Forum
Już wkrótce
  • Batman – Ostatni rycerz na Ziemi, tom 1 - 30 Wrz 2020,
  • Liga Sprawiedliwości – Szósty wymiar, tom 4 - 07 Paź 2020,
  • Lewiatan - 07 Paź 2020,
  • Uniwersum DC według Mike`a Mignoli - 07 Paź 2020,

Czy Question był dosłownie przerobioną wersją Mr. A Steve’a Ditko?
Tak

Rok 1967 był dziwnym okresem dla Steve’a Ditko. Niedawno opuścił Marvel Comics, gdzie był głównym twórcą odpowiedzialnym za “Amazing Spider-Man”, jedną z najpopularniejszych serii. Pracował dla Charlton Comics nawet gdy związany był z Marvelem i później kontynuował pracę dla tej firmy, ale Ditko był zainteresowany bardziej niezależnymi przedsięwzięciami. Opracował postać o imieniu Mr. A, którą postrzegał jako idealne ucieleśnienie ideałów obiektywizmu, była to filozofia, którą Ditko w tym okresie interesował się. Został nazwany na cześć obiektywistycznej zasady „A = A”, co oznacza, że ​​rzeczy są czarno-białe. Rzeczy są dobre lub złe. Ludzie są bohaterami lub złoczyńcami.

Jednak Ditko wiedział, że dla większości czytelników Mr. A był nieco zbyt bezwzględny. Z pewnością nie byłby dopuszczony do komiksów, ponieważ postać była dość brutalna.

Ditko naprawdę nie wiedział, co zrobić z postacią. W końcu jego przyjaciel Wallace Wood przekonał go do debiutu w niezależnej serii komiksowej Witzend. Inni główni twórcy z tego okresu, pisali historie do antologii, ale zazwyczaj były to tylko rzeczy, których nie mogliby opublikować w innym miejscu. Niewielu twórców używało postaci, które według nich byłyby w stanie się sprzedać.

Mr. A był wyjątkiem.

W tym samym czasie Ditko współpracował z Dickiem Giordano w Charlton Comics przy całej linii superbohaterów zaprojektowanych przez Ditko (zwanych „Action Heroes”), aby spróbować zarobić na gwałtownej popularności superbohaterów po 1966 roku.

Jednym z bohaterów stworzonych przez Ditko był Blue Beetle.

Ditko musiał wymyślić dodatkową, krótką historię do serii, co wyjaśnił w wywiadzie dla fanzinu Marvel Man.

Kiedy Blue Beetle otrzymał własną serią, potrzebowali do niej dodatkowych krótkich historii. Nie chciałem Mr. A, ponieważ nie sądziłem, że Comics Code pozwoli mi robić takie historie, jakie chciałem, więc opracowałem Questiona, używając jako podstawowej idei człowieka, który był umotywowany podstawą zasady czarno-białe. Tam, gdzie inne moce „bohaterów” opierają się na jakimś przypadkowym super elemencie, „moc” Questiona i Mr. A to zamierzona wiedza co jest właściwe i odpowiednie postępowanie. Ale to jeden z wyboru. Wybierając, aby wiedzieć, co jest właściwe, i decydując się na działanie w oparciu o tę wiedzę we wszystkich swoich myślach i działaniach wobec każdego, z kim ma do czynienia. Brak konfliktu lub sprzeczności w jego zachowaniu czy tożsamości. Nie boi się wiedzieć lub odmawiać działania w słuszny sposób, bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdzie.

Tam, gdzie inni bohaterowie wolą być jak neurotyk, Question i Mr. A wybierają zdrowie psychiczne i intelektualne. Jest to wybór, którego każdy musi dokonać.

Więc Ditko po prostu stonował postać Mr. A i zrobił z niego Questiona, zachowując chociażby charakterystyczną wizytówkę i całą resztę.

Ditko utracił prawa do postaci Questiona, zachowując prawa do Mr. A, ale oczywiście Question stał się o wiele bardziej popularniejszy niż Mr. A, który przez ostatnie pięćdziesiąt lat popadł w zapomnienie.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

już za:
dni
3
6
7
godzin
1
9
minut
1
1
sekund
3
0
Kalendarium
Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "The Batman"?

  • Wow! (74%, Głosów: 93)
  • Może być (20%, Głosów: 25)
  • Nie moje klimaty (6%, Głosów: 8)

Głosujących: 126

Galeria
eith8tquwaebc7y eiswqqpu8ae7pfe eitajeyxcamy44d eiskztkxgaeboee seasonthreeposter01 ehuzjvbx0airuls
Komiksowe Top 5