Forum

Już wkrótce
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 1" - 10 kwi 2024,
  • "JLA - Liga Sprawiedliwości: Saga o błyskawicy" (WKDCBiZ) - 24 kwi 2024,
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 2" - 15 maj 2024,
  • "Nightwing. Bitwa o serce Blüdhaven. Tom 2" - 29 maj 2024,

W środę, 20 lipca, do sprzedaży w USA trafią m.in. następujące tytuły związane z Batmanem:

  • BATMAN #712
    Batman korzysta ze swojego sprytu i brutalnej siły aby poradzić sobie z nowymi i starymi wrogami. Czy Two-Face znajdzie swoją monetę? Czy Riddler wreszcie odzyska swoje utracone wspomnienia? Czy nowa potężna hierarchia przejmie władzę w Gotham? Dowiedz się tego wszystkiego z oszałamiającej ostatniej części historii “Pieces”.
  • BATMAN: GATES OF GOTHAM #3 (z 5)
    To jest to, Batman i Red Robin vs. The Architect. Plus kim jest Nicholas Anders? Bohaterowie kontynuują swoje śledztwo w sprawie tajemniczego mężczyzny z przełomu XX wieku, ale to co odkryją może zmienić całą ich wiedzę na temat samego miasta!
  • DC RETROACTIVE: BATMAN – THE ’70S
    Akcja nowej historii rozgrywać się będzie w samym sercu lat 70-tych, dekady która przekształciła bohatera z campowego serialu z lat 60-tych w dzisiejszego Mrocznego Rycerza.
  • DC UNIVERSE ONLINE LEGENDS #12 (z 26)
  • FLASHPOINT: DEADMAN AND THE FLYING GRAYSONS #2 (z 3)
    Pytanie Flasha: Uwięzieni na liniach wroga, czy rodzinie Graysonów uda się pomóc ruchowi oporu, a może to jest ich ostatnie przedstawienie?
  • SUPERMAN/BATMAN #86
  • TINY TITANS #42
  • ZATANNA #15

Źródło: DC Comics


BATMAN: ARKHAM CITY #1

Tytuł historii: Ruins
Miesiąc wydania (okładka): Wczesny lipiec 2011 (USA)
W sprzedaży od: 11.05.2011 (USA)
Scenariusz: Paul Dini
Rysunki: Carlos D’Anda
Okładka: Carlos D’Anda
Kolor: Gabe Eltaeb
Liternictwo: Travis Lanham
Ilość stron: 32

Streszczenie i recenzja


BATMAN: ARKHAM CITY #2

Tytuł historii: Breaking Ground
Miesiąc wydania (okładka): Późny lipiec 2011 (USA)
W sprzedaży od: 08.06.2011 (USA)
Scenariusz: Paul Dini
Rysunki: Carlos D’Anda
Okładka: Carlos D’Anda
Kolor: Gabe Eltaeb
Liternictwo: Travis Lanham
Ilość stron: 32

Streszczenie i recenzja


BATMAN: ARKHAM CITY #3

Tytuł historii: Choosing Sides
Miesiąc wydania (okładka): Sierpień 2011 (USA)
W sprzedaży od: 29.06.2011 (USA)
Scenariusz: Paul Dini
Rysunki: Carlos D’Anda
Okładka: Carlos D’Anda
Kolor: Gabe Eltaeb
Liternictwo: Travis Lanham
Ilość stron: 32

Streszczenie i recenzja



Poprzednia Strona

BATMAN: ARKHAM CITY #1

Tytuł historii: Ruins
Miesiąc wydania (okładka): Wczesny lipiec 2011 (USA)
W sprzedaży od: 11.05.2011 (USA)
Scenariusz: Paul Dini
Rysunki: Carlos D’Anda
Okładka: Carlos D’Anda
Kolor: Gabe Eltaeb
Liternictwo: Travis Lanham
Ilość stron: 32

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Po nieudanej akcji przejęcia Arkham Asylum, Joker ponownie zostaje zamknięty i odizolowany. Na dodatek Tytan źle wpłynął na jego organizm, ale taki niesprawiedliwy koniec clown odbiera jako niezły żart i jego śmiech dociera do wszystkich zakamarków więzienia. Słyszy go także zamknięta Harley Quinn, która podsłuchuje również rozmowę strażników mówiących o tym, że Joker jest poważnie chory.

Nowy burmistrz Gotham – Quincy Sharp, były naczelnik Arkham Asylum, przygotowuje się do wystąpienia w telewizji. W przygotowaniach pomaga mu jego tajemniczy psychiatra, który kontaktuje się z burmistrzem przez odbiornik w uchu. Podczas wywiadu w telewizji Sharp potępia przestępców i grozi, że wszyscy w końcu wylądują w Arkham. Zapowiada również otwarcie odbudowanego ratusza.

Tymczasem, Gordon podaje Batmanowi informacje o rodzeństwie przestępców – Terrym i Tracy Trask, którzy pracują obecnie dla Two-Face’a. Okazuje się również, że duet jest wspomagany przez Tytan, co potwierdza plotki, które mówią o przedostaniu się tego specyfiku poza Arkham.

Batman bez problemu odnajduje Denta w jednej z jego starych kryjówek. Two-Face zgadza się opowiedzieć mu więcej o Traskach w zamian za półtoragodzinne opóźnienie w zawiadomieniu Gordona o kryjówce Harveya. Jak się okazuje, problemy z rodzeństwem zaczęły się, gdy odnaleziono pozostałości Tytanu w dokach Gotham. Bliźniacy zaproponowali Dentowi pomysł, aby handlować specyfikiem, jednak w sekrecie sami z niego korzystali, a później chcąc przejąć kontrolę nad gangiem Two-Face’a, pozabijali połowę jego ludzi. Dent dodaje również, że Terry oraz Tracy planowali atak na elitę Gotham. Po tych słowach Batman opuszcza kryjówkę Denta.


  
Przykładowe Strony:




  

Nadchodzi wieczór, podczas którego ma zostać otwarty nowy ratusz Gotham. Tak jak Bruce podejrzewał i przekazał Gordonowi, rodzeństwo postanowiło zaatakować elitę miasta właśnie podczas tego wydarzenia. Batman, dzięki pomocy wybuchowego żelu oraz innych gadżetów radzi sobie z bliźniakami, którzy, jak się okazuje, wykonują polecenia innej osoby, którą nazywają doktorem. Dostają od niego również ostatni rozkaz, który polega na aktywowaniu ładunków wybuchowych w swoim ciele.

Podczas wybuchu zginęło 300 osób, wiele innych zostało rannych, a nowy ratusz zniknął z powierzchni ziemi. Po tym wydarzeniu Sharp ogłosił Gotham jako strefę wojny, założył prywatną, specjalną armię, która stacjonować będzie w Arkham City – specjalnie oddzielonej części Gotham, w której wylądują wszyscy przestępcy. Batman wraz z Alfredem mają wątpliwości co do tego, czy Sharp sam wpadł na pomysł takiego miejsca. Bruce jest pewien, że ktoś odpowiednio kieruje działaniami burmistrza.

Autor: kelen

Promowanie najnowszych produkcji rozrywki elektronicznej coraz częściej odbywa się za pomocą komiksów, czego dowodem mogą być takie tytuły jak Mass Effect: Redemption” czy Dead Space. W przypadku Batmana takiego zabiegu nie wykorzystywano mimo tego, że wywodzi się z rysowanych historii. Dopiero w przypadku Batman: Arkham Asylum został wydany krótki komiks w nieregularnym, mniejszym kształcie, jednak nie był on szeroko dostępny. Przy promocji Batman: Arkham City, kontynuacji bardzo dobrze przyjętej przez graczy i fanów gry firmy Rocksteady, postanowiono to zmienić – wydawnictwo DC Comics zapowiedziało mini serię, która ma stanowić prequel do historii przedstawionej w najnowszej grze. Autorem scenariusza został Paul Dini, który popełnił go również w obu grach Rocksteady, natomiast rysunkami zajął się Carlos D’Anda – autor ilustracji koncepcyjnych do Batman: Arkham Asylum.

Gdy Paul Dini zaczął pisywać Detective Comics w 2006 roku, postanowiłem uważnie śledzić jego poczynienia w DC Comics. Dlatego też z wielką ochotą wyczekiwałem na pierwszy numer mini serii mimo tego, że takie pomysły zazwyczaj kojarzą się z papką robioną dla pieniędzy. W tym przypadku zdecydowanie warto było zaufać nazwisku z okładki, gdyż komiks okazał się dobrą i odprężającą lekturą

Świat skonstruowany przez Diniego i twórców gier Batman: Arkham Asylum oraz Batman: Arkham City nie opiera się w stu procentach na obecnym uniwersum komiksowym Batmana, dlatego też scenarzysta mógł za pomocą komiksu odpowiednio go uzupełnić i w końcu pokazać Batmana poza wyspą, na której znajdował się tytułowy Azyl. Dini tu nie szaleje (jak np. Beechen przy mini serii Batman Beyond z 2010 roku) i nie wpakowuje masę odniesień do obecnego komiksowego kontinuum. Jego historia przebiega płynnie, naturalnie, z udziałem znanych nam postaci takich jak Quincy Sharp czy James Gordon. Mamy też gościnny występ Vicki Vale oraz Jacka Rydera, a także wprowadzenie nowych postaci, które pojawią się w grze – Two-Face’a oraz Hugo Strange’a. Oczywiście czytelnik dobrze wie kim jest tajemniczy współpracownik Sharpa, lecz pierwsze spotkanie Batmana z Hugo jeszcze nie nastąpiło. Dlatego też będzie nam dane obserwować jak Bruce będzie starał się odkryć tożsamość nieznanego mu jeszcze wroga, czego ostateczną konkluzję zobaczymy dopiero w grze.

Rysunki Carlosa D’Andy kojarzyć się mogą trochę z pracami Eda McGuinnessa (Superman/Batman) ze względu na dosyć sporą muskulaturę postaci, ale nie jest to aż tak duża przesada, jak w przypadku tego drugiego. Obawiałem się, czy styl autora prac koncepcyjnych będzie pasował do komiksu, ale nie zawiodłem się, gdyż warstwa artystyczna stoi na dobrym poziomie. Czytelnik jednak ma wrażenie, że ich klimat nie jest tak samo mroczny jak w grach.

Komiks wart polecenia kupna, ale raczej tylko tym, którym nie przeszkadza wydawanie pieniędzy na zeszyty. Innym radzę poczekać na wydanie zbiorcze, które pojawi się na rynku w Stanach jeszcze tego roku – znajdą się w nim też dodatki, które dostępne były tylko on-line do zakupu dla posiadaczy kart kredytowych.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: kelen

Kalendarium

Sonda

Najlepszy okładka (Bronze Age):

Sonda

Najlepszy okładka (Golden & Silver Age):