Forum

Już wkrótce
  • "Suicide Squad Isekai" 1x07 na Max - 25 lip 2024,
  • "Nightwing: Rycerz w Bludhaven" (WKDCBiZ) - 31 lip 2024,
  • "Suicide Squad Isekai" 1x08 na Max - 01 sie 2024,
  • "Batman: Caped Crusader" w Prime Video - 01 sie 2024,
BATMAN ANNUAL #1

Tytuł historii: First Snow
Miesiąc wydania (okładka): Lipiec 2012 (USA)
W sprzedaży od: 30.05.2012 (USA)
Scenariusz: Scott Snyder, James Tynion IV
Rysunki: Jason Fabok
Okładka: Jason Fabok
Kolor: Peter Steigerwald
Liternictwo: Sal Cipriano
Ilość stron: 48

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Co łączy Mr. Freeze’a z Court of Owls? Czy jest ich sojusznikiem, czy może chcą jego śmierci?

Lowell, Nebraska. Ponad 30 lat temu. Młody Victor Fries śpieszy się na konkurs budowy śnieżnych rzeźb. Towarzyszy mu matka, która już planuje, że w odróżnieniu od innych bałwanów, ten, który przygotuje razem z synem, zamiast twarzy z marchewki, będzie miał jabłko zerwane z ich własnego ogrodu. Victor zgadza się na tę propozycję, ale kiedy odwraca się w kierunku matki, tej już nie ma. Na zamarzniętym jeziorze widać tylko wielką dziurę w lodzie.

Arkham Asylum. Night of Owls, 00:02.
W rozmowie z lekarzem Victor kontynuuje swoją opowieść. Nie chce jednak łączyć tej sprawy z Norą. Nie chce też rozmawiać o tym jak Court of Owls wykorzystało jego formułę by przywrócić do życia Talonów. Victor prosi doktora by ten podał mu swoją kredkę, wykonaną ze specjalnego alkoholowego wosku, której nie da się zamrozić. Doktor ostrzega Victora, że jeśli ten spróbuje coś mu zrobić to jego cela zamieni się w saunę. Ten jednak mimo wszystko skręca doktorowi kark, a za pomocą kredki odsłania część kabli, dzięki czemu temperatura w celi spada jeszcze bardziej. Wysłani strażnicy nie są wstanie go powstrzymać, bo ten zamraża ich przy użyciu jednej z chłodzących tub. Następnie sam wciąga trochę lodowatego powietrza i urywa palec jednego ze strażników.

Kiedy na korytarzu Victor natrafia na kolejnych strażników początkowo sprawia wrażenie jakby miał się poddać, ale to tylko pozory. Wszystkich ich zamraża swoim lodowatym oddechem. Następnie wykorzystuje palec oderwany strażnikowi by uzyskać dostęp do swojego kombinezonu. Wszystko przebiega zgodnie z planem, na miejscu czeka już też na niego samochód.

00:45. Freeze wjeżdża ciężarówką do Iceberg Casino. Pingwin nie jest zachwycony, że jego przyjaciel postanowił wpaść w tak efektowny sposób, powodując przy tym wiele zniszczeń, ale wręcza mu jego broń. Jednak, żeby Oswald nie miał większych problemów z policją Freeze zamraża kilku jego ludzi, by wszystko wyglądało na rabunek. Teraz wyposażony w swoją broń złoczyńca jest gotowy by zemścić się na mężczyźnie, który skradł mu Norę.

6 lat wcześniej, laboratoria w Wayne Tower. Lucius Fox przedstawia Victorowi Friesowi młodego Bruce’a Wayne’a, który właśnie po kilku latach powrócił do Gotham. Naukowiec nie jest zachwycony faktem, że miliarder zlecił zmiany w dziale kriogenicznym. Wszystkie „zamrożone mumie” mają zostać przeniesione do laboratoriów na uniwersytecie, a badania nad kriogeniką mają pójść w innym kierunku. Po wyjściu Bruce’a i Luciusa, Victor sprawdza zamrożone ciało Nory i obiecuje jej, że znajdzie sposób by ją wyleczyć.

Przykładowe StronyKiedy Freeze w laboratoriach Wayne Enterprises chce zapewnić zamrożoną Norę, że wynalazł formułę, która pozwoli, żeby znowu byli razem, okazuje się w komorze nie znajduje się jego żona. Na dodatek na miejscu zjawiają się Nightwing i Robin. Złoczyńca początkowo nie ma zamiaru walczyć z bohaterami. Chce tylko odnaleźć swoją żonę i zemścić się na Wayne’ie, ale kiedy Nightwing odmawia udzielenia mu odpowiedzi dochodzi między nimi do starcia. Freeze bez większych problemów unieruchamia Nightwinga i łapie nadgorliwego Robina. Jego mrożący dotyk błyskawicznie wychładza organizm Damiana, ale wszystko zostaje przerwane, kiedy Bruce Wayne zaprasza Victora do apartamentu mieszczącego się kilka pięter wyżej.

Podczas jazdy windą Freeze wspomina jak doszło do jego wypadku. Mimo, że Wayne zamknął jego program kontynuował swoje badania dla Nory. Kiedy pewnego dnia został nakryty przez Bruce’a, który oświadczył mu, że to już koniec, wściekły Victor rzucił w jego kierunku krzesło. Te jednak trafiło w sprzęt chłodzący sprawiając, że całe pomieszczenie zamarzło. Lekarzom udało się uratować życie Friesa, ale ten tuż po odzyskaniu przytomności myślał tylko o jednym, by zemścić się na Wayne’ie.

Po dotarciu do apartamentu Freeze wreszcie odnajduje swoją żonę, ale na jego drodze pojawia się Batman. Podczas walki bohater nie daje się zamrozić i przypomina Victorowi kim naprawdę jest Nora. Nie jest ona żoną Friesa. Nora Fields urodziło się w 1947 roku. W wieku 23 lat zdiagnozowano u niej śmiertelna chorobę serca. Miała wyjść za mąż za prawnika. Jej rodzina zdecydowała się na udział w kontrowersyjnym badaniu. Nora została pierwszą osobą, którą zamrożono. To jej przypadek w swojej pracy doktorskiej opisał Fries, a żeby móc ją badać zdecydował się na pracę w Wayne Enterprises. Podczas pracy zakochał się Norze i stało się to jego obsesją.

Podczas walki Batmanowi udaje się zaaplikować Freeze’owi jego własną formułę, którą przygotował dla Court of Owls powodując, że temperatura ciała złoczyńcy znacznie się podnosi.

Młody Victor Fries z matką idzie na konkurs lodowych rzeźb. Victor pcha wózek inwalidzki swojej matki. W pewnej chwili kobieta pyta się gdzie jest jabłko, a za moment wskazując na swój zakrwawiony opatrunek na dłoni stwierdza, że już je znalazła. Vitor całuje matkę, a następnie wpycha jej wózek do dziury w lodzie.

Autor: Q

Wprowadzając postać Mr. Freeze’a do nowego DCU twórcy postanowili wprowadzić kilka drobnych, ale istotnych zmian. Z jednej strony nie jest fanem, kiedy coś diametralnie się zmienia, ale z drugiej stwarza to szereg nowych możliwości.

W Batman Annual #1 poznajemy sekret z przeszłości Victora Friesa. Tym samym postać złoczyńcy zostaje wzbogacona o mroczą przeszłość i dozę szaleństwa, które rozpoczęło się jeszcze przed jego wypadkiem. Co jednak najistotniejsze lodowy łotr zostaje pozbawiony swojej żony. Tak. Według nowego originu Mr. Freeze’a, Nora nigdy nie była jego żoną, tylko kobietą, którą jako pierwsza została zamrożono.

Nowa historia Freeze’a może się podobać lub nie, ale niewątpliwie twórcom udaje się zaskoczyć czytelników. Czy z tych zmian wyjdzie coś dobrego, to dopiero okaże się po kolejnych historiach z lodowym łotrem.

Największy minus Batman Annual #1 to na siłę wrzucenie tej historii w crossover Night of the Owls. Oczywiście mamy wzmianki o Talonach, których udało się przywrócić do życia dzięki opracowanej przez Victora formule, ale widząc na okładce napis „Night of the Owls” czytelnik oczekuje czegoś więcej. Osobiście liczyłem, że pokazana zostanie współpraca Freeze’a z Court oraz próba jego zemsty. Zamiast tego dostaliśmy nowy origin i Victora, który pragnie zemsty na Bruce’ie Wayne’ie.

Kontrowersje może budzić także informacja, że Batman działa w Gotham City od 6 lat. Jeśli dokładnie by się zastanawiać nad taką chronologią to doprawdy twórcy nie powinni się bawić w zbytnie wyjaśnianie pewnych spraw, zwłaszcza, jeśli bohaterowi pomaga już czwarty Robin.

Chociaż historia First Snow ma swoje kontrowersyjne strony, to jednak warto sięgnąć po ten numer. Snyder wcześniej zapracował sobie na przychylność fanów i także w tym wypadku scenariusz stoi na wysokim poziomie, a jak dodamy do tego rysunki Jasona Faboka to otrzymujemy naprawdę dobry komiks.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

za
dni
0
7
godzin
2
1
minut
5
9
sekund
5
3


za
dni
7
1
godzin
2
1
minut
5
9
sekund
5
3

Kalendarium

Sonda

Największym błędem była rezygnacja z

Zobacz wyniki