Tytuł odcinka: “Jericho”
Polski tytuł odcinka:
Pierwsza data emisji: 25 października 2019
Reżyseria: Toa Fraser
Scenariusz: Kate McCarthy
Twoja ocena: [yasr_visitor_votes size=”medium”]

Dick w końcu wyjawia zespołowi prawdę. W retrospekcji poznajemy tajemnicę wendety Deathstroke’a przeciwko Tytanom. Po zabójstwie Gartha/Aqualada Dick, Donna, Dawn i Hank zaprzyjaźniają się z Jericho Wilsonem, synem Deathstroke’a. Zdając sobie sprawę, że oddanie Slade’a dla jego syna może być jedyną słabością Deathstroke’a, Dick chętnie wykorzystuje tę informację przeciwko swojemu nemezis. Ale gdy przyjaźń Tytanów z Jerycho rośnie i ten ten dołącza do ich grona, Dick jest zmuszony dokonać wyboru pomiędzy lojalnością a zemstą.

W rolach głównych:
Brenton Thwaites – Dick Grayson/Robin
Conor Leslie – Donna Troy
Minka Kelly – Dawn Granger/Dove
Alan Ritchson – Hank Hall/Hawk

Gościnnie występują:
Esai Morales – Slade Wilson/Deathstroke
Chella Man – Jericho
Ann Magnuson – Jillian
Demore Barnes – William Wintergreen
Mayko Nguyen – Adeline

W pozostałych rolach:
Katy Breier – pracownica sklepu z płytami
Madeleine Claude – pielęgniarka wojskowa
Goran Stjepanovic – ukraiński terrorysta #1
Sebastian MacLean – facet w kominiarce
David Reale – niegrzeczny klient
Christopher Stanton – kierowca
Raevv’n Leedham – SF spierająca się kobieta
Daniel Rheaume – SF spierający się facet


“Titans” zabierają nas w kolejną podróż w przeszłość, by przybliżyć postać Jericho a także Slade’a. Nie dostajemy więc kontynuacji poprzedniego odcinka ale kolejny przerywnik, który również dobrze można było dać wcześniej. Na tym etapie sezonu lepiej byłoby się skupić na głównym wątku oraz na wprowadzonej postaci Superboya.

“Jericho” tak naprawdę nie ma wiele do zaoferowania oprócz końcowych scen akcji. Pojedynki Donny oraz Robina z Deathstrokiem pokazują nam jak wielkim zagrożeniem jest Slade. Nie tylko podchodzi do zadań taktycznie ale także potrafi rozgryźć bohaterów, którzy w walce z nim praktycznie nie potrafią przejąć inicjatywy. Po takiej porażce nic dziwnego, że postanowili przemyśleć swoją zasadność istnienia swojej superbohaterskiej drużyny.

Co nie jest żadnym zaskoczeniem, Aqualad nigdy nie był celem Deathstroke’a. Szkoda jednak, że gdy poznajemy prawdziwy cel, to ani nie otrzymujemy sceny akcji ani tym bardziej jakichś wyjaśnień, dlaczego ktoś zlecił takie zlecenie.

Cała historia Jericho, chociaż jest dramatyczna, bo poznajemy okoliczności w których stracił głos, to za wiele w nich uproszczeń. Zbyt często bohaterowie w zwykłej rozmowie zdradzają nadmiar informacji. W banalny sposób Jericho ujawnia ważne szczegóły dotyczące swojego ojca. Jest też nierozważny gdy chodzi o jego moce.

Oglądając odcinek w którym sporo miejsca poświęcono rodzinie Wilsonów nie sposób nie zauważyć kompletnego przemilczenia istnienia postaci Rose. Retrospekcje z eksperymentów na Sladzie ujawniają jednak w jaki sposób jego dzieci mogły zyskać niezwykłe umiejętności.

“Jericho” to odcinek, który rzuca trochę światła na pewne elementy fabuły, ale równie dobrze można byłoby najistotniejsze rzeczy zmieścić w którymś z poprzednich odcinków. Od początku wiemy jak skończy syn Slade’a i można się tylko zastanawiać dlaczego jego śmierć tak wstrząsnęła bohaterami i tak wielkie piętno odcisnęła na Dicku. Grayson może się obwiniać, ale nie mniej winny jest Slade a także Jericho, który zachował się jak bohater, ale z własnej woli zdecydował się na ruch, który okazał się dla niego pożegnaniem z życiem. Nie ma tu jednego winnego i chyba dlatego też Deathstroke nie próbował szukać zemsty, ale wybrał własną drogę pokuty.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

Ciekawostki:

  • Podczas snu Jericho słychać utwór “Five Years” (2012 Remastered Version) Davida Bowiego.
  • Gdy Jericho wpada na niegrzecznego klienta słychać utwór “Let It Out” Raphaela Lake’a.
  • W scenie rozmowy Jericho z Wintergreenem w sklepie płytowym słychać “Hate to Admit it” Sama Petersa.
  • Podczas napisów końcowych słychać utwór “Northern Lights” (Acoustic) zespołu Death Cab for Cutieh.


Kalendarium

Sonda

Najlepszy okładka (Bronze Age):

Sonda

Najlepszy okładka (Golden & Silver Age):