Tytuł odcinka: “TONIGHT’S THE NIGHT”
Data premiery: 9 LISTOPADA 2015 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Jeffrey Hunt
Scenariusz: Jim Barnes
Oglądalność: 4,11 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.5)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Galavan wysyła Barbarę po Jima Gordona, podczas gdy sam próbuje zawrzeć umowę biznesową z Bruce’em Wayne’em. Barnes i Bullock są na tropie Barbary a Nygma wpada na znajomego.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Chris Chalk
Nicholas D'Agosto
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Lucius Fox
Harvey Dent
Richard Kind
Natalie Alyn Lind S
Ian Michael Quinlan
Warren Katz
Brian Donahue
Shawn O'Brien
burmistrz Aubrey James
Silver St. Cloud
Carl Pinkney
ojciec Callahan
Hunter
Strike Force Cop

Barbarze śni się jej ślub z Jimem, ale po chwili okazuje się, że to senny koszmar. Galavan ma jednak dla niej prezent, który oznacza, że może zrealizować swój plan.

Barbara zjawia się na komisariacie, ale zgadza się rozmawiać tylko z Gordonem. Jim żeby uzyskać cokolwiek nie waha się nawet jej pocałować, ale ostatecznie jeśli chce się czegoś dowiedzieć musi pojechać z nią w pewne miejsce. Dr Leslie jest temu przeciwna, bo uważa, że miejsce panny Kean jest w wariatkowie, ale policja potrzebuje konkretnych dowodów, by móc zająć się Galavanem, dlatego decydują się na propozycję Barbary mimo, że wiedzą że może to być pułapka.

Jim: He’s a psychopath, Barbara. He’s using you. He’s laughing at you. And when he’s done with you, you’re just a loose end. He’ll kill you.
Barbara: You really don’t like this Galavan guy, do you?

Alfred: Yeah, well, that’s… not an offer, is it? That’s bloody extortion.
Bruce: Yeah, well, I can’t help but consider it, Alfred.
Alfred: Well, you shouldn’t.
Bruce: There’s a fine line between extortion and negotiation.
Alfred: Yes, there is, Master Bruce, but there’s still a line.

W trakcie drogi do nieznanej lokalizacji dochodzi do ataku i nawet specjalny oddział Barnesa do którego dołączyli nowi policjanci nie mógł temu zapobiec. Barbara zbiegła a Jim został porwany.

Realizując swoje marzenie Barbara w sukni ślubnej chce poślubić Jima. Na miejscu jest ksiądz a także świadkowie oraz porwana przez Tabithę dr Thompkins.

Analizując rozmowę Jima z Barbarą, uwagę Harveya przykuwa uwaga o ślubie, w ten sposób trafnie domyśla, gdzie jest Barbara i Jim. Policjanci w porę wkraczają do akcji. Chociaż Barbara próbuje uciec i nawet jest gotowa skoczyć z wieży, to ostatecznie upadek nie kończy się dla niej śmiercią.

W międzyczasie Bruce Wayne otrzymuje o Theo Galavana propozycję sprzedania swoich udziałów w Wayne Enterprises. Burmistrz zapewnia go, że zrobi porządek w jego firmie, a żeby przekonać go do podjęcia właściwej decyzji proponuje także zdradzenie nazwiska zabójcy jego rodziców.
Sprawa z Barbarą nie kończy się kompletnym fiaskiem. W katedrze Barbara co prawda nie ujawniła żadnych informacji na temat Galavana, ale zdradziła gdzie jest przetrzymywany burmistrz Aubrey James.

Chociaż Alfred wyjaśnił Bruce’owi, że oferta Galavana to zwykłe wymuszenie, to ten mimo wszystko jest już gotów podpisać dokumenty, ale w ostatniej chwili chce się wycofać, ale wtedy na miejscu zjawia się policja by zatrzymać Theo. Niestety ten od razu kopertę z nazwiskiem zabójcy Wayne’ów wrzuca do ognia.

Edward Nygma w jakby się wydawało spokojnym lesie próbuje zakopać ciało Kristin Kringle. Jednak problemów nie brakuje i podążając za krwawymi śladami odnajduje rannego Pingwina, który prosi go o pomoc.

Autor: Q

“Tonight’s the Night” zaczyna się od sennego koszmaru Barbary, która po chwilowej nieobecności wraca na pierwszy plan. Tym samym widok Pingwina w roli księdza i Galavana jako organisty stanowi czystą przyjemność. Jednakże, chociaż mamy do czynienia z szaloną bohaterką, to nie jest ona wstanie przykuć uwagi widza. Mimo starań nie jest to nawet namiastka Jerome’a. Jest nudno i oglądanie jak Jim wpakowuje się w pułapkę nikomu nie pomaga.

Znaczna część odcinka to realizacja marzenia Barbara, która wraz z pomocą Tabithy i jej ludzi potrafi utrudnić sprawy policji Gotham, w której ręce sama na początku się oddaje. Gdyby nie krzaki przy kościele, wtedy odcinek mógłby być wart zapamiętania, ale tak nie jest. O Barbarze pewnie jeszcze niestety usłyszymy.
Nie pomagają też poboczne wątki. Edward miotający się w spokojnym lesie, który nie jest tak opustoszały jak się tego spodziewał, to nie Riddler którego można by zaakceptować. Może spotkanie z Pingwinem skieruje go w na właściwą kryminalną ścieżkę? Trzeba jednak przyznać, że perypetie Edwarda, to najmocniejszy punkt odcinka. Wprowadzają odrobinę zamierzonego humoru.

Galavan, który osiągnął wszystko teraz pragnie zdobyć Wayne Enterprises. Jak najlepiej to zrobić? Kupić udziały od Wayne’a, a żeby go przekonać zaoferować mu też nazwisko zabójcy jego rodziców. Doprawdy kusząca to propozycja dla młodego chłopaka, który niczego tak nie pragnie jak pomszczenia śmierci rodziców, ale jak trafnie zauważa Alfred, czy można ulec takiemu wymuszeniu. Trudno brać na poważnie burmistrza, który zamiast podzielić się tymi przełomowymi informacjami z policją, chce je wykorzystać do własnych celów, to od razu świadczy, że wcale nie ma on dobrych zamiarów. Jednak Bruce nie dostrzega tego. Nie wiadomo czy Theo rzeczywiście ma zamiar wyjawić dlaczego zginęli Wayne’owie, czy też tylko blefował, ale wątek ten będzie jeszcze kontynuowany i nie jest przekonany czy takie sprawy są potrzebne. Chyba że całość zakończy się wyłącznie złapaniem Joe Chilla.Motyw z Galavanem dałoby się strawić, ale na scenę wkracza znowu Gordon. Duży problem “Gotham” polega na tym, że nic nie jest tu stałe. Twórcy serwują liczne zwroty akcji rodem z telenowel. Tym razem Theo musi się zmierzyć z konsekwencjami porwania burmistrza Jamesa. Jak na kogoś tak drobiazgowa planującego, Galavan pozostawia wiele śladów, i tak widzimy jak na przełomie jednego odcinka jego plany mogą lec w gruzach. Znając “Gotham” w następnym odcinku może dojść do kolejnego zwrotu o 180 stopni, który i tak koniec końców nie będzie miał żadnego znaczenia.

“Tonight’s the Night” pokazuje największe wady serialu. Zamiast dać szansę bohaterom się wykazać, twórcy silą się na zaskakujące zwroty akcji. Doprawdy nie można ich się spodziewać, bo aż tak banalnych rozwiązań widzowie nie oczekują. Lepiej nie zastanawiać się jak pewne kwestie można by lepiej poprowadzić, bo wtedy trzeba by było zrezygnować z oglądania “Gotham”.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Camren Bicondova, Drew Powell, Chris Chalk i Nicholas D’Agosto.
  • Numer rejestracyjny samochodu Edwarda to RIDL LVR.


Kalendarium

Forum