Forum

Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,
BATMAN #12

Tytuł historii: Ghost in the Machine
Miesiąc wydania (okładka): Październik 2012 (USA)
W sprzedaży od: 08.08.2012 (USA)
Scenariusz: Scott Snyder, James Tynion IV
Rysunki: Becky Cloonan, Andy Clarke
Okładki: Greg Capullo, FCO; Bryan Hitch, Nathan Fairbairn
Kolor: FCO Plascencia
Tusz: Sandu Florea
Liternictwo: Richard Starkings, Comicraft’s Jimmy Betancourt
Ilość stron: 40

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Epilog “The Court of Owls”!
Początek nowej wspaniałej opowieści!

Życie Harper Row, pracowniczki elektrowni w Gotham, zmieniło się, kiedy w mroku usłyszała 7 słów.

Kilka tygodni wcześniej. Cullenen, brat Harper, pomógł jej wybrać suknię na specjalną galę organizowaną przez Bruce’a Wayne’a w związku ze zmianami jakie mają zostać wprowadzone w Narrows. Cullenen był również przekonany, że tak wystrojona siostra będzie mogła skraść serce Tima Drake’a. Sam jednak miał poważne problemy. Po raz kolejny został pobity i nie chciał swoimi problemami zamartwiać Harper.

Podczas gali, kiedy wszyscy słuchali przemówienia Wayne’a, Row postanowiła wykorzystać okazję i zwędzić kilka ciastek. Dostrzeżona została jednak przez Alfreda. Lokaj próbował ją przekonać, że plany Bruce’a naprawdę zmienią Gotham City, ale Harper, która pragnęła już wrócić do domu nie wierzyła by jakiś miliarder naprawdę znał prawdziwe Gotham, w którym żyje ona i jej brat.

Po powrocie do domu Harper odkryła, że jej brat znowu został pobity, tylko za to, że jest homoseksualistą. Następnego dnia, żeby Cullen czuł się lepiej Harper też ścięła swoje włosy i wygoliła sobie również obraźliwy napis, który oprawcy zostawili na głowie jej brata. Podczas drogi powrotnej do domu na ich drodze pojawiło się kilku drani, który pobili Cullena. Harper jednego z nich poraziła swoim taserem, a kiedy drugi wyciągnął nóż, nagle pojawił się Batman. Bohater wkroczył do akcji i od razu ostrzegł chłopaka, że jeśli ten raz jeszcze skrzywdzi rodzeństwo Row, to następne ich spotkanie nie będzie już takie miłe.

Przykładowe Strony
Po tych wydarzeniach Harper obsesyjnie zainteresowała się Batmanem. Sprawdziła wszystkie nagrania przedstawiające bohatera, które znalazła w sieci. Większość z nich została nagrana telefonami i tym podobnymi urządzeniami. Row jednak na tym nie poprzestała i włamała się do systemu jednej z firm, dla której kiedyś pracowała, by obejrzeć materiał z kamer bezpieczeństwa. Jak się okazało tuż przed pojawieniem się Batmana kamery zostały wyłączone, obraz pojawia się dopiero, kiedy jest już po wszystkim.

Row domyśliła, że Batman musi wykorzystywać jakieś własne urządzenia do wyłączania kamer, a żeby to robić musi być podłączony do sieci elektrycznej. Udało jej się wytypować miejsca, w których bohater mógł się podłączyć i odkryła, że zasila on swoją własną sieć energią z Wayne Industries i tym samym wspiera także miejską sieć. Znalazła także jedną ze skrzynek Batmana.

W ramach podziękowań dla Batmana, Harper postanowiła zmodyfikować jego skrzynki, tak by te działały na jeszcze większym obszarze. Co umożliwiała jej także w pewien sposób namierzanie bohatera, kiedy ten korzysta ze swoich skrzynek.

Po odkryciu, że jedna ze skrzynek Batmana nie działa i tym samym jest on widoczny dla wszystkich kamer, Harper od razu udała się do kanałów by naprawić ten problem. Na miejscu zobaczyła jak Batman na łodzi walczy z Tigerem Sharkiem. Chcąc pomóc swojemu obrońcy Row zakręciła jeden z zaworów sprawiając, że łódź nie mogła dalej płynąć.

Po powrocie do domu podekscytowana faktem, że pomogła Batmanowi Harper od razu o wszystkim opowiedziała bratu. Później pracując w kanałach Row natrafiła na kolejną skrzynkę Batmana, a także na samego bohatera. Domyśliła się, że ten specjalnie wyłączył swoją skrzynkę, by policja wiedziała gdzie jest. I chociaż faktycznie pomogła zatrzymać łódź to Batman oświadczył jej w 7 słowach, że to już koniec. Po zniknięciu bohatera, Harper miała jednak dla siebie trochę inny zestaw 7 słów, które składają się w zdanie oznaczające, że to jeszcze nie koniec dla Harper Row.

Autor: Q

Najnowszy numer Batmana w całości poświecony jest postaci Harper Row. Bohater Gotham City jest więc głęboko na drugim planie. Po ostatnich wydarzeniach jednak taka pojedyncza historia jest przyjemną odskocznią. Postać Harper pojawiła się już wcześniej i odegrała bardzo ważną rolę pomagając Batmanowi przeżyć po ucieczce z podziemnego labiryntu Court of Owls. Tym razem poznajemy ją bliżej i dowiadujemy się, w jaki sposób poznała Batmana. Nie ma tu nic oryginalnego, po prostu Batman pomógł jej i jej bratu. Jak przystało na sprytną i zaradną dziewczynę, która dorastała w trudnej okolicy, odkryła ona pewien sekret Batmana. Nie chodzi bynajmniej o jego sekretną tożsamość, ale o fakt, w jaki sposób wyłączał kamery bezpieczeństwa tak by do sieci nie trafiało zbyt wiele dobrej jakości filmów z jego osobą.

Ghost in the Machine to nie jest zła historia, ale za mało tu samego Batmana. Na uwagę zasługuje natomiast fakt, że całość bardzo zręcznie została powiązana z poprzednimi wydarzeniami z Bat-tytułów. Trzeba będzie jeszcze poczekać, żeby móc stwierdzić, czy postać Harper Row zasługuje na aż tak dużą uwagę. Z tematyką numeru bardzo dobrze współgrają rysunki Becky Cloonan, ale niestety i tak wszystko zostaje popsute przez brak ujednolicenia. Tak samo jak w przypadku Batman #8 mamy do czynienia z numerem, w którym dodatkowe strony posłużyły za rozszerzenie głównej historii, ale dlaczego na te ostatnie 7 stron zmieniać rysownika? Fakt, że za kończące sceny odpowiada inny scenarzysta można jeszcze przełknąć, ale już warstwa graficzne powinna trzymać się jednego stylu.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"