Tytuł odcinka: “THE ANVIL OR THE HAMMER”
Data premiery: 27 kwietnia 2015 (USA) | 21 maja 2015 (Polska)
Reżyseria: Paul Edwards
Scenariusz: Jordan Harper
Oglądalność: 4,58 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.5)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Ogre doprowadza Barbarę do emocjonalnego załamania, podczas gdy Gordon i Bullock zadają sobie wiele trudu, by go namierzyć. W międzyczasie Pingwin doprowadza do masakry stanowiącej początek epickiej wojny, podczas gdy Bruce dowiaduje się prawdy o Wayne Enterprises, a Nygma musi poradzić sobie ze skutkami swoich ostatnich działań.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Morena Baccarin
Milo Ventimiglia
Drew Powell
David Zayas
Chelsea Spack
Clark Carmichael
Caroline Lagerfelt
Richard Poe
Michael Potts
Barbara Rosenblat
Chris Chalk
James Andrew O’Connor
Tonya Glanz
April Yvette
Erica Camarano
Paul Bomba
Zachary Infante
Brian Distance
dr Leslie Thompkins
Jason Lennon
Butch Gilzean
Don Maroni
Kristin Kringle
Connor
pani Kean
pan Kean
Sid Bunderslaw
Lidia
Lucius Fox
Tommy Bones
Sally
Lucy
kobieta od P.R.
Cheech
Jake
strażnik

Barbara szybko się dowiaduje, że jej romans z Jasonem nie był jednorazowym wyskokiem. Mężczyzna wyraźnie dostrzega w niej to czego szuka u kobiety, dlatego wyznaje jej prawdę o sobie i daje jej czas na przemyślenie.

Po otrzymaniu od Seliny przesyłki z kluczem do sejfu, Bruce udaje się do Wayne Enterprises, by sprawdzić co ukrywa Buderslawa. Na miejscu wywołuje fałszywy alarm i w zamieszaniu dostaje się niepostrzeżenie do gabinetu Sida. Okazuje się jednak, że mężczyzna spodziewał się tej wizyty, gdyż wiedział, że na balu zabrano jego klucz. Wyjaśnia Bruce’owi, że taka korporacja jak Wayne Enterprises musi działać w nie zawsze legalny sposób i chociaż Thomas Wayne też tego początkowo nie akceptował, to później nic nie zrobił w tej sprawie. Napięta sytuacja zostaje przerwana przez Luciusa Foxa, który odprowadza Bruce’a do windy i wyjawia mu, że jego ojciec był dobrym człowiekiem, który potrafił ukrywać swoją prawdziwą naturę.

James Gordon: Harvey, I’m about to violate departmental policy on interrogation techniques.
Harvey Bullock: I think I saw some donuts outside with my name all over them.

Jason: You still don’t believe I love you. You think I’m crazy. That’s fine. I see the truth. I see your truth. I see that you’ve spent your whole life trying to kill it, but you can’t–it’s too strong. You revealed it to me the other night. I want to set that free, I want to set you free.

Śledztwo w sprawie Ogre’a przyśpiesza, gdy Bullock znajduje świadka, który może coś wiedzieć. Jake nie jest chętny by za darmo dzielić się swoją wiedzą, ale kiedy Jim, który obwinia się o to, że nie pomyślał o Barbarze, postanawia złamać kilka przepisów, mężczyzna wyznaje, że Jason był regularnym gościem klubu Foxglove. Jest to wyjątkowy lokal, którego lokalizacja nie jest powszechnie znana. Nie mając innego wyjścia Gordon udaje się z prośbą do Oswalda, który w zamian za kolejną ogromną przysługę zgadza się pomóc, zwłaszcza, że ma tego dnia dobry humor, gdyż zgodnie z planem w lokalu, w którym będzie Maroni udało się Butchowi ukryć broń.

Jason, żeby udowodnić Barbarze swoją miłość postanawia zabić dla niej. Jeśli ta jednak nie wskaże celu, wtedy sama zginie.

Do klubu Foxglove udaje się Harvey Bullock, który we włoskim garniturze, od handlarza, który wcześniej został aresztowany, potrafi wpasować się w klientele wyjątkowego miejsca. Jednak główna atrakcja wieczoru, okazuje się przekraczać wszystkie normy. Natychmiast wyjmuje odznakę i każe wszystko przerwać. Właścicielka klubu nie jest skora do współpracy, ale mając na uwadze dobro obecnych na miejscu klientów sugeruje, by policjanci porozmawiali z hostessą. Od Sally dowiadują się, że przed laty Jason ją porwał i próbował zabić. Dzięki jej zeznaniom udaje się ustalić lokalizację apartamentu Ogre’a. Na miejscu nikogo jednak nie zastają. Telefon od Jasona pozwala im jednak ustalić, że zabójca jest w drodze do domu rodziców Barbary.Świętując koniec odsiadki starego przyjaciela Maroni wyprawia mu przyjęcie barze Lidi. Na miejscu zjawia się również Connor ze swoim człowiekiem, kiedy jednak sięgają po ukrytą broń, okazuje się, że te nie działa. Sądząc, że nasłał ich Falcone, Maroni wypowiada wojnę.

Butch zaskoczony jest jak potoczyły się wydarzenia w barze Lidi, ale Oswald wyjaśnia mu, że to najlepsze rozwiązanie, bo gdyby zabił Sala, to wtedy i tak cały czas byłby na usługach Falcone’a.

W domu państwa Kean, Gordon i Bullock zjawiają się za późno by ich uratować. Jimowi udaje się jednak zabić Jason, który groził, że podetnie gardło Barbarze.

W międzyczasie Edward Nygma w policyjnej kostnicy pozbył się ciała Toma Dougherty, a żeby uspokoić pannę Kringle zostawił jej list, w którym ukrył wskazówkę od siebie.

Bruce Wayne rozpoczyna śledztwo w sprawie tajemnic swojego ojca, najpierw jednak wyznaje Alfredowi co się wydarzyło w Wayne Enterprises oraz w jakich okolicznościach zginął Reggie.

Po ostatnich wydarzeniach w Gotham City wybucha wojna gangów i tylko Pingwin świętuje taki obrót spraw.

Autor: Q

Zakończenie historii Ogre’a, to także początek wojny gangów. Jak to w “Gotham” bywa od głównego wątku ciekawiej wypadają te poboczne. Pingwin ponownie zaskakuje. Tym razem nie jest niczyim pionkiem, ale sam wszystkich ustawia tak jak tego chce. Wywołuje wojnę gangów pomiędzy Maronim i Falcone, a gdzie dwóch się bije, tam Oswald na pewno skorzysta.
Sprawa Ogre’a, mimo interesującej postaci złoczyńcy rozczarowuje. Kiedy Barbara już zaczęła być interesująca, twórcy robią kolejny zwrot akcji. To, że wcześniej, w krótkiej scenie pokazano nam rodziców Barbary nie oznacza, że wyjaśniono jakie relacje ich łączą. Wiadomo, że były napięte, ale dlaczego tak było, nie wiadomo. Panna Kean zachowuje się tak jak każda wcześniejsza ofiara Jasona, tym razem jednak Ogre dostrzega w niej coś więcej i pozwala jej żyć i nawet udowadnia jej swoją miłość. Gdyby Barbara zachowała bystrość umysłu, powinna skierować złoczyńcę wprost do Jima, licząc, że ten się obroni. Zamiast tego zadecydowała się wyeliminować rodziców. Było to zaskakujące, ale nic poza tym.

Gordon cały czas zaś szczerzy kły i w razie problemów zwraca się od Oswalda. W niektórych serialach schematy się sprawdzają, w przypadku “Gotham” tak nie jest. Śledztwo w sprawie Ogre’a postępuje więc dość szybko i gładko. Warto jednak zwrócić uwagę na włoski garnitur Harveya. Elegancki Bullock to coś iście zaskakującego, ale jak widać nawet jego można zaszokować.
Trzeba przyznać, że w “Anvil or the Hammer” zaskoczeń nie brakuje. Bruce Wayne przekonuje się, że nie jest taki cwany. Sprawa z szemraną działalnością Wayne Enterprises ma potencjał, ale ponownie brakuje twórcom choćby odrobiny subtelności. Wychodzi bowiem na to, że Wayne’owie od co najmniej dwóch pokoleń nie mają nic do powiedzenia w swojej firmie. Wątek ten wprowadza skrywaną, przez Thomasa tajemnicę, ale zdecydowanie można byłoby to lepiej zrobić. W odcinku zadebiutowała postać Luciusa Foxa, jest to dopiero młodszy kierownik w firmie, ale już wiele wie na temat jej działania. Po raz kolejny widzimy też, że Bruce’owi daleko jeszcze do bycia Batmanem. Tym razem nie potrafi zachować tajemnicy i zdradza Alfredowi co zrobiła Selina. Dobrze, że wierny lokaj zrozumiał okoliczności, a przecież mógł zgłosić morderstwo i panna Kyle zostałaby aresztowana.

“Gotham” trzyma swój mocno średni poziom. Pewne elementy i postacie się sprawdzają inne nie, ale przed finałem pierwszego sezonu nie spodziewam by nagle coś drastycznie miałoby się w tej kwestii zmienić.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Camren Bicondova, Victoria Cartagena, Andrew Stewart-Jones i Jada Pinkett Smith.
  • Muzyka gdy Butch i Oswald są w klubie – „Do the Dog” (The Specials)
  • Edward Nygma pozostawia zagadkę ukrytą w liście do panny Kringle.
  • Adres Wayne Manor to 1007 Mountain Drive. Taki sam jak w serialu animowanym “Batman: The Animated Series”.


Kalendarium

Forum