Forum

Już wkrótce
  • "Vigilante: Samozwańczy Stróż Prawa" (WKDCBiZ) - 17 lip 2024,
  • “Batman Detective Comics – Gothamski Nokturn: Uwertura. Tom 1” - 17 lip 2024,
  • "Suicide Squad Isekai" 1x06 na Max - 18 lip 2024,
  • "Suicide Squad Isekai" 1x07 na Max - 25 lip 2024,
BATMAN AND ROBIN #1

Tytuł historii: Born to Kill
Miesiąc wydania (okładka): Listopad 2011 (USA)
W sprzedaży od: 14.09.2011 (USA)
Scenariusz: Peter J. Tomasi
Rysunki: Patrick Gleason
Okładka: Patrick Gleason i Mick Gray
Kolor: John Kalisz
Tusz: Mick Gray
Liternictwo: Patrick Brosseau
Ilość stron: 32

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Moskwa. Noc. Rosyjski członek Batman INC. ściga przerażonego przestępcę. Gdy udaje mu się go wreszcie schwytać, złoczyńca zostaje niespodziewanie zastrzelony przez niewidzialnego napastnika, który następnie atakuje rosyjskiego Batmana i brutalnie powala go na ziemię. Tracący przytomność bohater ostatkiem sił pyta napastnika, kim jest. Widzialna teraz zamaskowana postać odpowiada, iż jest Nikim (Nobody) tak samo jak pokonany Rosjanin.

Gotham City. Dwór Wayne’ów. Stojąc przed portretem rodziców Bruce Wayne stwierdza, iż nadeszła pora na zmiany. Batman budzi Damiana i w drodze do jaskini wyjaśnia mu dlaczego godzina 10:48 – godzina śmierci jego rodziców – jest dla niego tak ważna. Chłopiec jest wyraźnie znudzony opowieścią ojca, gdyż nigdy nie poznał dziadków i stwierdza, iż ciągłe rozpamiętywanie ich śmierci jest stratą czasu. Batman zgadza się z nim i mówi, iż chce by jego syn był z nim tej nocy. Zabiera go do kanałów pod Crime Alley gdzie zginęli Wayne’owie i stwierdza, iż to pierwszy i ostatni raz, kiedy razem mogą uczcić rocznicę ich śmierci. Odtąd będą wspominać rocznice ich ślubu, aby zapamiętać ich życie a nie śmierć.

Bruce raz jeszcze wspomina moment ich śmierci, lecz Damian zarzuca mu sentymentalizm, który jest oznaką słabości. Bruce nakazuje mu okazać odrobinę respektu i wykonuje łódkę ze starej ulotki reklamującej film “Znak Zorro” i pozwala jej odpłynąć. Rozmowę przerywa Alfred informując o alarmującej sytuacji na Uniwersytecie Gotham.

Przykładowe Strony



Na miejscu grupa zbirów w maskach gazowych kradnie eksperymentalne napromieniowane paliwo pochodzące z reaktora badawczego. Rozmowę złoczyńców przerywa atak Batmana i Robina. W trakcie walki część bandziorów ucieka w kulistym pojeździe, a Damian rusza za nimi w pogoń ignorując polecenia ojca. Przecina jeden z przewodów pojazdu, który natychmiast zajmuje się ogniem. Batman opanowuje sytuację zalewając go wodą z basenu znajdującego się na wyższej kondygnacji.

Badając wrak pojazdu Batman nie znajduje żadnych ciał i oskarża Robina o bezmyślność i brak troski o ludzkie życie. Damian zarzuca ojcu brak zaufania i nierówno rzędne tratowanie. Batman stwierdza, iż jako jego syn musi na nie zasłużyć.

Moskwa. Rosyjski Batman budzi się skrępowany i widzi jak jego ciało jest powoli spuszczane do pojemnika z kwasem. Skryty w ciemności Nobody stwierdza, że chce go wymazać, by było tak jakby nigdy nie istniał. Dodaje, iż globalny cyrk rozpoczęty przez Batmana musi się zakończyć i nadszedł czas, aby odwiedzić Bruce’a Wayne’a.

Autor: Łubudu

Pozornie Batman and Robin jest serią, na której restart uniwersum odbił się najmniej. To drugi z komiksów (obok Batwinga) pokazujący nam, iż w DCnU Batman INC. istnieje i ma się dobrze (ale bez obaw – jak dotąd pełni tylko marginalną rolę). W porównaniu do tego, co serwowano nam wcześniej, zmiany są jednak dość znaczące. Po szaleństwach Morrisona i kilku bezpłciowych historiach innych autorów przed restartem do tworzenia tej serii wybrano Petera J. Tomasiego odpowiedzialnego za bardzo dobry run w Green Lantern Corps. Od samego początku byłem spokojny o ten tytuł gdyż zarówno Tomasi jak i Gleason w historii Dark Knight vs White Knight pokazali, że stanowią zgrany duet, a scenarzysta doskonale potrafi ukazać relacje między postaciami w bat-rodzince. Tyle, że wtedy Batmanem był Dick, a tu zaserwowano nam wspólne przygody ojca i syna, którzy nie mieli ze sobą dotąd za wielu kontaktów. Jest to świetny materiał na historię, który scenarzysta w pełni wykorzystuje. Mimo rozpoczęcia historii od przedstawienia nowego, złowrogiego adwersarza od razu widać, iż ta seria będzie skupiać się na przedstawieniu relacji (często niełatwych) między postaciami. I bardzo dobrze. Jeśli mamy już mieć całą bat–rodzinkę i wybuchowego syna Batmana to dobrze jest, że ktoś w końcu stara się pogłębić obraz relacji między tak różnymi postaciami. Jeśli dochodzą do tego fajne rysunki i wartka akcja mogę stwierdzić tylko jedno: mamy kolejną dobrą batmańską serię.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Łubudu

za
dni
1
6
godzin
2
2
minut
0
4
sekund
1
5


za
dni
8
0
godzin
2
2
minut
0
4
sekund
1
5

Kalendarium

Sonda

Największym błędem była rezygnacja z

Zobacz wyniki