Tytuł odcinka: “RED HOOD”
Data premiery: 23 lutego 2015 (USA) | 12 marca 2015 (Polska)
Reżyseria: Nathan Hope
Scenariusz: Danny Cannon
Oglądalność: 6,53 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.3)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Po serii napadów na banki, Gordon i Bullock prowadzą śledztwo w sprawie gangu Red Hooda. Selina Kyle kontynuuje utrzymywanie kontaktów z Barbarą, a Fish Mooney próbuje odzyskać swoją pozycję w światku przestępczym.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Drew Powell
Clare Foley
Sharon Washington
David O’Hara
Jonny Coyne
Jenna Gavigan
Takeo Lee Wong
Jeffrey Combs
J.W. Cortes
Peter Brensinger
Kevin T. Collins
Peter Albrink
Michael Goldsmith
Nat deWolf
Sean Crespo
Olmo Cefa
Marc Basil
Michael Rosete
Chris Barnes
Butch Gilzean
Ivy Pepper
Molly Mathis
Reggie Payne
Clyde Destro
sekretarka zarządcy
Chaing
zarządca
Alvarez
Trope
Regan
Haskins
Gus Floyd
kierownik banku
komik
barman
policjant
pracownik
klient banku

W Gotham dochodzi do zuchwałego napadu na bank. Jeden z napastników przygotował sobie specjalny czerwony kaptur. Po napadzie uznaje, że przynosi mu on szczęście, bo strażnik nie był w stanie w niego trafić z kilku metrów. Na dodatek gangowi udaje się uciec przed policja, kiedy część pieniędzy rozrzucają na ulicach, w ten sposób też zyskują przychylność obywateli, dla których są niczym Robin Hood. Wśród złodziei dochodzi jednak do rozłamu i Gus Floyd, który czuje się teraz nowym przywódcą po tym jak media piszą o gangu Red Hooda, zostaje zabity przez Clyde’a Destro, który przejmuje po nim kaptur.

Jim i Harvey prowadząc śledztwo w sprawie napadu na bank, szybko odkrywają, że bandyci wiedzieli ile czasu potrzebuje policja by przybyć na miejsce. W ten sposób ustalają, że wcześniej wywołali fałszywy alarm. Dzięki zdjęciom z kamer udaje im się znaleźć podejrzanego, Gusa Floyda. W warsztacie, w którym pracuje znajdują tylko jego trupa.

Oswald: Perhaps it’s not our friends but… our enemies that define us.

Barbara: You’re a true beauty. Something you can use to your advantage. Your appearance can be a weapon, as powerful as any knife or gun.
Selina: Yeah? What good’s it done you?


Ivy i Selina cały czas mieszkają w apartamencie Barbary, która na dodatek pozwala im wybrać coś ze swoich starych ubrań. Selina, którą uważa za piękną, nie jest jednak zainteresowana kobiecymi sztuczkami, bo widzi, że Barbarze nic one nie dały.

Fish Mooney zostaje zaprowadzona do zarządcy placówki, który wspomina jej o doktorze Dulmacherze, który za wszystko odpowiada, ale obecnie załatwia sprawy w Gotham. Fish nie chcąc być bezbronną ofiarą, której chce się zabrać oczy, sama za pomocą łyżki wydłubuje swoje lewe oko, a następnie je rozdeptuje.

Po kolejnym napadzie na bank, policjanci mają szczęście, gdyż zgłasza się świadek, który widział twarz przywódcy. Udaje mu się rozpoznać Clyde’a Destro, Jim i Harvey postanawiają go jednak nie aresztować. Wypuszczają go, by namierzyć pozostałych członków gangu. Mimo ich akcji dochodzi do tragedii. Destro zostaje zraniony przez kolejnego członka gangu, który chciał przejąć czerwony kaptur by zaimponować dziewczynie.



W Wayne Manor zjawia się stary przyjaciel Alfreda, Reginald Payne. Obecnie bezdomny i bez pracy znajduje w rezydencji schronienie. Ma nawet okazje pokazać młodemu paniczowi kilka sztuczek przydatnych podczas walk. W nocy Alfred przyłapuje jednak swojego przyjaciela na kradzieży za co ten odwdzięcza mu się w wbiciem noża w brzuch.

Przy próbie trzeciego napadu policja interweniuje nim gangsterom udaje się wejść do banku. Wiedzieli jaki będzie cel, gdyż trzy banki wcześniej odmówiły Destro pożyczki na założenie piekarni. Wszyscy napastnicy zostają zastrzeleni, a czerwony kaptur zostaje później podniesiony przez pewnego chłopca.

Na spotkaniu z Molly Mathis i radą nadzorczą Wayne Enterprises Reginald informuje o dowodach jakie zebrał Bruce. Jak zauważa są to tylko poszlaki. Zapewnia również, że teraz, kiedy Pennyworth jest w szpitalu, będzie można zająć się Bruce’em.

Autor: Q

Najnowszy odcinek “Gotham” ma dwa mocne momenty, które robią wrażenie, a jeśli dodamy do tego całkiem przyzwoitą historię to otrzymujemy naprawdę dobry odcinek. Momentami jednak w gangu Red Hooda i zmieniających się przywódcach za dużo jest groteski. Skłócenie poszczególnych członków też wypada zbyt naiwnie jak i motyw z czerwonym kapturem, którzy wszyscy chcą mieć sądząc, że przynosi on szczęście. Nie brak też naciąganych scen, jak ta, w której nagle tłum blokuje ulice. Nie było żadnej parady, więc mimo wszystko policja powinna kontynuować pościg. Po raz kolejny też twórcy sugerują, że ów może widzimy przyszłego Jokera. Tego typu chwyty szybko jednak stają się wtórne.




Wątek z Fish Mooney początkowo nie zachwyca, a momentami niezamierzenie rozbawia, ale przynajmniej po wcześniejszych głupotach zarządca całości stwierdza, że w ostateczności mogą sobie pozwolić na zabicie więźniów z piwnicy. Czyli głupota z Fish czującą się na poziomie równym do negocjacji odpada. Jednak sam fakt obecności idiotyzmów psuje odbiór, który dość skutecznie eliminuje scena z okiem. Jednak nie oczekujmy, że teraz pojawi się Deadshot.

Postać Barbary znowu się miota po apartamencie i nie wie co robić, ale o dziwo trafnie zwraca uwagę na kobiecą stronę Seliny. Co prawda panna Kean na swojej urodzie najlepiej nie wyszła, ale przyszła Catwoman może wyciągnąć z tego wnioski.

Kolejny raz losy Pingwina rozgrywają się na głębokim drugim planie i w fakcie, że trudno zdobyć gorzałę, kiedy Maroni nie należy do fanów, nie byłoby nic godnego uwagi, gdyby nie wypowiedź Oswalda, w której ten stwierdza, że to wrogowie definiują bohaterów.



Najlepiej poprowadzono historię dotyczącą Bruce’a, Alfreda i jego starego przyjaciela z SAS Reggiego. Początkowo wydawać by się mogło, że jest to tylko spotkanie po latach, które pozwoli szerzej spojrzeć, na przeszłość Pennywortha, która nie została jeszcze w pełni odkryta. Końcówka świadczy jednak o czymś innym. Dostajemy kolejny mocny akcent, który będzie miał konsekwencje w kolejnych odcinakach, oraz dowiadujemy się, że działania w Wayne Enterprises podjęto szybciej niż się spodziewaliśmy, powróciła też dawno nie widziana Molly Mathis. Sprawa ta to obecnie zdecydowanie najjaśniejszy punkt serialu i warto poświęcić mu więcej miejsca.

Jedna z rzeczy, która rzuca się w ostatnich odcinkach to, to że wreszcie pewne elementy zaczynają składać się w całość. Wygląda, że Brunno Heller od razu miał pomysł na Dollmakera, ale niestety przez zwiększoną ilość odcinków, gdzieś w połowie sezonu serial stracił swoje tempo i za długo przyszło nam czekać na rozwiązanie pewnych spraw. Mam nadzieje, że już do końca sezonu utrzymany dobry poziom a być może nawet uda się do podnieść.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Zabryna Guevara, Corey Michael Smith, Victoria Cartagena, Andrew Stewart-Jones i John Doman.
  • Po tym jak Jim opuszcza czerwony kaptur, upada on obok trupa, jednak kiedy następnie podnosi go chłopak, to leży już z dala od ciała.
  • Jeffrey Combs, wcześniej użyczył swojego głosu postaci Stracha na Wróble w jednym z odcinków “The New Batman Adventures”.
  • Rocznik wina, które wybrał Bruce, i które uwielbiał jego ojciec, to 1966. W tym roku zadebiutował serial “Batman” z Adamem Westem w roli głównej.
  • Rozrzucanie pieniędzy przez Red Hooda poniekąd nawiązuje do działań Jokera z filmu “Batman”.


Kalendarium

Forum