BATMAN #33

Tytuł historii: Savage City, Part 4
Miesiąc wydania (okładka): Wrzesień 2014 (USA)
W sprzedaży od: 23.07.2014 (USA)
Scenariusz: Scott Snyder
Rysunki: Greg Capullo
Okładki: Greg Capullo, Danny Miki, FCO Plascencia; Paulo Riviera; Bryan Hitch i Alex Sinclair
Kolor: FCO Plascencia
Tusz: Danny Miki
Liternictwo: Dezi Sienty
Ilość stron: 48

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Ten rok był istnym piekłem w Gotham City, i teraz wszystko sprowadza się do jednego: Batman vs. Riddler! Gotham City i Mroczny Rycerz nigdy nie będą tacy sami! Nie przegap tego specjalnego, z większą ilością stron, finału „Zero Year”!

Uwięziony w laserowej pułapce Riddlera, Batmana musi przyjąć reguły gry ustalone przez złoczyńcę. Jeśli chce uratować miasto to musi tylko odpowiedzieć na 12 zagadek. Niestety zbliżające się bombowce oznaczają, że bohater musi się śpieszyć, a co gorsza nie może sobie pozwolić na pomyłkę.

W międzyczasie Gordon i Fox z wojskowym wsparciem postanawiają jeszcze raz przejąć kontrole nad sygnałem Riddlera, by zatrzymać bombowce.

Odpowiadając na kolejne zagadki Batman pogania Riddlera, by ten nie zwlekał. Kiedy jednak orientuje się, że jego przyjaciołom udało się zablokować sygnał złoczyńcy i tym samym pozbawić go kontroli nad jego systemem, postanawia bezpośrednio rozprawić się z łotrem. W międzyczasie Jim Gordon przy użyciu własnoręcznie zrobionego bat-sygnału powstrzymuje bombowce.

Mimo zwycięstwa pozostaje jeszcze kwestia przywrócenia zasilania w Gotham. Edward zabezpieczył się na taką ewentualność. Batman jest jednak gotowy na wszystko, nie waha się więc przyczepić do swojego serca urządzenia złoczyńcy i porazić się prądem by całość zresetować, ryzykując tym samym swoje życie. Ryzyko się opłaca, a pierwszej pomocy niespodziewanie udziela mu Alfred, który zawsze będzie przy młodym paniczu.

Miesiąc później. Trwa odbudowana Gotham, którą wspiera Bruce Wayne. Jim Gordon zostaje mianowany nowym komisarzem policji, a Riddler jest tam gdzie jego miejsce, w Arkham Asylum.

Alfred cały czas dba o 25-letniego Bruce’a, dlatego umawia go z Julią Madison. Ten nie jest z tego powodu zadowolony. Wspomina Alfredowi jak kiedyś zapłacić lekarzom z Arkham, żeby poddano go elektrowstrząsom, gdyż chciał zresetować i pozbyć się koszmarów związanych ze śmiercią rodziców. Alfred uważa jednak, że każdy zasługuje by czerpać z życia trochę radości, dlatego sugeruje, że to będzie tylko jeden drink.

Bruce się zgadza i świetnie się czuje w towarzystwie Julie. Umawiają się i w końcu zakładają rodziną. Pewnego dnia po zabawie z dziećmi Bruce dziękuje Alfredowi. Okazje się jednak, że jest to tylko fantazja wiernego lokaja, który przekazuje Julie, że Wayne jest teraz zajęty innymi sprawami.

Autor: Q


Kolejna epicka i rozgrywająca się na łamach 12 numerów historia dobiegła końca. Takie długie i mające być największe i najbardziej przełomowe opowieści stają się już męczące. Dlatego końcówka Zero Year specjalnie mnie nie wciągnęła. Niby miasto było pogrążone w chaosie i dochodziło do tego zagrożenie ataku bombowego, ale to wszystko nie w pełni zadziałało i nie wywołuje emocji jakich powinno. Być może gdyby szybciej doszło do tego punktu wtedy byłoby lepiej?

Starcie Riddlera z Batmanem nie ma formy bezpośredniej walki, bo wiadomo, że gdy nadarzy się ku temu okazja, to bohater raz dwa znokautuje Edwarda, co doskonale zilustrował Capullo. Zamiast tego Snyder stawia na charakterystyczną dla złoczyńcy grę. Nie brakuje więc zagadek, ale momentami całość wydaje się zbyt przekombinowana o czym świadczy chociażby urządzenie, które potrzebne było do przywrócenia prądu w Gotham.

Oprócz głównego wątku przez cały czas, gdzieś w tle przewijały się retrospekcje z przeszłości Bruce’a. Ostatnio nie były to jego treningi, które pomogły mu zostać Batmanem, ale sprawy innego aspektu. Mieliśmy okazję zobaczyć jak ciężko było Bruce’owi pogodzić się z utratą rodziców. Tym samym łatwiej zrozumieć, dlaczego nie jest mu pisane rodzinne szczęście. Chociaż w doskonałej scenie z końca numeru mamy okazję w marzeniach Alfreda poznać sielankową przyszłość Wayne’a i Julie Madison. Wiadomo jednak, że w takiej wersji nie ma miejsca dla Batmana, a Bruce go potrzebuje tak bardzo jak Gotham.

Zero Year miało wiele smaczków, ale czytając je w formie wydawanej co miesiąc serii, gdzieś już po przekroczeniu połowy można było oduczyć znużenie i tym samym mniejsze zaangażowanie w losy bohaterów. Zapewne czytając wydanie zbiorcze część tych problemów zniknie, ale mimo wszystko uważam, że nadszedł już czas w którym twórcy powinni odejść od epickich historii. Zdecydowanie za dużo było ich w ostatnim czasie.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q

W oczekiwaniu na udostępnienie przez Warner Bros. teaser trailera “Batman v Superman: Dawn of Justice”, który jeśli wierzyć różnym doniesieniom ma trafić do sieci “wkrótce”, mamy dwa nowe zdjęcie z planu filmu Snydera. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ale po wrakach pojazdów widać wyraźnie, że do Metroplis nadciąga nowa fala destrukcji.


Źródło: CBM

"Young Justice" - Kid Flash i RobinMamy dobrą wiadomość dla fanów “Young Justice”. Producent serialu, Greg Weisman, zdradził na Twiterze, że powróci on do TV. Nie będzie to jednak powrót z trzecim sezonem, ale w formie crossoveru z “Teen Titans Go!”. Na chwilę obecną nie są znane żadne szczegóły na temat tego zaskakującego projektu.

Źródło: Greg Weisman – Twiter

James Tucker, producent filmów z linii DC Universe Animated Original Movies poinformował na swoim Twitterze, że podane informacje o nowych animacjach DC Comics zawierają błędy.

“Batman vs Robin” NIE JEST adaptacją historii “Trybunał Sów”, ale należy do wspólnego, animowanego uniwersum (“Justice League: War”, “Son of Batman”, itd.). Natomiast nad “Justice League: Gods and Monsters” pracuje inny zespół i jest to oryginalna produkcja, przy której Bruce Timm sprawuje inną rolę. Za reżyserię odpowiedzialny będzie Sam Liu, a za scenariusz Alan Burnett.

Źródło: Twitter Jamesa Tuckera

Bill FingerPodczas Comic-conu w San Diego odbył się specjalny panel poświęcony Billowi Fingerowi. Wśród prowadzących i gości znaleźli się Marc Tyler Nobleman (autor “Bill the Boy Wonder: The Secret Co-Creator of Batman”), doktor Travis Langley (“Batman and Psychology: A Dark and Stormy Knight”), Tom Andrae (odpowiadał za biografię Boba Kane’a “Batman and Me”), Mark Evanier (odpowiedzialny za nagrodę Billa Fingera), Lee Meriwether (Catwoman z filmu “Batman: The Movie” z lat 60-tych), Jens Robinson (syn Jerry’ego Robinsona), Michael Uslan (producent wykonawczy filmów z Batmanem), Dennis O’Neil oraz wnuczka Fingera, Athena wraz z synem Benem.

Czytaj dalej

John Doman (Carmine Falcone) - GothamW ramach promocji “Gotham” FOX przygotował specjalne konkurs, w którym zadaniem fanów jest przygotowanie własnych plakatów lub zwiastunów “Gotham”. Z tego powodu udostępniono mnóstwo zdjęć promocyjnych z obsadą serialu, w tym prezentujących: Johna Domana (Carmine Falcone), Erin Richards (Barbara Kean), Victorię Cartagene (Renee Montoya), Zabryne Guevare (Sarah Essen), Andrew Stewart-Jonesa (Crispus Allen), Clare Foley (Ivy Pepper) oraz bohaterów, którym już wcześniej mogliśmy uważnie się przyjrzeć, czyli Gordonowi, Bullockowi, Alfredowi, Fish Mooney, Cobblepotowi oraz Selinie Kyle i Bruce’owi Wayne’owi.
Czytaj dalej

DETECTIVE COMICS ANNUAL #3W środę, 30 lipca, do sprzedaży w USA trafią m.in. następujące tytuły związane z Batmanem:

  • JUSTICE LEAGUE #32
  • BATMAN ETERNAL #17
    Lata temu, Gotham City stawiło czoła sile, którą Batman ledwo pokonał… Teraz, głęboko pod Arkham Asylum, powstanie znowu i miasto pozna jego gniew.
  • DETECTIVE COMICS ANNUAL #3
    Tie-in “Icarus”! Śledź ruchy śmiertelnego Icarusa przez Gotham City, jak wpływa na życie tych z którymi się zetknie: Elenę i Annette Aguila, Harveya Bullocka, a nawet Batmana!

Czytaj dalej

na 4K ULTRA HD, BLU-RAY I DVD

już za:

dni
3
1
9
godzin
0
0
minut
3
3
sekund
4
9

Kalendarium

Galeria

38473433233 rhnw-screenshot-co-op-final-1652184185296 rh-screenshot-explosion-final-1652184185295 rh-screenshot-closeup-final-1652184185295 nw-screenshot-combat-final-1652184185294 nw-screenshot-closeup-final-1652184185293