BATMAN: ATAK NA ARKHAM
/BATMAN: ASSAULT ON ARKHAM/

Data wydania (Polska): 12.09.2014
Wydawca: Galapagos
Gatunek: animacja
Cena rynkowa: 39 PLN
Rok produkcji: 2014
Czas trwania filmu: 72 minuty
Wersja wydania: 1 płytowa
Zawartość płyty 1: film, dodatki
Wersje językowe filmu: polska (lektor), angielska, francuska, niemiecka, hiszpańska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1
Napisy: duńskie, polskie, francuskie, hiszpańskie, rumuńskie
Wersja dla niesłyszących: angielska
Dodatki: zwiastuny, zapowiedź nowego filmu animowanego DC Universe – “Justice League: Throne of Atlantis”
Opis: Witaj w mrocznym sercu Gotham City. Wznosi się tam Azyl Arkham, który gwałtownie zaludnia się dzikimi i niebezpiecznymi przestępcami. Kiedy Batman przegrywa z Riddlerem, musi zrobić wszystko by odzyskać z Arkham sekretną i bardzo niebezpieczną rzecz. Pomoc przychodzi z nieoczekiwanej strony… Wyrusz w podróż przez mroczne zakamarki kryminalnych umysłów w pełnometrażowym filmie animowanym DC Universe! >>>WIĘCEJ O FILMIE

W ostatnim czasie większość filmów animowanych z Batmanem oparta była na konkretnych komiksach. Nie zawsze były to wierne adaptacje, ale i tak osoby zaznajomione z komiksami wiedziały czego można się spodziewać. W przypadku “Batman: Atak na Arkham” mamy do czynienia z zupełnie oryginalną historią, która rozgrywa się w uniwersum znanym z serii gier “Arkham”. Tym samym pewne lokalizacje oraz wygląd bohaterów nie będą obce.

Chociaż w tytule filmu jest “Batman”, to nie jest on tu bohaterem pierwszoplanowym. Nie brakuje jednak momentów, w których z powodzeniem działając z zaskoczenia eliminuje przeciwników. Głównymi bohaterami są członkowie drużyny Suicide Squad, którzy dostają zadanie niemożliwe – włamanie się do Azylu Arkham.

Pierwsza połowa filmu jest emocjonująca i za sprawą nowych bohaterów w cale nie odczuwa się znikomej roli Batmana. Takie postacie jak Deadshot i Harley Quinn wraz pozostałymi członkami Task Force X w zupełności wystarczają. Jednak gdy złoczyńcy są głównymi bohaterami, to można się spodziewać, że nie będą oni oszczędzać przypadkowych pracowników Arkham. Momentami jest brutalnie i nie brakuje też podtekstów seksualnych, a co ciekawsze nie wszyscy bohaterowie muszą wyjść cało z tej samobójczej misji.

Jako, że akcja rozgrywa się w Arkham, to nie mogło zabraknąć Jokera, który ma swoje 5 minut, ale mimo wszystko nie zdominował filmu. W trakcie całej fabuły ma miejsce pewien zwrot akcji, ale jest on tak przewidywalny, że w gruncie rzeczy służy tylko po to by umożliwić wprowadzenie kilku zabawnych momentów.

Im bliżej końca, tym niestety jest gorzej. Na koniec, zaczynają się pojawiać kolejni znani łotrzy jak Bane, czy Poison Ivy. Czy czemuś to służy? Nie. Można tylko odnotować ich obecność oraz fakt, że ich potencjał został kolejny raz zmarnowany. Odbiór całości byłby o wiele lepsze, gdyby twórcy potrafi czasami się pohamować, zwłaszcza, że starali się dodać pewną głębię postaci Deadshota.

“Batman: Atak na Arkham” nie jest doskonały, ma swoje słabsze momenty, ale ogląda się go z wielką przyjemnością, a tego przede wszystkim oczekuje się po tego typu produkcji.

Tak jak w przypadku innych filmów animowanych z bohaterami DC wydanych na DVD wydanie “Batman: Atak na Arkham” pozbawione jest praktycznie dodatków. Trudno takowym nazwać zapowiedź kolejnego filmu animowanego. Ta polityka Warner Bros. by wszystkie dodatki zamieszczać tylko na Blu-ray jest bardzo krzywdząca dla krajów, w których nie trafiają do sprzedaży wersje na Blu-ray. Z przyjemnością bym wysłuchał komentarzy twórców, czy też oglądnął jeden z materiałów przybliżających kulisy produkcji, czy podejścia do danych bohaterów, a takiej możliwości nie otrzymujemy. W filmie pojawia się wielu nowych bohaterów, dlatego obawiałem się czy przypadkiem w polskiej wersji językowej nie otrzymamy jakiś spolszczonych nazw. Na szczęście nic takiego nie ma miejsca, w napisach jak i w tekście czytanym przez lektora pozostawiono oryginalne nazwy bohaterów. Nie ma więc sytuacji, z którą można się spotkać w przypadku dubbingu w serialach animowanych.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q


DODATKI SPECJALNE:

  • A Sneak Peek at Justice League: Throne of Atlantis (8:48)

ŁĄCZNY CZAS TRWANIA DODATKÓW: 8:48.

INFORMACJE O POLSKIEJ WERSJI:

  • Wersja polska: Studio M.R. Sound
  • Lektor: Paweł Bukrewicz
  • Tekst wersji z lektorem: Karolina Biniek
  • Tekst napisów: Karolina Biniek

Poprzednia Strona

już za:
dni
4
5
godzin
0
0
minut
3
8
sekund
2
6

Sonda

Twoja reakcja na kostium Batgirl?

Zobacz wyniki

Kalendarium

Komiksowe Top 5

Galeria

0stdqse7p8c81 271853830 269829623 batwoman-pam-isley-renee-montoya batwoman-bridget-regan-poison-ivy-full batwoman-bridget-regan-pam-isley