Forum
Już wkrótce
  • Harley Quinn 1x10 - 31 Sty 2020,
  • "Powrót Batmana" w TVN - 02 Lut 2020, 13:45
  • "Batman Begins" w TVN7 - 02 Lut 2020, 20:00
  • "Batman Begins" w TVN7 - 04 Lut 2020, 22:40

Wczoraj, 9 stycznia, na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd odsłonięta została gwiazda Burta Warda, odtwórcy roli Robina w serialu z lat 60-tych.

„Minęło zaledwie 50 lat, a ja jestem cierpliwą osobą”, z uśmiechem na ustach stwierdził 74 letni Ward, podczas uroczystości odsłonięcia gwiazdy, która sąsiaduje z gwiazdą Adama Westa. W ceremonii wzięli udział aktorzy przebrani za Batmana, Catwoman, Batgirl i, oczywiście, Robina.

W 1965 roku, wówczas 20-letni, Ward sprzedawał w weekendy nieruchomości, podpisał też umowę z producentem Saulem Davidem, który nadzorował takie hity jak serial „Our Man Flint” i był pod wrażeniem czystego, amerykańskiego entuzjazmu Warda.

„Był na tyle uprzejmy, że wysłał mnie do agenta, a agent powiedział:’Nigdy nie biorę nowej osoby, a jedynym powodem, dla którego cię przyjąłem, jest to, że poprosił mnie Saul David. Nie spodziewaj się, że będziesz pracować przez rok, a jeśli nawet, to dostaniesz jedną kwestię.’ Niezbyt zachęcające!” – wspomina Ward.

Ale los mu sprzyjał, gdy został wezwany na tajemnicze, sekretne przesłuchanie do 20th Century Fox, a następnie został przedstawiony popularnemu producentowi Williamowi Dozierowi, o którym później Ward dowiedział się, że ten próbuje wprowadzić na małym ekranie ulubionego komiksowego superbohatera.

„Uznałem, że wszyscy muszą spotkać się z producentem wykonawczym, choć nie do końca tak jest” – mówi Ward. „Może dlatego, że nie zostałem odrzucony, podobnie jak wielu innych aktorów, po prostu byłem bardzo pozytywny, podszedłem do niego i uścisnąłem mu rękę. Myślę, że był zszokowany, że byłem tak bardzo bezpośredni – w miły sposób, ale nie bojaźliwy i powściągliwy.”

W ciągu kilku minut Ward został zaprowadzony do Westa, i odbyła się wspólna próba ekranowa w pełnych superbohaterskich atrybutach. Ponownie: „Uznałem, że wszyscy muszą wykonać test ekranowy”, mówi. „Cóż, to także nieprawda!”

Reszta przeszła do historii popkultury: dzięki swojej campowej, ironicznej wrażliwości, zjadliwej estetyce pop-artu, legionowi słynnych gwiazd w rolach gościnnych i ekscytujących cliffhangersach dwa razy w tygodniu, „Batman” natychmiast stał się fenomenem wśród dzieci i dorosłych.

„Byłem tylko młodym facetem chodzącym z głową w chmurach, który świetnie się bawił i uwielbiałem grać tę rolę” – mówi Ward. „Batman” był numerem jeden i drugim na świecie. To było ogromne i po prostu prawie nie możesz sobie wyobrazić, jak ludzie zareagowali na nasz program. To właśnie wtedy telewizja nabrała kolorów. Nikt nigdy nie grał z publicznością tak jak my. To było po prostu elektryczne, niesamowite wydarzenie w moim życiu.”

Gdy bardziej doświadczony West wziął go pod swoje skrzydła wśród szaleństwa, ta dwójka nawiązała ścisłą więź, która przetrwała do śmierci Westa w 2017 roku. „Po prostu byliśmy naprawdę dobrymi przyjaciółmi i tak pozostało przez ponad 50 lat”, wspomina Ward.

Wyniesienie na szczyt kulturalnej listy A – choć przez krótką chwilę, gdy trwały trzy sezony nim moda na nietoperze się skończyła – nie miało większego wpływu na przewiewne ambicje Warda. Nieoficjalnie zaproponowano mu główną rolę w małym, niskobudżetowym filmie i zgodził się zagrać, dopóki ABC nadające „Batmana” nie zaakceptowało umowy. Tym filmem był „Absolwent”, w którym ostatecznie obsadzono Dustina Hoffmana.

„Czy to mi przeszkadzało? Trochę, ale czy zwariowałem? Nie” – mówi Ward. „Ktoś inny mógł być po prostu zdewastowany. Nie byłem.”

Ward w dużej mierze porzucił aktorstwo po „Batmanie”, od czasu do czasu przyjmując rolę Robina w różnych projektach, w tym w niedawnym epizodzie podczas crossovera „Arrowverse” na CW w 2019 roku. „Po prostu miałem najlepszy czas”, mówi o „Crisis On Infinite Earths”. „Był krótki i słodki, i zrobili coś wyjątkowego”.

Obecnie Burt i jego żona prowadzą firmę Gentle Giants Products, firmę zajmującą się karmą dla psów i ratują psy, koncentrując się na psach o dużych rozmiarach. (Z parą mieszka nawet 50 psów.)

Altruizm nie jest przypadkowy. W ciągu dziesięcioleci od czasu „Batmana” Ward dogłębnie zrozumiał, co jego heroiczne alter ego znaczyło dla pokoleń widzów.

„Poznałem pewnego dżentelmena, który podszedł do mnie i powiedział: ‘Mogłem być po drugiej stronie prawa, ale ponieważ dorastałem, oglądając „Batmana”, wdałem się w egzekwowanie prawa. Teraz spędzam lata w FBI ”- mówi o jednej z ostatnich interakcji.

„Uświadomiłem sobie, że naprawdę mieliśmy wielką odpowiedzialność, kiedy graliśmy te role, starając się wywierać pozytywny wpływ na ludzi. I nigdy nie przestałem tego robić, bez względu na to, czy ratuje to Gotham City, czy ratuje psy”.

Źródło: Variety

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polska premiera filmu "Birds of Prey" za
dni
0
9
godzin
1
7
minut
5
6
sekund
4
7
Kalendarium
Sonda

Ile Oscarów zdobędzie "Joker"?

Zobacz wyniki

Galeria
epuofwlwsaerc0o 825e038d BIRDS OF PREY (AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN)
JURNEE SMOLLETT-BELL as Black Canary BIRDS OF PREY (AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN)
MARGOT ROBBIE as Harley Quinn BIRDS OF PREY (AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN)
Margot Robbie bop_image23
Komiksowe Top 5