Tytuł odcinka: “A BITTER PILL TO SWALLOW”
Data premiery: 16 LISTOPADA 2015 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Louis Shaw Milito
Scenariusz: Megan Mostyn-Brown
Oglądalność: 4,35 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.5)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon i Barnes kontynuują oczyszczanie Gotham, i Gordon staje twarzą w twarz z jednym z najbardziej niebezpiecznych zabójców w mieście, Eduardo Flamingo (gościnnie Raul Castillo). Tymczasem drogi Nygmy i Pingwina ponownie się krzyżują, a Bruce naciska na Galavana by ten podał mu nazwisko mordercy jego rodziców.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Natalie Alyn Lind
Michelle Gomez
Jon Sklaroff
Raul Castillo
Ron Rifkin
Ashlei Sharpe Chestnut
Kelly Miller
Joel Haberli
Charles Marti
Danny Berisha
Branden Wellington
Edward J. Gabree
Silver St. Cloud
Dama
Billy Boy
Eduardo Flamingo
ojciec Creel
funkcjonariusz Parks
Leonard
doktor
starszy człowiek
technik Cortez
młody strażnik
gliniarz

Po ostatnich wydarzeniach Tabitha nie ma takiej celności co wcześniej i udaje się do podziemnego lokalu, gdzie można wżynając najlepszych zabójców w mieście. Chce, żeby jak najszybciej zginął James Gordon. Pierwsza próbą ataku w windzie nie powodzi się. Jednakże oznacza to, że zaraz budynek w którym mieści się apartament Galavana, i gdzie policja szuka dowodów by potwierdzić zeznania burmistrza Jamesa, zostanie zaatakowany przez całą grupę zabójców.

Kapitan Nathaniel Barnes: [Gordon przyciąga zakrwawione ciało nieprzytomnego faceta] Who the hell is that?
James Gordon: No idea. But he just tried to kill me.
Captain Nathaniel Barnes: He tell you why?

The Lady: Are you on a job?
Eduardo: It’s not a job if you love what you do.
The Lady: Oh, fair enough. Listen, um, I’m in a bit of a pinch over here.
Eduardo: I thought my membership was revoked.
The Lady: Bygones, darling. Live and let live. So you eat people. Who am I to judge?

Tymczasem Bruce Wayne próbuje od Silver dowiedzieć się prawdy o zabójcy swoich rodziców. Nie udaje mu się ukryć swoich zamiarów przed Alfredem, który najpierw odwołuje taksówkę, którą ten zamówił, a także zabiera mu klucz, który dostał od Silver. Mimo to młody Wayne nie rezygnuje, kiedy w nocy próbuje się wymknąć zatrzymuje go Slina Kyle, która twierdzi, że ma dowody, że Silver nie jest tą za którą się podaje.

Gordonowi i Barnesowi oraz młodej policjantce udaje się przetrwać pierwszy atak zabójców. Podczas niego kapitan zostaje jednak poważnie ranny i nie ma możliwości by mógł bez pomocy lekarskiej opuścić budynek. W międzyczasie po fiasku ataku, zlecenie zabicia Jima trafia do Eduardo Flamingo, który lubi zjadać swoje ofiary za co został wykluczany z ekskluzywnego klubu zabójców. Chociaż skutecznie zabija policjantów, którzy mieli wesprzeć Barnesa i Gordona, to Jim skutecznie go powstrzymuje i ostatecznie decyduje się aresztować go.Na komisariacie ostatnie słowa należą jednak do Eduardo, który przegryza gardło młodej policjantce, której wcześniej udało się przetrwać atak nasłanych zabójców.

Edward Nygma i Oswald Cobblepot znajdują wspólny język. Po tym jak Edward uzmysławia Pingwinowi, że ten po śmierci matki, jest pozbawiony słabych punktów, Oswald postanwia zajać się prezentem od Edwarda, jednym zludzi Galavana.

Do Gotham City przybywa oddział zakonu, który ma wesprzeć walkę Galavana, który nie był zachwycony gdy dowiedział się, że jego siostra wynajęła zabójców by zabić Gordona.

Autor: Q

Po ostatnich dość przyzwoitych odcinkach nadszedł moment spadku formy. Od jesiennego finału dzieli nas jeszcze jeden odcinek, tak więc twórcy pewnie to co najlepsze trzymają na koniec.

W “A Bitter Pill to Swallow” zawodzą praktycznie wszystkie wątki. Postać Eduardo to kompletna porażka. Jak na zabójcę który miałby być najlepszy w swoim fachu dość łatwo daje się załatwić Gordonowi. Jim zaś ponownie pokazuje jaki twardy jest i jak bliski jest przekroczenia granicy. Zazwyczaj widzowie lubią tego typu postacie, które same biorą sprawy we własne ręce, ale w przypadku Gordona to się nie sprawdza.

Motyw z ekskluzywnym klubem zabójców niczym z filmu “John Wick” wydawać się może atrakcyjny, ale kiedy widzimy tych “ekspertów” w akcji to można się zastanowić dlaczego ktoś ich jeszcze zatrudnia. Scenarzyści próbują sięgnąć po sprawdzone motywy, ale nawet to im nie wychodzi.
Oprócz tego zaserwowano nam zachowującego się jak szczeniak Bruce’a Wayne’a. Dobrze, że Alfred potrafi utemperować jego zachowanie. Czyżby po aresztowaniu Galavana do Bruce’a jeszcze nie dotarło z kim ma do czynienia? Wydaje się również, że cały czas ufa Silver, a już nawet Alfred nie dał się jej zwieść.

Współpraca z Edwarda i Pingwina układa się dobrze i naprawdę bohaterowie tworzą dość zgrany duet i nawzajem sobie pomagają, nie potrzebnie jednak to Nygma musi uzmysłowić Oswaldowi, co oznacza śmierć jego maki. Nowy duet złoczyńców pozbawiony słabości może skutecznie namieszać w planach Galavana.Odnotujmy też fakt, że zginęła kolejna policjanta, co Jim będzie pewnie głęboko przeżywał, ale skoro cały komisariat pełny gliniarzy nie może powstrzymać jednego gryzącego napastnika. I tylko w Gotham, kiedy kapitan policji potrzebuje wsparcia wysyła się czterech gliniarzy.

Dramaturgia w “A Bitter Pill to Swallow” wystarcza tylko do sceny w windzie, przy której i tak zabójca mógł się lepiej sprawdzić. Twórcy starają się pokazać brutalny świat, ale wychodzi z tego jakąś karykatura. Przybycie zakonu Dumasa też nie pomaga, kiedy widzimy ich z małymi nożykami, aby Azreal prezentował się lepiej, bo na razie nie wydaje się by grupka tych “żołnierzy” stanowiło zagrożenie, ale z drugiej strony wszyscy wiemy, że policja Gotham City to banda nieudaczników.

Ocena: 2,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Donal Logue, Drew Powell, Chris Chalk i Nicholas D’Agosto.
  • W jednej ze scen widać na ścianie graffiti odnoszące się do śmiechu Jokera.


Kalendarium

Forum