Tytuł odcinka: “EVERYONE HAS A COBBLEPOT”
Data premiery: 2 marca 2015 (USA) | 19 marca 2015 (Polska)
Reżyseria: Bill Eagles
Scenariusz: Megan Mostyn-Brown
Oglądalność: 6,10 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.0)
Twoja ocena:

[Głosów: 0   Average: 0/5]


Podczas gdy Gordon szuka informacji o niedawnej kontrowersji z komisarzem Loebem, lojalność Fish wobec więźniów jest kwestionowana, kiedy zamierza połączyć siły z dr Dulmacherem (gościnnie Colm Feore, “The Borgias”, “24”). W międzyczasie Bruce musi sobie poradzić z konsekwencjami po ataku w pobliżu domu.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Nicholas D’Agosto
Peter Scolari
Chelsea Spack
Michael J. Burg
Perry Yung
Colm Feore
Dan Ziskie
Becky Ann Baker
Nicholle Tom
Zachary Spicer
Jeffrey Combs
Dashiell Eaves
Elliot Villar
Rob DeRosa
Vera Lam
Harvey Dent
komisarz Loeb
Kristin Kringle
Charlie Griggs
Xi Lu
dr Francis Dulmacher
Jude
Marge
Miriam Loeb
Tom Dougherty
zarządca
Kelly
Thomas Schmidt
mężczyzna z bliznami
krzycząca kobieta

W szpitalu Alfred nie ma zamiaru długo zagrzać miejsca, ale jego stan nie pozwala ma na opuszczenie łóżka. Chociaż wie kim jest sprawca, to nie wydaje swojego starego przyjaciela. Osobiście zamierza z nim wyrównać rachunki.

Fish Mooney w końcu poznaje dr Dulmachera, który zapewnił jej nowe błękitne oko. Fish oferuje mu swoje umiejętności i na próbę dostaje szansę rozwiązania kryzysu w piwnicy.

Harvey: Doesn’t feel right.
Jim: Well, maybe that’s the point. No one would suspect it.
Oswald: What would you prefer, Detective Bullock? A sign saying, “super secret blackmail hoard”?
Harvey: You know, the last time the three of took a ride, you were in the trunk. I like that better.


Marge: What time is the train?
Oswald Cobblepot: [odbezpiecza strzelbę] Oh, there is no train. I just needed your help.
Marge: What?
Oswald Cobblepot: I was down to one shell.
[zabija ją]


Jim Gordon dowiaduje się, że zarzuty wobec Flassa zostały oddalone, a co gorsza komisarz chce, żeby ten został nowym szefem związku policjantów. Jak się okazuje zeznania, które przyczyniły się do uwolnienia skorumpowanego gliniarza, złożył Harvey Bullock. Wraz Harveyem Dentem, Jim próbuje dowiedzieć się jakie haki przez lata komisarz Loeb zebrał na policjantów i innych mieszkańców Gotham. Trop od byłego partnera Loeba doprowadza ich jednak w spore kłopoty w chińskiej dzielnicy i tylko dzięki interwencji Bullocka udaje im się wyjść cało z opresji. Kiedy Harvey bierze się za przesłuchanie udaje się ustalić, że miejsce kryjówki haków Loeba zna Falcone.

W szpitalu siedzącego przy łóżku Alfreda Bruce’a odwiedza Selina. Doradza mu by ten nie angażował się w żadne ryzykowne działania, ale Wayne wie, że to przez jego śledztwo w sprawie Wayne Enterprises został zraniony Alfred.

Gordon i Bullock nie mając innego wyjścia udają się o pomoc do Pingwina. Oswald po zaakceptowaniu swoich warunków zgadza się pomóc. W ten sposób bohaterowie trafiają na starą farmie. Po rozbrojeniu dwójki strażników, Jude’a i Marge, odkrywają, że na górze mieszka córka komisarza, Miriam, która przed 20 laty zabiła matkę. Kobieta potrzebuje opieki medycznej, ale jej ojciec nie chciał by trafiła do Arkham.Znając sekret komisarza Loeba, Gordon szantażuje go i w ten sposób doprowadza do aresztowania Flassa oraz do odzyskania akt na temat Bullocka, dodatkowo to teraz on ma poparcie komisarza by zostać prezesem związków zawodowych policjantów.

Pingwin w klubie spotyka się Jude i Marge ale ma tylko dla nich jeden bilet. Chociaż Marge zabija męża, to nie ma okazji cieszyć się wolnością, gdyż zostaje zastrzelona przez Oswalda.

Zadowolony z działań Fish, Dulmacher przedstawia jej nowe biuro z którego rozciąga się wspaniały widok, który pokazuje, że Mooney nie ma co marzyć o ucieczce, gdyż ośrodek doktora znajduje się na wyspie z dala od brzegu.

Autor: Q

“Everyone Has a Cobblepot”, to jeden z niewielu odcinków, w którym nie mamy nowej sprawy. Fabuła koncentruje się na wewnętrznych rozgrywkach w szeregach policji. Na moment powraca postać Arnolda Flassa, ale równie szybko znika. Ponownie mamy też okazje spotkać Harvey Denta i o ile już nie bawi się swoją monetą, to oprócz przekazania kilku informacji nic więcej nie wnosi.
Po raz pierwszy pojawia się postać, o której wcześniej kilkakrotnie wspominano, dr Dulmacher znany lepiej jako Dollmaker. Chociaż mamy próbkę jego szaleńczych eksperymentów, to na chwilę obecną bohater ten rozczarował. Mam nadzieje, że to tylko takie powolne wprowadzenie, bo Dollmaker ograniczający się tylko do planów dotyczącej swojej placówki nie zasługuje na miano złoczyńcy. W żaden sposób nie można też wytłumaczyć dlaczego tak szybko Fish dostała nowe oko. W prowadzeniu swoich działań poradziłaby sobie z jednym okiem, a tak szokujący moment z poprzedniego odcinka zostaje wręcz błyskawicznie rozwiązany i jak się okazuje nie ma on żadnych konsekwencji.

Powrót do schematu, że bohaterowie zgłaszają się o pomoc do Fish, czy Oswalda, wypada nieźle. Pingwin po dłuższej przerwie ma okazje się popisać i jak pokazano na końcu odcinka korzysta on z metod sprawdzonych przez Mooney. Potrzeba więcej takiego sadystycznego Oswalda, który kontroluje sytuację, niż przerażonego drugorzędnego kryminalisty.
W “Everyone Has a Cobblepot” mamy interesujące kwestię haków będących w rękach komisarza, jednak motyw ten ogranicza się tylko do odkrycia sekretu komisarza. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle wróci temat akt Loeba, bo niewątpliwie jest to narzędzie, które mogło by wywrócić funkcjonowanie miasta do góry nogami. Jedno co można przyznać, to że postać Miriam i jej wariactwo robi lepsze wrażenie niż większość pacjentów z Akrham Asylum, których mogliśmy zobaczyć wcześniej. Jest to prawdziwa wariatka. Jim posługuje się metodami zbliżonymi do tych stosowanych przez Loeba, czym udaje się mu się odnieść sukces, ale gdzieś w tle jest przysługa dla Oswalda, który na pewno wykorzysta ją w najmniej dogodnym momencie dla Gordona.

“Gotham” w ostatnich odcinkach wskoczył na dość dobry poziom i chociaż jest jeszcze wiele rzeczy, które można poprawić, to zapowiada się, że końcówka sezonu może być naprawdę dobra. Wystarczy tylko postawić na twardego Bullocka i niebojącego się pobrudzić sobie rąk Pingwina.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Erin Richards, Victoria Cartagena, Andrew Stewart-Jones i John Doman.
  • W szpitalu Bruce czyta Alfredowi 7. rozdział “Wielkich nadziei” Karola Dickensa.
    Bruce: “And then I looked at the stars, and considered how awful it would be for a man to turn his face up to them as he froze to death, and see no help or pity in the glittering multitude…”