Forum

Już wkrótce
 • "Suicide Squad Isekai" 1x07 na Max - 25 lip 2024,
 • "Nightwing: Rycerz w Bludhaven" (WKDCBiZ) - 31 lip 2024,
 • "Suicide Squad Isekai" 1x08 na Max - 01 sie 2024,
 • "Batman: Caped Crusader" w Prime Video - 01 sie 2024,

Tytuł odcinka: "BEFORE THE DAWN"
Pierwsza data emisji: 14 października 2012
Reżyseria: Tim Divar
Scenariusz: Kevin Hopps
Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...
Obsada:
Tim Curry
Kevin Grevioux
Logan Grove
Phil LaMarr
Stephanie Lemelin
Eric Lopez
Jason Marsden
Jesse McCartney
Danica McKellar
Masasa Moyo
Nolan North
Khary Payton
Alyson Stoner
Mae Whitman
G. Gordon Godfrey
Black Beetle
Beast Boy
Ambassador, Aquaman
Tigress
Blue Beetle, Scarab
Impulse
Nightwing
Miss Martian
Scientist, Bumblebee, Cat Grant
Superboy
Kaldur'ahm
Barbara Gordon
Wonder Girl, Stephanie Brown


Podczas tajnej misji ratunkowej, Drużyna, Blue Beetle i Miss Martian odkrywają szokujące sekrety … i niszczycielską prawdę!

W drugiej serii serialu cała intryga związana z inwazją obcych jest rozbudowana na cały sezon, dlatego po prostu nie można opuścić żadnego odcinka, bo w każdym z nich dzieje się coś interesującego. W Before the Dawn odkryta zostaje tożsamość tajemniczego przeciwnika bohaterów, czyli rasy Reach. Chociaż w odróżnieniu od innych obcych tym razem, kiedy bohaterom udaje się pokrzyżować ich plany, nawiązują oficjalne kontakty dyplomatyczne z przedstawicielami Ziemi. W związku z tym Nightwing i pozostali bohaterowie nie mogą ich zaatakować, czy też o coś oskarżyć bez konkretnych dowodów, bo znów spotkaliby się z negatywną reakcją opinii publicznej.

Kiedy sytuacja przyjmuje taki obrót wyraźnie brakuje działań starszych bohaterów. W odróżnieniu od Green Arrowa, czy Aquamana, Batman, czy Superman zapewne podjęliby już jakieś działania.

Before the Dawn w dużej mierze skupia się na postaci Blue Beetle'a oraz zdradza z jakiego powodu Impuls zdecydował się na podróż w czasie. Wszystkie kawałki układanki zaczynają tworzyć coraz większą całość, ale jeszcze kilka niewiadomych pozostaje. Młodzi bohaterowie odnieśli po serii porażek sukces, ale nie wszystko układa się według planu Nightwinga. Nie wiadomo w jakim stanie po starciu z Miss Martian jest Kaldur'ahm i jak na odkryte sekrety zareaguje Megan.

Na uwagę w odcinku zasługuje duży udział Barbary Gordon, której najwyraźniej nie przeszkadzają akcje bez kostiumu Batgirl, nawet nie stara się ukryć swojej tożsamości. Tim, tak jak wcześniej Dick, przynajmniej zakłada przeciwsłoneczne okulary dla kamuflażu. Odnotować należy też debiut znanej bohaterki z uniwersum Batmana, po raz pierwszy w wersji animowanej pojawia się bowiem Stephanie Brown. Ciekawe czy jest to tylko krótki epizod, czy też twórcy zaplanowali coś więcej dla bohaterki?

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q
CIEKAWOSTKI I UWAGI:
 • Odcinek pierwotnie miał mieć swoją premierę na amerykańskim Cartoon Network 13 października, ale z nieznanych powodów zdecydowano się wstrzymać emisję nowych odcinków aż do stycznia 2013.
 • Po raz pierwszy "Before the Dawn" amerykański Cartoon Netwrok pokazał 5 stycznia 2013 roku.
 • Odcinek został udostępniony 14 października na iTunes, ale już następnego dnia usunięto go.
 • Tytuł odcinka "Before the Dawn" to aluzja do powiedzenia "The darkest hour is just before the dawn" ("Najciemniej jest przed świtem") i tym samym połączenie z poprzednim odcinkiem pt. "Darkest". Tytuł może się także odnosić do faktu, że porwanie bohaterów i cywilów oraz oficjalne oświadczenie ambasadora Reach mają miejsce o świcie. "Before the Dawn" można traktować także jak aluzję do odkryć, które mają miejsce w odcinku.
 • Po raz pierwszy pojawia się Stephanie Brown. Jest to debiut tej bohaterki w animowanych uniwersum DC.
 • Z retrospekcji dotyczących Jaimego dowiadujemy się jak wszedł w posiadanie Scaraba.
 • Miss Martian dowiaduje się prawdy na temat "śmierci" Artemis.
 • Wyjaśnione zostaje dlaczego Impuls tak chce się zaprzyjaźnić z Jaime'm. Dowiadujemy się, że to Reach jest odpowiedzialne za kataklizm, który dotknął ziemię w jego czasach.
 • W odcinku pojawiają się Tim Drake, Captain Atom, Shimmer, ale nie mają żadnych kwestii dialogowych.
 • Efekty dźwiękowe języka Reach stworzone zostały przez Audio Circus.
 • Doki w Star City z tego odcinka wcześniej wykorzystano jak część Gotham City, w której Batman i Nightwing walczyli z Amazo w "Batman: Under The Red Hood".


CYTATY:

Wonder Girl: What did you do to her?
Black Beetle: Shifted the density of the door. Wasn't quite prepared for that, was she? But don't be jealous. I can put you halfway through the door, too. Halfway... the hard way.

Beast Boy: I think she's still basking in the glow of victory. She totally nailed Aqualad. You should've seen it! Well, actually it didn't look like much, but I'm sure it was very cool inside their heads!


           
           
           
           
           
           


za
dni
0
7
godzin
2
1
minut
5
8
sekund
4
0


za
dni
7
1
godzin
2
1
minut
5
8
sekund
4
0

Kalendarium

Sonda

Największym błędem była rezygnacja z

Zobacz wyniki