Tytuł odcinka: “BY FIRE”
Data premiery: 26 października 2015 (USA) | (Polska)
Reżyseria: TJ Scott
Scenariusz: Rebecca Perry Cutter
Oglądalność: 4,32 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.5)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Po tym jak Bridgit Pike (gościnnie Michelle Veintimilla) dołącza do swoich braci, zapala się w niej nowa iskra odwagi i postanawia przejąć kontrolę nad swoją przyszłością. W międzyczasie relacja pomiędzy Kringle i Nygmą wchodzi na nowy poziom, a Pingwin i Galavan kontynuują walkę o wpływy nad światkiem przestępczym Gotham City.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Chelsea Spack
Clare Foley
Carol Kane
J.W. Cortes
Natalie Alyn Lind
Paulina Singer
Michelle Veintimilla
Leo Fitzpatrick
Lucas Salvagno
Ian Michael Quinlan
Ari McKay Wilford
D'Monroe
Dino Antoniou
Ashlynn Alexander
Gregory Partsinevelos
Jonathan Marimow
Edward Inzauto
Marckenson Charles
Kristin Kringle
Ivy Pepper
Gertrud Kapelput
Alvarez
Silver St. Cloud
Josie Mac
Bridgit Pike
Joe Pike
Sal Martinez
Carl Pinkney
Cale Pike
licytator
kongresmen
Pernilla
Nino
alfons
sanitariusz #1
sanitariusz #2

Butchowi udaje się przekonać do siebie Galavana, który nie przebiera w środkach by nakłonić wpływowe osoby by poparły jego kandydaturę na burmistrza Gotham.

Jim Gordon gotów jest łamać zasady by tylko wydusić ze zbirów cenne informacje na temat podpalacza, który zabił policjanta. Nie udaje mu się nic ustalić i na dodatek jego naganne zachowanie zostanie odnotowane w aktach.

Bridgit chociaż uwolniła się od braci, nie jest jeszcze bezpieczna. Ściga ją policja, dlatego nie ma innego wyjścia jak wyjechać z Gotham. Potrzebuje jednak pieniędzy. Z pomocą Seliny okrada aukcje podczas, której sprzedawane są kobiety.

Selina: You’re cute. For a doctor.
Leslie: Thanks. You’re cute. For a gangster.

Jim: And now he’s dead. Nice work, Bullock.
Harvey: Oh yeah. My kicks did it? Maybe it’s because he’s fried like a taquito!

Bruce Wayne powrócił do treningów bokserskich z Alfredem i chociaż wie że czasami trzeba walczyć nieczysto, to łatwo pozbawić go koncentracji. Później Wayne ma wspólną kolację z Theo, Tabithą i Silver, po zakończeniu której Galavan proponuje mu pomoc w zrobieniu porządków w Wayne Enterprises.

Po przesłuchaniu Ivy Pepper Harveyowi udaje się ustalić, gdzie ukrywa się Selina Kyle, którą kamera uchwyciła razem z Brigit. Gordon odwiedza ją i dowiaduje się, że bracia Pike porwali swoją siostrę. Razem z Bullockiem udaje się do ich mieszkania, ale przybywają za późno. Brigit, która nie chciała być dłużej pomiatana przez braci usmażyła ich.

Podczas próby odkrycia gdzie przetrzymywana jest matka Pingwina, Butch zostaje przyłapany przez Galavana. Wiedząc już, że to w wyniku prania mózgu Butch musi wypełniać wszystkie rozkazy Oswalda, Theo oferuje mu lekarstwo w postaci terapii, którą przeprowadzi Tabitha.

Brigit nie ma zamiaru opuszczać miasta nie pomagając innym wykorzystywanym osobom. Pierwszym jej celem jest niewolnicza aukcja kobiet. Chociaż udaje się uwolnić dziewczyny, to na miejscu zjawia się policja i sprawy się komplikują. Jedna z kul uszkadza jej sprzęt co ostatecznie doprowadza, do tego że sama pogrąża się w płomieniach.
Selina z bronią w ręku składa wizytę Leslie, by przekazać Jimowi, że ostatni raz mu zaufała. Ten obiecał, że pomoże Brigit, a według informacji, które otrzymał ta zmarła w szpitalu.

Zakrwawiony Butch dociera do Pingwina i opowiada mu o tym, że udało mu się uciec i że wie gdzie przetrzymywana jest Gertrude.

Nygma spotyka się z Kristin. Oboje świetnie się bawią, ale wszystko się zmienia, kiedy Edward wyznaje że zabił Toma Dougherty’ego. Przerażona kobieta jak najszybciej chce uciec, ale gdy Nygma próbuje ją zatrzymać niezamierzenie doprowadza do jej śmierci.

Wbrew temu co podano, Firefly przeżyła, a jej ognioodporny strój wtopił się w jej ciało, co czyni ją ognioodporną, ale dokładnie jej nowe możliwości zbadane zostaną w Indian Hill, sekretnej placówce Wayne Enterprises.

Autor: Q

Poprzedni odcinek za sprawą kilku wyjaśnień oraz sugestii co nastąpi w kolejnych wyraźnie podniósł poziom. W “By Fire” tak dobrze już nie jest. Historia Bridgit od początku była sztampowa i nic w tym zakresie się nie zmienia, a gdy cała historia koncentruje się tylko na niej, to naprawdę ciężko utrzymać zainteresowanie, zwłaszcza jeżeli poboczne wątki także wypadają przeciętnie i nawet Selina z bronią w ręku nie jest w stanie tego zmienić.

W 1. sezonie Fish Mooney straciła oko i raz dwa dostała nowe, teraz Butch stracił rękę i co prawdę nie dostał nowej, ale śliczny młot. O ile plan Pingwina by umieścić wtyczkę u Galvana był dobry, to swoim zachowaniem Butch się nie popisał, teraz tylko nie wiadomo czyje rozkazy wypełnia, cały czas Oswalda, czy Theo? Przy tej okazji warto też przemilczeć scenę z tikami nerwowymi Butcha, który w ten sposób okazywał, że to pranie mózgu zafundowane przez Zsasza zmusza go do wypełnia wszystkich rozkazów Pingwina.Jeśli mowa o bohaterach, których zachowania mądrym nazwać nie można, to Jim Gordon znowu zaczyna się zachowywać jak zbawca Gotham. Nawet po śmierci Essen nie był tak nadgorliwy. Teraz chciałby pobić wszystkich by pomścić śmierć kolegi ale gdy dowiaduje się o ciężkim życiu Bridgit to już zmienia swoje podejście. Brak konsekwencji u policjanta to najgorsze co może być. Albo nich wstrzymuje się z osądami albo niech trzyma się jednej strony.

Bez nawiązań do wielkiego planu Galavana i jego rodziny, scenarzyści nie wiele mają i w tym zakresie do zaoferowania, powtarzają więc sytuację, w której Theo siłą zmuszą prominentne osoby by go poparły. Chyba już wszyscy widzowie wiedzą, że kandydat na burmistrza nie przebiera w środkach? Zastanawiać może natomiast czemu wszyscy tak go się boją. Jeśli wyszli cało, to nie mogą wykorzystać swoich wpływów i przeciwstawić się Galavanowi, skoro już poznali jego prawdziwe oblicze?W 2. sezonie już kilka postaci spotkała śmierć. W tym odcinku taki los dotknął Kristin Kringle, skończą się więc romantyczne brednie Edwarda i teraz załamany zapewne w 100% poświęci się swojej mrocznej stronie. Szkoda tylko, że znowu nikogo nie obszedł pewnie fakt, że bohaterka, która była praktycznie od początku serialu zakończyła swój żywot.

Odcinek naprawdę nie ma za wiele do zaoferowania ale trzeba przyznać, że przynajmniej końcowa scena w tajnym laboratorium Wayne Enterprises pobudza nadzieje, że może będzie warto oglądać kolejne odcinki. Po raz kolejny pewne pomysły twórców mają potencjał, ale już nie raz mieliśmy okazję nie raz się przekonać, że nie zawsze potrafią go wykorzystać.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymieniony w obsadzie, nie pojawia się Chris Chalk.
  • Muzyka wykorzystana w odcinku: Sugar (Peggy Lee)


Kalendarium

Forum