Tytuł odcinka: “STRIKE FORCE”
Data premiery: 12 października 2015 (USA) | (Polska)
Reżyseria: TJ Scott
Scenariusz: Danny Cannon
Oglądalność: 4,17 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.5)
Twoja ocena:

[Głosów: 1   Average: 5/5]


Kapitan Barnes (Michael Chiklis) rozpoczyna służbę i otrzymuje zadanie stworzenia, z pomocą Gordona, specjalnego oddziału do walki z bezprawiem. Tymczasem Pingwin jest dłużny przysługę Galavanowi, a Nygma zaprasza pannę Kringle na randkę.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Anthony Carrigan
Chelsea Spack
Carol Kane
J.W. Cortes
Krista Braun
Natalie Alyn Lind
Saundra Santiago
Michael Mulheren
Lenny Platt
Paulina Singer
Danny Johnson
Lucas Salvagno
Ian Michael Quinlan
Gregory Konow
Danny Garcia
Jay Aubrey Jones
Luciana Faulhaber
Roberto Lopez
Astrea Campbell-Cobb
Young-H. Lee
Tiffany Villarin
Victor Zsasz
Kristin Kringle
Gertrud Kapelput
Alvarez
reporterka TV
Silver St. Cloud
Janice Caulfield
Randall Hobbs
Luke Garrett
Josie Mac
Gus Freeman
Sal Martinez
Carl Pinkney
detektyw
detektyw Perez
urzędnik miejskiej
dziennikarz
ochroniarz
Punk Girl
przywódca gangu
wolontariusz

Na komisariacie zjawia się nowy kapitan, Nathaniel Barnes. Od razu wprowadza porządki i pozbywa się kilku skorumpowanych gliniarzy. Wraz z Gordonem powołuje też specjalny oddział. Żeby mieć pewność, że w jego szeregach znajdą się najlepsi i uczciwi policjanci, bohaterowie udają się do akademii policyjnej Gotham skąd rekrutują najlepszych kandydatów.

Po spotkaniu przedstawicieli światka przestępczego, którzy po okresie spokoju znowu mają problemy, Pingwin zostaje zaproszony przez Tabithę na spotkanie z Galavanem. Theo zdradza mu swoje plany zbudowania lepszego Gotham. Jednak najpierw musi zostać wybrany na burmistrza i żeby mieć pewność, że tak się stanie ktoś musi wyeliminować pozostałych kandydatów. Oswald nie jest zainteresowany wypełnianiem czyichś rozkazów, ale kiedy dowiaduje się, że porwana została jego matka, nie ma innego wyboru.

Theo Galavan: Mr. Cobblepot. At last we meet.
Oswald Cobblepot: Call me Penguin.
Theo Galavan: I heard you hated that name.
Oswald Cobblepot: It grew on me.

Harvey Bullock: Come on, Jim, we’ve seen his type come and go. Idealists, always looking to walk the straight line–Gotham doesn’t have straight lines, it’s got twists and turns and dead-ends.

Podczas odbioru przez Galavana medalu za swoją bohaterską akcję w szpitalu dziecięcym dochodzi do nieudanego zamachu na jego życie, po którym Theo oświadcza, że będzie ubiegał się o fotel burmistrza. Jedną z jego kandydatek jest radna Janice Caulfield, którą Oswald osobiście zabija.

W przypadku kolejnego kandydata sprawy nie idą tak gładko mimo, że do jego zabicia Pingwin wysłał Zsasza. Policja domyśliła się, że Randall Hobbs będzie kolejnym calem, i oddziałowi specjalnemu udaje się go ocalić.

Bruce Wayne po powrocie do szkoły wypełnia wszystkie polecenia Alfreda oznacza to także, 10 km przebieżkę do Wayne Manor w ramach treningu. Wierny lokaj zadbał też o to, by Selina więcej nie spotykała się z paniczem, gdyż wie za zabiła Reggiego. Podczas spotkania z Theo Bruce poznaje jego bratanicę, Silver St. Cloud, która także rozpoczyna naukę w tej samej szkole co on.
W międzyczasie Edward Nygma dzięki swojej stanowczości zaprasza pannę Kringle na randkę, podczas której serwuje jej własnoręcznie ugotowaną kolację.

Po zeznaniach jednego ze świadków zabójstwa Janice Caulfield Gordon nie ma wątpliwości, że winnym jest Pingwin. Oswald, który ma teraz inne zmartwienia, bo Butchowi nie udało się odnaleźć jego matki, ostrzega Jima, że jeśli zostanie aresztowany to wyda się prawda na temat ich współpracy. Co gorsza to właśnie Pingwina planuje teraz aresztować Barnes.

Autor: Q

Z odcinka na odcinek wydawać by się może, że jest lepiej. Jednak o ile pewne rzeczy wypadają lepiej to i tak pozostaje wiele do poprawy. Zgodnie z przewidywaniami pojawienie się kapitana Barnesa wprowadza nowy porządek w szeregach GCPD. Dobrze, że wreszcie podjęte zostały jakieś działania, bo Jim mimo wszystko nic nie zmienił. Utworzenia oddziału specjalnego to też świetny pomysł, ale tu pojawia się zgrzyt. Chociaż wybrani kadeci to idealiści, ale ciężko uwierzyć, że drużyna żółtodziobów, nawet najlepszych, miałaby być wyjątkowo skuteczna. Nie można by było zaangażować jakiś doświadczonych gliniarzy z innych miast?Zmiany zachodzące w Gotham City idą zdecydowanie w dobrym kierunku, ale fabuła jest zbyt przewidująca. Fakt, że Theo będzie kandydował na burmistrza był aż nazbyt oczywisty. Zamachy na kontrkandydatów też przewidywalne i przy tej okazji trzeba wspomnieć, że scena próby zamachu na Galavana to istna parodia. Samochód z bandytami ostrzeliwuje mównicę, a po chwili jakby nigdy nic dziennikarze wracają do zadawania pytań, a nikt nie interesuje się zamachowcami. Opis nie brzmi dobrze, ale sposób w jaki nakręcono tę scenę jest jeszcze gorszy.

Plany Galavana zataczają szersze kręgi, dzięki czemu wreszcie pobudzony do działania został Pingwin, który co prawda na razie jest na usługach Theo, ale nie można go nie doceniać, a krzywdząc jego matkę trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami. O ile z tego wątku może wyjść coś obiecującego, to nie brakuje również rzeczy do których można się przyczepić. Chociaż mówi się o Oswaldzie jako o wielkim gangsterze pod panowaniem którego cały światek przestępczy rozkwitł, to na ekranie tego nie tylko nie widać, ale też nie odczuwa się, zwłaszcza, gdy dowiadujemy się jak łatwo porwać jego matkę oraz, że każdy praktycznie może z nim spotkać się bez wcześniejszego zaproszenia, tak jak zrobiła to Tigress, czy Gordon. Nie tak powinno się przedstawiać “Króla Gotham”.Warto też wspomnieć, że w odcinku serwuje nam się teen-drama, kiedy Silver St. Cloud, którą opiekuje Theo poznaje Bruce’a. Ciekawe, czy wie o planach swojego wuja, czy też ten z łatwością przewidział, że Bruce potrzebuje przyjaciółki, zwłaszcza, że teraz Alfred ostro zaczyna go trenować a przebieżka 10 km do rezydencji na pewno przyszłemu Batmanowi nie zaszkodzi.

Z “Gotham” cały czas jest taki problem, że są wątki z których może wyjść coś obiecującego. Wydaje się, że twórcy momentami zmierzają w dobrym kierunki, ale po chwili serwują widzom sceny, które wywołują niezamierzony śmiech i okazja by podnieść poziom przemija.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • Od tego odcinka wymieniani w stałej obsadzie są Michael Chiklis i Drew Powell.
  • Muzyka wykorzystana w odcinku: I’m Just a Gigolo (Louis Prima), I Love How You Love Me (Bobbie Vinton).