Forum
Już wkrótce
  • "JLA - Liga Sprawiedliwości: Saga o błyskawicy" (WKDCBiZ) - 24 kwi 2024,
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 2" - 15 maj 2024,
  • "Nightwing. Bitwa o serce Blüdhaven. Tom 2" - 29 maj 2024,
  • "Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 2" - 29 maj 2024,

Czy w latach 80-tych prawie powstał crossover “Jon Sable/Batman”?
Tak

Pod koniec lat 70-tych Mike Grell przygotował rysunki do kilku numerów “Batmana”, pracował również przy innych seriach, a także stworzył dla DC Comics “Warlorda”. W połowie lat 80-tych dla First Comics stworzył nową serię pt. “Jon Sable, Freelance”. Był to bardzo popularny tytuł, dlatego też poważnie rozważano pomysł na crossover z Batmanem. Byłby to pierwszy crossover w którym Mroczny Rycerz spotkałby się z bohaterem z niezależnego wydawnictwa komiksowego (w owym czasie były pracownik DC, Mike Gold, był wydawcą w First Comics).

W jednym z wywiadów Mike Grell zdradził kulisy crossovera “Jon Sable/Batman”.
Przygotowano historię, która została zaakceptowana przez oba wydawnictwa. We wszystko jednak wtrącili się prawnicy i zrobiło się jedno wielkie bagno, które wyssało życie z tego projektu.

Historia była prosta, ale zabawna. Mężczyzna cierpiący na amnezję zgłasza się do Sable’a, by ten pomógł mu odkryć swoją tożsamość. Powinna być to prosta sprawa sprowadzająca się do sprawdzenia odcisków palców, ale wszystko się komplikuje kiedy okazuje się, że pod garniturem mężczyzna ma założony kostium Batmana. Co jeśli naprawdę jest bohaterem Gotham City?

Największe problemy z projektem związane były z harmonogramem zatwierdzenia różnych etapów prac. Na całość przeznaczony był dość krótki termin 90 lub 120 dni, ale na każdy etap (fabułę, scenariusz, rysunki, tusz, kolor) potrzebowano 15 dni roboczych by wszystko zatwierdzić, w sumie była to ponad połowa ustalonego harmonogramu. Mike Grell wraz z First Comics starał się skrócić ten czas do 5 dni, ale nic z tego nie wyszło. Kiedy w całą sprawę zaangażowali się prawnicy, próbujący przekonać drugą stronę do swoich racji, First Comics wycofało się. Po prostu nie warto było wg nich toczyć niekończącej się batalii.

Grell stwierdził także, że cały czas jest zainteresowany zrealizowaniem tego projektu.

Źródło: Comics Should Be Good!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kalendarium
Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "Joker: Folie À Deux"

Zobacz wyniki

Sonda

Najlepsza okładka (Dark Age):