Tytuł odcinka: “SCARIFICATION”
Data premiery: 19 października 2015 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Bill Eagles
Scenariusz: Jordan Harper
Oglądalność: 4,19 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.3)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Galavan i Pingwin łączą siły z niebezpieczną rodziną w Gotham. Następnie, gdy rywalizacja pomiędzy Wayne’ami i Galavanami wychodzi na światło dzienne, Gordon usiłuje utrzymać porządek w mieście.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Lucius Fox
Chelsea Spack
Michael Potts
Leo Fitzpatrick
Michelle Veintimilla
Lenny Platt
Paulina Singer
Lucas Salvagno
Ian Michael Quinlan
Noah Robbins
Mary Joy
Ron Rifkin
Ari McKay Wilford
Sophie Lee Morris
Brian S. Carpenter
Bryan Howard Conner
Sean Patrick Folster
Fenton Lawless
Gregory Chater
Kristin Kringle
Sid Bunderslaw
Joe Pike
Bridgit Pike
Luke Garrett
Josie Mac
Sal Martinez
Carl Pinkney
Evan Pike
Edwige
Creel
Cale Pike
Celestine Wayne
Jonathan Wayne
Caleb Dumas
Stretch
urzędnik
nerwowy człowiek

Oddział kapitana Barnesa bierze na cel działalność Pingwina. Sukcesem okazuje się nalot na magazyn w którym liczona była forsa kryminalisty. Przy okazji Barnes odkrywa, że w Gotham przestępcy mają łatwy dostęp do ciężkiego arsenał takiego jak bazooka.

Theo Galavan cały czas ma na swoich usługach Pingwina, który jest gotów wypełniać jego rozkazy by tylko odzyskać matkę. O partnerstwie nie ma tu mowy, i Oswald musi teraz zająć się serią podpaleń. W tym celu postanawia zatrudnić najlepszych specjalistów. Z pomocą Seliny, Butchowi udaje się zaangażować braci Pike, którzy cały czas liczą na powrót Fish Mooney, ale dla pieniędzy są gotowi wykonać zlecenie Pingwina.

Kryminaliści z Gotham potrzebny sprzęt mogą kupić w Merc. To właśnie tam udaje się najmłodszy z braci Pike’ów. W tym samym czasie nie miejscu zjawiają się Barnes i Gordon. Podczas próby zatrzymania Pike ginie.

Dr. Leslie Thompkins: I know, I know, but it was the decent thing to do.
James Gordon: Fondue?
Dr. Leslie Thompkins: Have you ever tried it? It’s delicious.
James Gordon: It’s at your place. We can’t leave. We’re already home. Trapped.

Butch: Just let me do the talkin’. You just smile and make like we’re friends.
Selina: Friends? That’s a hundred extra.
Butch: Chiseler.


Podpalacze zmuszeni są wziąć swoją przyrodnią siostrę, którą pomiatają, do akcji. Oprócz podpalenia pierwszego z budynków, Birdgit z pomocą oka Sida Bunderslawa, który został porwany wcześniej przez Theo i Tabithę, otwiera sejf z którego zabiera stary nóż.

Po serii podpaleń policji udaje się ustalić, że właścicielem wszystkich budynków było Wayne Enterprises. Na komisariacie zjawia się także Galavan, który chciałby żeby Gordon jako szef związków zawodowych policji udzielił mu swojego poparcia, ten jednak odmawia.

Zabytkowy nóż wzbudza zainteresowanie Pingwina. Z pomocą ekspertki Edwige odkrywa jego historię. 200 lat temu posłużył on Jonathanowi Wayne’owi do obcięcia ręki Caleba Dumasa, który zhańbił Celestine Wayne, która miała wyjść za najstarszego syna z rodziny Elliotów. Na tym jednak nie zakończyła się sprawa. Wayne’owie zadbali by Dumasowi stracili swój majątek i żeby ich nazwisko wymazane zostało z historii Gotham. Caleb wstąpił do zakonu założonego przez świętego patrona rodziny, a potomkowie rodziny Dumas obecnie noszą zaś nazwisko Galavan.

Wiedząc z kim ma teraz do czynienia Pingwin postanawia działać. Mając cały czas kontrole nad Butchem, który musi wykonywać jego polecenia, upija go whisky, a następnie pod wpływem starej historii odcina mu rękę, tak by ten mógł teraz skutecznie przekonać Theo, że Pingwin uznał go za zdrajcę.
Jim Gordon dość mocno obawiał się wspólnej kolacji z Nygmą i pannę Kringle, ale okazuje się ona całkiem udana.

Policji skutecznie udaje się przewidzieć kolejny cel podpalaczy. Chociaż nie dopuszczają do podpalenia starego składu książek, to podczas akcji ginie jeden z członków oddziału uderzeniowego, Garreth. Uciekając przed policją Bridgit, we własnoręcznie zrobionym stroju ochronnym przeciwko ogniu, podczas szamotaniny podpaliła go. Z pomocą Seliny, która martwiła się o swoją przyjaciółkę, udaje jej się uciec policji.

Po ostatnich wydarzeniach Gordon uważa, że potrzebuje większego wsparcia, dlatego zmienia zdanie i zgadza się udzielić poparcia Galavanowi.

Zdobycie noża, który doprowadził do tego, że jego rodzina została wygnana z Gotham, to wielki sukces Theo, z którym zgadza się ojciec Creel. Jednak prawdziwa wojna dopiero się rozpocznie, bo już przez ocean płyną wojownicy, by dokonać zemsty na Gotham i na Wayne’ach.

Autor: Q

Doczekaliśmy się w końcu odcinka po obejrzeniu którego natychmiast chce się obejrzeć kolejny. Jest to poniekąd zasługa tego, że cała historia z Firefly została rozbita na dwa odcinki, dzięki czemu nowym bohaterom poświecono dużo miejsca, ale również nie ma tu zbędnych wątków, dlatego w odcinku nie pojawiają się ani Bruce ani Alfred.

Jest naprawdę dobrze, ale cały czas jest co poprawiać. Postać Bridgit Pike okazuje się kolejną skrzywdzoną dziewczynką, którą przyrodni bracia pomiatają. Nie wydaje się to dobry materiał na Firefly, ale trzeba przyznać, że kostium sprawiła sobie naprawdę dobry. W porównaniu do Firefly, którego pokazano w “Arrow” jest to zdecydowany krok do przodu.Jeśli mowa o wadach serialu, to po raz kolejny scenarzyści zachowują się jak magicy. O pewnych wątkach, czy postaciach zapominają i ewentualnie wracają do nich, kiedy te są im potrzebne nawet do banalnych rzeczy. W przypadku tego odcinka powraca tak Sid Bunderslaw z Wayne Enterprises.

Płaszczący się przed Theo Pingwin początkowo wydaje się bezradny, ale oprócz napadów agresji wreszcie zaczyna brać sprawy w swoje ręce, a wydaje się, że mimo wszystko Galavan go nie docenia. Pod koniec wreszcie widzimy Oswalda, który knuje i jest gotów podjąć drastyczne środki.

W “Scarification” znalazły się także odpowiedzi na pewne dręczące widzów pytania. Wiadomo czyim potomkiem jest Theo Galavan. Za sprawą retrospekcji poznajemy pięć wpływowych rodzin Gotham City oraz powód dla którego rodzina Dumasów została wypędzona z miasta. Nazwisko Dumas nie jest tu przypadkowe. Twórcy serialu zapowiadali wprowadzenie postaci Azreala i jak na razie przygotowany został solidny grunt na wątek z tajemniczym zakonem, którego wojownicy już zmierzają do Gotham City.Po raz pierwszy muszę przyznać, że nawet Gordon nie był już tak irytujący i nawet potrafi trafnie zażartować ze wspólnej kolacji. Szkoda tylko, że cały czas brakuje konsekwencji, skoro wcześniej Harvey i Jim bez problemu odwiedzili Pingwina, to w czym teraz oddział policji ma problem by go znaleźć? Czyżby tylko ta dwójka znała kryjówkę Oswalda?

“Gotham” rozkręca się i kolejne odcinki zadecydują czy twórcom uda się utrzymać tę tendencje. Wiedząc, że gdzieś jeszcze skrywa się w zanadrzu Court of Owls może być naprawdę co oglądać, zwłaszcza dla fanów Batmana, dla których wzmianka jednego czy drugiego nazwiska stanowić może interesujące smaczki.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się David Marouz, Sean Pertwee, Erin Richards i Chris Chalk.
  • Mapa Gotham z której korzysta Gordon to mapa Elliota R. Browna z No Man’s Land.
  • Pięć rodzin, które 200 lat temu rządziły Gotham City to: Elliotowie, Kane’owie, Crownowie, Dumasowie oraz najpotężniejsi wśród nich Wayne’owie.


Kalendarium

Forum