Ilustracja promująca "Convergence"Po wielu plotkach i doniesieniach z branży, DC Comics w końcu oficjalnie ogłosiło swój nowy, wielki event, który odbywać się ma w trakcie przeprowadzki siedziby wydawnictwa. “Convergence” rozpocznie się w kwietniu, kiedy wydawanie wszystkich innych serii zostanie wstrzymane do końca maja. 1 kwietnia zostanie wydany numer zerowy, a następnie pojawi się 40 dwuczęściowych miniserii. Co znajdziemy w środku? Nowego złoczyńcę Telosa (nazwa od greckiego “koniec” i “cel”) oraz wszystkie postaci z uniwersum DC Comics, które pojawiły się przez ostatnie 8 dekad! Nowa postać została zrodzona z Brainaca oraz planety istniejącej poza czasem i przestrzenią. Do tego etapu wydarzeń mają doprowadzić dwie, cotygodniowe, obecnie trwające serie – “Earth 2: World’s End” oraz “The New 52: Futures End”. Brainac, na wcześniej wspomnianej planecie, zebrał wszystkie miasta ze światów i linii czasowych, których żywotność dobiegła końca. Złoczyńca postanawia zainicjować eksperyment i zobaczyć, co się stanie, gdy wszystkie postaci się ze sobą spotkają.

Głównym scenarzystom wydarzenia został Jeff King, który wcześniej pracował w telewizji i będzie to jego debiut komiksowy. Wśród wielu innych autorów tego wielkiego eventu znajdziemy Dana Jurgensa oraz Scotta Lobdella. “Convergence” ma odpowiedzieć też na pytania związane z tym, które wydarzenia znane sprzed New 52 są nadal kanoniczne

Źródło: USA Today

DETECTIVE COMICS #23.3: THE SCARECROWDo grona znanych łotrów, którzy pojawią się w serialu “Gotham” wkrótce dołączy kolejny, Strach na Wróble. Co w jednym z wywiadów zdradził producent wykonawczy Danny Cannon. Fani poznają Jonathana Crane’a, który jest jeszcze dzieckiem, a wpływ na to kim się stanie w przyszłości będzie miał jego ojciec. Tym samym swojego przeciwnika będzie miał młody Jim Gordon i zarazem zostanie pokazany fragment z dzieciństwa przyszłego wroga Batmana.

W Polsce “Gotham” można oglądać na Universal Channel.

Źródło: Zap2it

BATMAN: MROCZNY RYCERZ, TOM 1: NOCNA TRWOGA

Data wydania: 8 grudnia 2014
Scenariusz: David Finch, Joe Harris, Paul Jenkins
Rysunki: David Finch, Ed Benes, Richard Friend
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor, kredowy
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Ilość stron: 208
Wydawca: Egmont Polska
Wydawca oryginalny: DC Comics
Cena: 75,00 zł

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Nowa seria o Batmanie wydawana w ramach kolekcji Nowe DC Comics. W pierwszym tomie spora dawka mocnych wrażeń. Jakaś nieznana, złowroga siła nawiedza więźniów osadzonych w Azylu Arkham. Horda szaleńców wydostaje się z zamkniętego zakładu na ulice Gotham. Mroczny Rycerz musi zrobić wszystko, co w jego mocy, by ochronić niewinnych ludzi i zdemaskować osoby odpowiedzialne za wywołanie chaosu. Czy Batman przeżyje zmasowany atak szaleńców (wśród nich znajdą się między innymi Strach na Wróble, Two-Face oraz Szpony z Trybunału Sów). Czy zdoła odkryć prawdę? Bo nie wszystko jest tym, czym się wydaje. Seria Batman: Mroczny Rycerz jest dziełem Davida Fincha (New Avengers) oraz Paula Jenkinsa (Inhumans, Objawienia, Wolverine: Geneza).

Trwoga czytelnika

Inicjatywa New 52 zdążyła sporo namieszać jeszcze zanim na dobre weszła w życie. Głównie tyczy się to serii mających swój początek niedługo przed podjęciem zupełnie nowego startu uniwersum w DC Comics. Jedną z nich była „Batman: The Dark Knight” Davida Fincha, której ukazały się zaledwie pięć numerów. W drugim etapie swojego życia, seria zyskała kolejnego scenarzystę, Paula Jenkinsa.

Pierwszy tom „Batman: The Dark Knight” zbierający pierwszych 9 zeszytów tej serii oferuje na początku podwaliny na ciekawy i intrygujący wątek. Dowiadujemy się bowiem, że odpowiednie służby zaczęły bliżej przyglądać się powiązaniom Bruce’a Wayne z Batman, INC oraz Jamesowi Gordonowi ze względu na jego poparcie dla samozwańczego obrońcy Gotham. Biorąc pod uwagę, jak bardzo nietypowe było publiczne oświadczenie Wayne’a w kontekście Mrocznego Rycerza, czytelnik miał prawo oczekiwać po twórcach pokazania reakcji rządu na takie wydarzenia. Niestety, bardzo obiecujący wątek okazuje się być tylko niewielkim tłem dla wydarzeń pierwszego planu, które mocno zawodzą. Główna historia rozpoczyna się od nagłego wybuchu buntu za murami Azylu Arkham. Mroczny Rycerz podczas badania miejsca zbrodni odkrywa, że wybranym chorym podano specyfik powodujący wzrost siły oraz łamiący wszelkie zahamowania od realizacji swoich poczynań. Żeby tego było mało, spotyka tam także tajemniczą kobietę w stroju białego królika, która zdaje się być odpowiedzialna za całe zamieszanie.

Finch wraz z Jenksinsem chcieli zaproponować czytelnikom lekturę skupiającą się na strachu. Jednak cała intryga okazała się mocno przewidywalna i strasznie nużąca. Od samego początku czytelnik może odgadnąć, czego może się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Wszelkie rozważania na temat strachu, który naturalnie jest ważną częścią postaci Batmana, również nie porywają. Najbardziej rozczarowujące są dialogi robiące nieraz sporą szkodę bohaterom. Momentami niektóre zachowania samego Mrocznego Rycerza spowodują uniesienie brwi czytelnika. Zawodzi także zmarnowanie występów tak wielu postaci, nieraz bardzo ważnych dla kanonu Batmana. Najgorszej pod tym względem wypadł Two-Face, którego rola była, delikatnie mówiąc, obraźliwa. „Wisienką” tego tortu jest także nowa postać Białego Królika. Ta kobieca postać mogła okazać się całkiem ciekawym dodatkiem do galerii bohaterów mitologii Mrocznego Rycerza, gdyby nie przerysowany charakter i niezbyt rozważnie zaprojektowany kostium, co niestety od lat jest bolączką przemysłu komiksowego (choć ostatnio wszystko podąża w coraz lepszą stronę – patrz Batgirl, czy Spider-Woman).

Poza główną historią w wykonaniu Fincha oraz Jenskinsa, w zbiorku znajdziemy jeszcze dwie inne, które również nie wywołują pozytywnych wrażeń. Jedna z nich jest częścią crossoveru do Nocy Sów i to ona jest najmocniejszym punktem całego tomu, co niestety nie jest szczególnym osiągnięciem. Dodatkowymi historiami zajęli się kolejno Joe Harris oraz Judd Winnick.

1 tom serii „Batman: Mroczny Rycerz” ma oczywiście kilka zalet. Warto wspomnieć o występach gościnnych innych superbohaterów znanych z DC Comics, co dobrze wpływa na lekturę. Lżejszą atmosferę wprowadzają z kolei dialogi między Bruce’em i Alfredem, które wywołają niejeden uśmiech na twarzy.

Ilustracje Davida Fincha nigdy nie wywoływały u mnie konkretnych reakcji i tak samo jest w przypadku jego rysunków w zeszytach „Batman: Mroczny Rycerz”. W komiksie znajdziemy kilka scen wykonanych na całą, lub dwie strony, które zrobią na nas wrażenie. Jednak ogólny odbiór psują między innymi twarze mężczyzn, które najczęściej wyglądają jak wielka plama tuszu, szczególnie w kontraście do kobiet. Gościnny występ Eda Bensa w roli rysownika także nie powala ze względu na dosyć nierówny poziom wielu kadrów.

„Batman: Mroczny Rycerz” w przypadku pierwszego tomu mocno zawodzi. Postać Batmana została mocno spłycona, nie mówiąc o jego przeciwnikach. Niestety nie wykorzystano potencjału drzemiącego w wątku związanego z Batman, INC oraz tego, jak cała sytuacja wpłynęła na Jamesa Gordona. Gdyby to było główną osią fabularną, komiks mógłby bardziej wybić się na tle innych serii. Ostatecznie album można polecić fanom, którzy na pierwszym miejscu stawiają akcję i dużą ilość występów gościnnych po obu stronach barykady, a fabuła nie jest dla nich zbyt istotna.

Ocena: 2,5 nietoperków

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu Egmont.

Recenzował: kelen
Korekta: Karolina Jagodzińska

Wydanie powstało na podstawie komiksu: BATMAN: THE DARK KNIGHT VOL. 1 – KNIGHT TERRORS.


 
już za:
dni
3
8
godzin
0
3
minut
0
8
sekund
1
0

Sonda

Twoja reakcja na kostium Batgirl?

Zobacz wyniki

Kalendarium

Komiksowe Top 5

Galeria

fjijoppauaquzch 272203077 fjev_newuaqgn01 the-batman-poster_5 fjedsmcxeag7nw1 fjedq3fxoamzvrq