Tytuł odcinka: “MOMMY’S LITTLE MONSTER”
Data premiery: 2 LISTOPADA 2015 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Kenneth Fink
Scenariusz: Robert Hull
Oglądalność: 4,27 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.6)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Butch doprowadza Pingwina i jego ludzi do magazynu, gdzie przetrzymywana jest Gertrude, a Pingwin planuje zemstę na Galavanie za porwanie jego matki. W międzyczasie Nygma musi się zmierzyć z konsekwencjami śmiertelnego wypadku.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Anthony Carrigan
Chelsea Spack
Carol Kane
Alex Corrado
Natalie Alyn Lind
Ian Michael Quinlan
Lucas Salvagno
Alberto Bonilla
Victor Zsasz
Kristin Kringle
Gertrud Kapelput
Gabe
Silver St. Cloud
Carl Pinkney
Sal Martinez
ekspert z TV

Pingwin wraz z Butchem i dwoma ludźmi udaje się do magazynu, gdzie przetrzymywana jest jego matka. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Na miejscu są też Theo i Tabitha, a co gorsza okazuje się, że Gilzean nie wypełnia już rozkazów Oswalda i zabija jego ludzi. Błaganiem udaje się Oswaldowi wyprosić wolność matki. Jednak Tabitha wypuszcza ją tylko po to by zaraz ją zabić. Załamany Pingwin walcząc o życie wykorzystuje ostatnią atutową kartę. Obraża Theo stwierdzając, że ten jest tchórzem jak jego przodkowie, tym samy zmusza go by ten osobiście go zabił. Pierwszy jednak przyjmuje inicjatywę i nożem którym zabito jego matkę rani Theo i ucieka.

Po tym jak Galavan zostaje wybrany na burmistrza, postanawia wykorzystać nowe możliwości by zająć się Pingwinem, którego oskarża o ponowną próbę zabicia go. Policja od Harveya Denta otrzymuje nakaz aresztowania Owalda Cobblepota i zajęcia jego nieruchomości. Mają nie przebierać w środki by osiągnąć cel, co nie do końca podoba się Gordonowi.

Bruce: What do you have against the front door?
Selina: Nothing. It’s the ape who opens it who I could live without.

Jim: You tell us what the hell is going on with Penguin, or we leave you with Zsasz.
Butch: You can’t do that.
Jim: Bullock?
Harvey: We can totally do that.

Jim nie widzi sensu w przedstawionym zachowaniu Oswalda, dlatego chcąc zdobyć informacje wraz z Harveyem udaje się do lokalu, którym teraz zarządza Butch. Policjanci docierają tuż przed ludźmi Pingwina z Zsaszem na czele, którzy mają zabić Gilzeana. Wykorzystując broń maszynową, którą zgromadził Butch Gordonowi i Bullockowi udaje się odeprzeć atak, a były współpracownik Pingwina wyznaje im prawdę na temat Galavana i jego współpracy z Oswaldem. Gilzean wykorzystuje fakt, że Jim skuł go w jego sztuczną rękę, o której nie wiedział, i podczas strzelaniny ulatnia się.

Selina Kyle składa wizytę Bruce’owi Wayne’owie i odkrywa, że ten ma nową przyjaciółkę. Wspólny obiad nie jest zbyt udany zwłaszcza, gdy Selina informuje Bruce’a o swoich podejrzeniach wobec Silver, która owinęła go wokół palca, dokładnie tak jak chciał tego Theo.

Świętowanie przez Galavana wyboru na burmistrza zostaje zakłócone przez atak ludzi Pingwina. Chociaż policja spodziewała się tego, to tak zaskakuje ich fakt, że wszyscy napastnicy ucharakteryzowani zostali na Oswalda, a co gorsza w strzelaninę zaangażowała się również Tabitha, która przy okazji zabiła jednego z członków oddziału specjalnego.
Kiedy Jim ewakuuje Galavana do akcji wkracza Pingwin, który wyjaśnia dlaczego chce zabić Theo, i chociaż Gordon mu wierzy to nie może do tego dopuścić i nie chce też zabić Oswalda. Ostatecznie Pingwinowi udaje się uciec, a relacje pomiędzy Galavanem i Gordonem nie będą już takie jak wcześniej.

Po zabiciu Kristin Edward Nygma musi się zmierzyć, ze swoim drugim ja, które ukryło zwłoki panny Kringle na komisariacie i pozostawiło zagadki by ten mógł ją odnaleźć. Ostatecznie Edward akceptuje fakt, że spodobało mu się, że morderstwo uszło mu na sucho.

Autor: Q

“Gotham” przyzwyczaiło widzów, że ma swoje lepsze i gorsze momenty, tak też jest w przypadku odcinka “Mommy’s Little Monster”. Tytuł odnosi się do Pingwina i jego matki i ten element wypada zadecydowanie najlepiej. Oswald zaczyna działać i ma chwilę przełomową, kiedy zaskakuje Galavana. Nie sposób też nie docenić jego planu odwrócenia uwagi, by móc osobiście wyrównać rachunki. Kiedy wreszcie pozwolono opuścić mu jego tron, zrobiło się naprawdę ciekawie, a w przyszłości czeka nas jeszcze spotkanie Oswalda z ojcem. Jednakże, równocześnie widzimy jak Pingwin by ratować matkę zabiera ze sobą tylko trzech ludzi. Wiedząc co wydarzyło się w poprzednim odcinku zachowanie Butcha nie dziwi. Twórcom eliminując kolejnych bohaterów udaje zaskoczyć widzów, szkoda jednak, że z łatwością można przewidzieć, co za chwilę nastąpi.

Scen akcji “Mommy’s Little Monster” w nie brakuje, ale gdy pomyśli się o dwóch policjantach strzelających na oślep z broni maszynowej, to można się zastanowić czy w ogóle dbają oni o bezpieczeństwo obywateli. Oczywiście tak, bo w Gotham jeśli nie ma żadnego wiecu, to żadnych mieszkańców na ulicy nie spotkacie. Za sprawą takich rzeczy skutecznie można zniweczyć wszystkie pozytywne strony.
Nie sposób też nie docenić powrotu Harveya Denta, który dostarcza nakaz aresztowania Cobblepota. Czy przypadkiem polowanie na Pingwina nie trwa już od kilku odcinków i do tej pory nie było nakazu ani możliwości przejęcia jego nieruchomości? Tak funkcjonuje Gotham City.

O ile postać Pingwina znowu wychodzi na najlepszą w całym serialu, to nie można tego powiedzieć o Gordonie. Ileż razy już zmieniał swoje zdanie. Chociaż fakt, że po poznaniu prawdy o Galavanie inaczej do niego podchodzi jest jak najbardziej właściwy, ale wszystkie te informacje otrzymuje na raz. Jeśli liczyliście, że Jim będzie musiał się trochę wysilić by poznać zamiary Theo i zagrożenie dla Gotham jakie on stanowi, to byliście w błędzie. Scenarzyści nie lubią się wysilać i po najprostszej linii oporu na tacy podają wszystkie odpowiedzi. Czy nie byłoby lepiej, gdyby stopniowo pokazywali podejrzenia Jima? Widocznie nie, bo w jednym odcinku załatwiają całą sprawę.

Wyjaśnia też się niewiadoma dotyczą Silver, która bez problemów owinęła sobie Bruce wokół palca. O ile wcześniej wypadała naturalnie, to teraz kiedy ujawniono że realizuje plan Galavana całe jest zachowanie jest mocno przesadzone i nic dziwnego, że Selinie wystarczy minuta z nią by ją przejrzeć. Omotany Bruce nie może liczyć na wsparcie Alfreda, ale nie od dziś wiadomo, że Selina się poddaje i dobrze, że cały czas ma oko na przyszłego Batmana, który jest w poważnych tarapatach.Odnotować należy też śmierć kolejnego członka oddziału kapitana Barnesa. Jak tak dalej pójdzie, to znowu trzeba będzie odwiedzić akademię, ale w sumie do grupa żółtodziobów wielkich sukcesów nie osiągnęła, a Jim ostatnio znowu częściej działa z Bullockiem. Mamy więc kolejny przykład pomysłu, który nie sprawdził się.

Na koniec pozostawiam kwestię Edwarda, ledwo strawny był jeden Nygma, ale teraz kiedy praktycznie cały czas towarzyszy mu drugie “ja” i sam musi rozwiązać swoją zagadkę, to już wykracza poza normy. Być może kiedy już w pełni ukształtuje się jako Riddler będzie bardziej strawny.

W “Mommy’s Little Monster” nie brak wręcz kapitalnych momentów, które pokazują potencjał serialu jak postaci Pingwina, który musi odnaleźć się w nowych realiach, ale przy okazji nie sposób nie zauważyć licznych wad, które mocno psują odbiór całości.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymieniona w obsadzie, nie pojawia się Erin Richards.
  • Muzyka wykorzystana w odcinku: The Closer to the Bone (Louis Prima)
  • W scenie śmierci Gertrude jej ręka trzymana na policzku Oswalda pojawia się i znika pomiędzy ujęciami.
  • W mieszkaniu Edwarda dostrzec można plakat z Zeldą, co może być aluzją do postaci Zeldy the Great, z serialu “Batman” z lat 60-tych.


Kalendarium

Forum