawet fanpage na Facebooku (wpisz – DC Comics, Collect and Print Norm’ Breyfogle’s Batman Work) mający „zmusić” DC Comics do podjęcia działań w tym kierunku. Brzmi to trochę makabrycznie, ale być może z powodu udaru rysownika i szumu, jaki wokół niego się teraz dzieje, nagle ktoś decyzyjny pomyśli i wyda taki album. Aż dziwne, że nie zrobiono tego wcześniej. Nie pozostaje nic innego jak wesprzeć tą akcję swoim „lajkiem” i nie zapomnieć finansowo wspomóc rodziny artysty. Przypominam, że wszystkie potrzebne informacje, by to wykonać znajdziecie tutaj. Dodatkowo, swoje pozdrowienia i życzenia powrotu do zdrowia dla rysownika możecie przesłać na adres mailowy BatCave. Szczegóły wysłania specjalnej karty z pozdrowieniami od polskich czytelników znajdziecie tutaj.

Na koniec jeszcze lista komiksów wydanych w Polsce, w których Norm Breyfogle pełnił rolę rysownika:

  • Batman nr 2/1991, „Snieg i Lód”, „Oda do Pingwina”
  • Batman nr 4/1991 „Anarch w Gotham”
  • Batman nr 5/1991 „Śmieci”, „Demoni Ulicy”
  • Batman nr 6/1991 „Konflikt Symboli”, „Koty”
  • Batman nr 7/1991 „Aborygen”, „Ekstaza”
  • Batman nr 9/1991 „Kamienny zabójca”
  • Batman nr 10/1991 „Szczurołap”
  • Batman nr 11/1991 „Obrzęd przejścia” część 1 i 2
  • Batman nr 12/1991 „Obrzęd przejścia” część 3 i 4
  • Batman nr 1/1992 „Sprawa syndykatu chemicznego”, „Kryzys tożsamości” część 1
  • Batman nr 2/1992 „Kryzys tożsamości” część 2, „Pan strachu”
  • Batman nr 6/1992 „Gorączka”, „Gorączka mija”
  • Batman nr 7/1992 „Nocne potwory”, „Sobotnia noc w kinie”
  • Batman nr 9/1992 „Towarzyszki broni”
  • Batman nr 11/1992 „Dusza bestii” część 1 i 2

  • Batman nr 12/1992 „Dusza bestii” część 3
  • Batman nr 2/1993 „Debiut”
  • Batman nr 3/1993 „Precz z herosami”
  • Batman nr 6/1993 „Bogowie i ludzie”, „Requiem dla zabójcy”
  • Batman nr 7/1993 „Idiota” część 1
  • Batman nr 8/1993 „Idiota” część 3 i 4
  • Batman nr 9/1993 „Burzyciel” część 1
  • Batman nr 11/1993 „Powrót Scarface” część 1
  • Batman nr 12/1993 „Powrót Scarface” część 3
  • Batman nr 1/1994 „Ostatni Arkham” część 1 i 2
  • Batman nr 2/1994 „Ostatni Arkham” część 3 i 4
  • Batman nr 6/1994 „Czarny Pająk”
  • Batman nr 4/1995 „Nikt”
  • Batman nr 8/1995 „Zaproszenie na herbatkę”, „Kukiełki”
  • Batman nr 9/1995 „Czerwone nacięcie”

Norm Breyfogle podczas MFKiG 2010 (fot. kelen)

Sal Maroni w "Gotham"Obejrzeć już można zapowiedź 12. odcinka “Gotham” pt. “What The Little Bird Told Him”, którego premiera 19 stycznia.

W Polsce nowe odcinki “Gotham” będzie można oglądać od 22 stycznia na kanale 13 Ulica.

James Gordon stara się złapać Jacka Grubera (gościnnie Christopher Heyerdahl), obłąkanego, geniusza elektrycznego, który uciekł z Akrham Asylum, by odzyskać swoją dawną posadę. Tymczasem Falcone stara się utrzymać swoje imperium, po tym jak Fish Mooney wykonuje kolejny ruch.

Czytaj dalej

DETECTIVE COMICS #38Na stronach serwisu Nerdist można obejrzeć preview z 38. numeru “Detective Comics”.
DETECTIVE COMICS #38
Scenariusz FRANCIS MANAPUL i BRIAN BUCCELLATO
Rysunki i okładka FRANCIS MANAPUL
THE FLASH 75 variant cover JOSHUA MIDDLETON
1:25 variant cover YUKO SHIMIZU
W sprzedaży od 7 stycznia • 32 pg, FC, $3.99 US • RATED T
Mieszkańcy Gotham zdecydowali – i teraz Anarky szaleje po ulicach!

Czytaj dalej

DETECTIVE COMICS #38W środę, 7 stycznia, do sprzedaży w USA trafią m.in. następujące tytuły związane z Batmanem:

  • LEGENDS OF THE DARK KNIGHT 100-PAGE SUPER-SPECTACULAR #5
  • EARTH 2 #30
  • JUSTICE LEAGUE 3000 #13
  • DETECTIVE COMICS #38
    Mieszkańcy Gotham zdecydowali – i teraz Anarky szaleje po ulicach!
  • BATMAN ETERNAL #40
    To trójstronna walka o przetrwanie między Batmanem, Riddlerem … i Matką Naturą?
  • ABSOLUTE BATMAN, INCORPORATED
  • INJUSTICE: GODS AMONG US VOL. 2

Źródło: DC Comics

Norm Breyfogle podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier 2010Jak już informowaliśmy w jednym z naszych wpisów, amerykański artysta Norm Breyfogle doznał udaru mózgu, który doprowadził do problemów władania lewą stroną jego ciała. Sytuacja ta między innymi kompletnie uniemożliwia mu wykonywanie swojej pracy ze względu na rysowanie lewą ręką.

W chwili obecnej trwa zbiórka pieniężna zorganizowana przez najbliższych artysty, która ma pokryć rehabilitację oraz opiekę. Do uzbierania jest 200 tysięcy dolarów. Opłata za miesiąc opieki medycznej wynosi 10 tysięcy.

Norm Breyfogle jest dla wielu polskich czytelników komiksów z Batmanem jednym z najważniejszych twórców pracujących nad tą postacią. Duża część zeszytów wydana przez TM-Semic w naszym kraju zawierała właśnie jego prace.

W związku z tym, serwis BatCave postanowił zorganizować inicjatywę, która ma na celu okazanie wsparcia dla artysty. Z Waszą pomocą, drodzy czytelnicy, chcemy przygotować specjalną kartę z pozdrowieniami dla Norma Breyfogle’a. Wsparcie finansowe jest w takiej kwestii bardzo ważne, tak samo jak podniesienie na duchu.

Chcecie podziękować artyście za jego pracę nad Batmanem? Życzyć mu wytrwałości w trakcie leczenia i rehabilitacji? Przyślijcie swoje życzenia – w dowolnej formie (tekst, rysunek, film, itp.) – na naszego redakcyjnego maila redakcja@batcave.com.pl wpisując w temacie „Norm Breyfogle”. Ze wszystkich zebranych wpisów przygotujemy specjalną, zbiorową kartę z życzeniami, która zostanie wysłana prosto do artysty. Życzenia zostaną oczywiście przetłumaczone na język angielski, o ile już takich do nas nie prześlecie. Pamiętajcie, aby się podpisać! Na Wasze maile czekamy do 8 lutego.

Przypominamy także, że zbiórka pieniędzy odbywa się na stronie http://www.youcaring.com/medical-fundraiser/legendary-batman-artist-norm-breyfogle-stroke-fund/281723.

Norm Breyfogle w trakcie wizyty w Polsce na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier 2010 wraz z redaktorami BatCave, audycji Kraina Snów oraz DC Maniak (dawnego DC Multiverse).

Kalendarium

Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "Joker: Folie À Deux"

Zobacz wyniki

Sonda

Najlepsza okładka (Dark Age):