DC RETROACTIVE: BATMAN – THE ’80s

Tytuły historii: The Revenge of The Reaper!; Batman Year Two, Chapter One: Fear The Reaper
Miesiąc wydania (okładka): Październik 2011 (USA)
W sprzedaży od: 03.08.2011 (USA)
Scenariusz: Mike W. Barr
Rysunki: Jerry Bingham; Alan Davis, Paul Neary
Okładka: Jerry Bingham
Kolor: Carlos Badilla; Adrienne Roy
Liternictwo: Carlos M. Mangual; Richard Starkings
Ilość stron: 56

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

“The Revenge of The Reaper!”

Scenariusz: Mike W. Barr
Rysunki: Jerry Bingham
Kolor: Carlos Badilla
Liternictwo: Carlos M. Mangual
Ilość stron: 26

Podczas obserwacji spotkania, na którym profesor Paxton, jeden z najbardziej wpływowych szefów gangów w Gotham, uczy swoich ludzi podstaw na temat prowadzenia biznesów, Batman wraz z Robinem jest świadkiem pojawienia się Reapera. Jak tylko złoczyńca się pojawia bohaterowie wkraczają do akcji. Reaperowi udaje się jednak zbiec. Pod odesłaniu Dicka do domu, Batman udaje się na spotkanie z Gordonem. Podczas, którego poznaje nowego prokuratora okręgowego, Paula Samuelsa. Uwagę bohaterów zwraca fakt, że złoczyńca zaatakował dokładnie w rocznicę śmierci żony Judsona Caspiana, pierwszego Reapera. Po zapoznaniu się z faktami, Nietoperz postanawia sprawdzić, co też porabia córka Judsona, Rachel, która została zakonnicą.

Podczas gdy Leslie Thompkins od siostry przełożonej dowiaduje się, że nikt nie wie gdzie jest Rachel, Batman w biurze zakonnicy znajduje pewien ślad. Za oknem zauważa natomiast jednego z ludzi Tommy’ego Garnetta.

Wieczorem Leslie odwiedza Wayne Manor i dowiaduje się od Bruce’a, że ten w biurku Rachel znalazł szkice przedstawiające kostium Reapera. Taki obrót spraw może sugerować, że kobieta, będąca świadkiem śmierci swojej matki, oraz tego jak jej ojciec stał się zabójcą by pomścić jej śmierć, sama mogła obrać drogę zemsty, a przecież nie mogła liczyć na takie wsparcie jakie uzyskał Bruce od dr Leslie.

W rozmowie z Robinem, Batman wyjaśnia mu, dlaczego sprawę Reapera traktuje tak osobiście. Okazuje się, że kiedyś kochał Rachel Caspian. Chwilę później od komisarza Gordona bohaterowie dowiadują się o planowanym spotkaniu mafiosów Garnetta.

Przykładowe StronyDziałając pod przykrywką Batman unieszkodliwia jednego z ludzi gangstera, którego pozostawia pod opieką będących na miejscu Gordona i Samuelsa. Podczas spotkania mafiosów w barze zjawia się także Paxton ze swoją córką. Obaj szefowie gangów dochodzą do wniosku, że mają wspólny problem, którym jest Reaper. Kiedy złoczyńca zjawia się na miejscu, Batman demaskując swój kamuflaż stara się go powstrzymać. Z pomocą przychodzi mu Robin, który Batmobilem taranuje ścianę baru. Jednak mimo działań bohaterów, Reaperowi udaje się zabić Paxtona i Garnetta.

Dzięki fragmentowi kosy Reapera znalezionego wcześniej na miejscu gdzie złoczyńca po raz pierwszy próbował zabić Paxtona, Batman odkrył, że zwierał on czerwona glinę i pył cementowy. Zaprowadziło to bohaterów wprost na jeden z placów budowlanych. Na miejscu Bruce każe Jasonowi odnaleźć Rachel, podczas gdy on sam zamierza rozprawić się ze złoczyńcą, którego tożsamość nie jest dla niego tajemnicą.

Chociaż początkowo Reaperowi udaje się uwięzić Batmana w dole, który zostaje zalanym cementem, to dzięki pelerynie i sprężonemu powietrzu udaje mu się uniknąć śmierci. Następnie w porę wkracza do akcji, kiedy złoczyńca planował rozprawić się z Robinem, który odlazł siostrę Rachel. Po tym jak na miejscu zjawia się Batman okazuje się, że pod postacią Reapera ukrywały się dwie osoby, córka Paxtona i syn Garnetta. Zdradził ich fakt, że Grace jest leworęczna, a Johnny praworęczny. Planowali sprawić, by gangi rządzone przez ich ojców dopadło takie zamieszanie, co umożliwiłoby im bezpieczną ucieczkę z Gotham City. Po tym jak Dynamic Duo rozprawiają się z przeciwnikami, na miejscu zjawia się Paul Samuels, który manipulował młodymi głupcami by zrealizować swoje plany. Nie jest to jednak zaskoczeniem dla Batman, bo po tym jak Reaper próbował go zabić w barze, kiedy działał pod przykrywką, nie miał żadnych wątpliwości, że to nowy prokurator go zdradził. Samuels nie ma jednak okazji zrealizować swoich planów bo resztkami sił rozprawia się z nim Grace i chociaż sama jest już bliska śmierci, to siostra Rachel, po podziękowaniach Bruce’owi za pomoc, postanawia zostać z nią do samego końca.

Autor: Q

W odróżnieniu od poprzedniego oneshotu, który nawiązywał do lat 70-tych, powrót do lat 80-tych nie wypadł tak dobrze. Niby mamy tu typowo detektywistyczną historię, w której uważni czytelnicy sami mogą odkryć wskazówki, które naprowadziły Batmana na trop złoczyńcy. Zawsze też przyjemnie obejrzeć styl rysowania z przed lat. Jednakże, do niczego interesującego to nie prowadzi. Batman określający Robina mianem “druha” średnio pasuje do dość ponurej scenerii The Revenge of The Reaper!. Na dodatek, gdyby nie fakt, że wiadomo, że Robinem jest Jason, ciężko byłoby po jego działaniach stwierdzić, że to on. Wykonujący polecenia i niesprawiający problemów, nie tak kojarzy mi się Todd w roli Robina, ale może to efekt aktualnych jego poczynań?

Wracając jednak do samej historii. The Revenge of The Reaper! zbyt skomplikowana nie jest, a końcowe ujawnianie osoby, która za wszystkim odpowiadała, wydaje się całkowicie zbędne. Co prawda już na samym początku, gdy zostaje wprowadzona postać Samuelsa, czytelnikowi zapala się światełko ostrzegawcze, ale takie zwroty akcji na samym końcu nie zawsze dobrze wypadają. I w tym przypadku, gdyby z historii usunąć postać prokuratora okręgowego, całość wypadła by lepiej.

Dodatkowo w numerze znajduje przedruk oryginalnej historii Barra z lat 80-tych, która pierwotnie ukazała się w Detective Comics #575.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

 
na 4K ULTRA HD, BLU-RAY I DVD

już za:

dni
3
0
9
godzin
2
3
minut
3
2
sekund
5
1

Kalendarium

Galeria

38473433233 rhnw-screenshot-co-op-final-1652184185296 rh-screenshot-explosion-final-1652184185295 rh-screenshot-closeup-final-1652184185295 nw-screenshot-combat-final-1652184185294 nw-screenshot-closeup-final-1652184185293