Komiksy z Batmanem są już z czytelnikami od ponad 80 lat. Obecnie wiele rzeczy jest dla czytelników oczywiste, ale zastanawialiście się kiedy po raz pierwszy toksyna Jokera zaczęła zostawiać przerażający uśmiech u jego ofiar, a także zmieniała kolor skóry na biały.

Po raz pierwszy Joker użył swojej toksyny już podczas swojego debiutu w “Batman #1” Billa Fingera, Boba Kane’a, Jerry’ego Robinsona i George’a Roussosa. Twarz ofiary przybrała przerażający uśmiech, ale nie zmieniła koloru na biały.

Wraz z wejściem w życie Comics Code w połowie lat 50. XX wieku, twórcy musieli liczyć się z różnymi ograniczeniami, ale na długo przed ich wprowadzeniem firmy zajmujące się komiksami wiedziały, że tak naprawdę nie mogłyby zrobić rzeczy, które przyniosłyby im wiele negatywów uwag, więc BARDZO szybko przemoc została złagodzona we wszystkich głównych superbohaterskich tytułach. Tak, więc jeszcze przed Comics Code prawie natychmiast zrezygnowano z toksyny Jokera, a sam złoczyńca bliższy był postaciom zwyczajnych kryminalistów.

Do swoich starych sztuczek powrócił w “Batman #251” (1973 rok, autorzy: Denny O’Neill, Neal Adams i Dick Giordano), gdzie zredukowany Comics Code pozwolił Jokerowi na użycie jego toksyny, ale cały czas dawała ona tylko przerażający uśmiech.

Nawet we własnej serii Jokera, efekt jego toksyny był taki sam jak wcześniej.

Przełom nastąpił w “Detective Comics #475” (1978 rok), kiedy Steve Englehart, Marshall Rogers i Terry Austin kazali Jokerowi zabić członków biura praw autorskich i znaków towarowych, ponieważ nie zatwierdziliby jego praw autorskich do ryb Jokera. Tutaj po raz pierwszy ofiary Jokera oprócz przerażającego uśmiechy zyskały też biały wyraz twarzy, co stanowiło odzwierciedlenie wyglądu samego złoczyńcy.

Taki sam efekt pojawił się w następnym numerze, jednak później w zależności od twórców toksyna Jokera dawała różne efekty.

Być może najlepszą odpowiedź na ten temat znalazła się w “Detective Comics #880” Scotta Snydera i Jocka, gdzie wyjaśniono, że Joker używa 50 różnych rodzajów trucizny.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The Batman już za:
dni
4
8
7
godzin
1
3
minut
4
3
sekund
5
7
Kalendarium
Galeria
ezbs9bgvcaevx4 eytg4yrvcaauqpj eyocejywoaefkwt jldaw-lex-super-suit jldaw-jl-ssquad-shark jldaw-group-firing
Komiksowe Top 5