Tytuł odcinka: “THE SON OF GOTHAM”
Data premiery: 23 LISTOPADA 2015 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Rob Bailey
Scenariusz: John Stephens
Oglądalność: 4,00 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.4)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Detektyw James Gordon (Ben McKenzie) doprowadza do konfrontacji z podejrzanym powiązanym z Theo Galavanem (James Frain), ale daleki jest od uzyskania jakichkolwiek informacji. Tymczasem Bruce Wayne (David Mazouz) jest o krok bliżej odkrycia imienia zabójcy swoich rodziców.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
Natalie Alyn Lind
Tommy Flanagan
Ron Rifkin
Richard Kind
J.W. Cortes
Alex Corrado
Ellen Harvey
Guy LeMonnier
Jason Martin (III)
Ambre Anderson
Jason Iannacone
Crystal Chau
Adrian M. Matilla
Nnamdi Nwosa
Silver St. Cloud
The Knife
ojciec Creel
burmistrz Aubrey James
Alvarez
Gabe
sędzia Turnball
prawnik Galavana
złodziej
sanitariusz
Uni
przestraszona kobieta
Mnich #1
Mnich #2

Po pogrzebie Parks, Gordon odwiedza w Blackgate Galavana, który w ogóle nie przejmuje się zbliżającym się procesem. Z pomocą Bullocka Jimowi udaje się odkryć powiązanie Theo z zakonem Dumasa. Podczas rutynowego sprawdzania starego opactwa, które kiedyś należało do zakonu, policjanci trafiają w sam środek akcji mnichów, oczyszczających miasto. Oddani swojej sprawie zabójcy wolą popełnić samobójstwo niż dać się złapać.

Bruce Wayne z pomocą Seliny Kyle nakłania Silver do wyjawienia mu nazwiska zabójcy jego rodziców. Sprawy się komplikują, kiedy we wszystko angażuje się Tom “The Knife”, który porywa Silver i Bruce’a. Jego pracodawcom nie podoba się, że Galavan interesował się pewnymi aspektami działalności Wayne Enterprises. Podczas przesłuchania Silver nic nie zdradza. Dopiero kiedy przychodzi jej pora na tortury, po tym jak Wayne został zabrany, wyjawia, że jedyne co wie to nazwisko Malone. Wtedy okazuje się, że całość było sprytnym planem Seliny i Bruce’a, którzy tylko w ten sposób mogli skłonić Silver do mówienia.

Selina Kyle: The best liars always tell the truth.

Harvey: Just when you think Gotham’s shown her last jewel, she reveals herself like a flower.
Jim: You’re mixing metaphors.
Harvey: I’m in a freakin’ sewer.

Jim i Harvey wracają na miejsce, gdzie wcześniej widziano mnicha, który nagle zniknął. Domyślają się, że ten musiał ukryć się w kanałach. W podziemiach udaje im złapać napastnika, ale ten nie wyjawia im nic co stanowiłoby dowód przeciwko Galavanowi.

Zaniepokojony zniknięciem panicza Alfred rozpoczyna poszukiwania od sprawdzenia apartamentu Galavana. Na miejscu zastaje jednak tylko Tabithę, która twierdzi, że nikogo nie porwała. Pomiędzy bohaterami dochodzi do starcia i chociaż wiernemu lokajowi udaje się wyjść cało z opresji, to zostaje ranny.

Rozprawa przeciwko Galavanowi nie idzie zgodnie z planem, kiedy ze swoich zeznań wycofuje się były burmistrz James, i który o wszystko oskarża Pingwina. Po tym jak Theo zostaje uwolniony Jim nie może powstrzymać swojego oburzenia. Zostaje odprowadzony przez dwóch gliniarzy, którzy jak się okazuje pracują dla Galavana.Zaniepokojona zniknięciem panny Kringle, dr Thompkins wypytują o nią Edwarda, który stwierdza, że ta go zwodziła i wyjechała z Gotham wraz z oficerem Dougherty’m.

Porwany przez Galavana Jim dowiaduje się od niego prawdy na temat jego planów oczyszczenia Gotham. Osobiście przekonuje się również, że Theo potrafi się bić. Po odejściu Galavana, kiedy jego los wydaje się przesądzony, Gordon niespodziewanie zostaje uratowany przez Pingwina, który nie może pozwolić by Theo pozostał przy życiu.

Po powrocie do Wayne Manor Bruce czeka na powrót Alfreda, ale ku swojemu zaskoczeniu odwiedza go Theo Galavan.

Autor: Q

Powrót Bullocka, Alfred w akcji, te dwa elementy znacząco się przyczyniły, że otrzymaliśmy dobry odcinek. Po bardzo słabym poprzednim, “The Son of Gotham” to wyraźna poprawa jakości. Całość stanowi nie tylko wprowadzenie do jesiennego finału, ale wręcz pierwszą część.

Pozytywnych elementów jest dużo. Już w 1. sezonie kiedy widzieliśmy Alfreda w akcji, były to najlepsze sceny. Tak samo jest i teraz, kiedy mamy emocjonujący pojedynek pomiędzy lokajem a Tabithą. Nie wiem czy Jim przetrwałby z nią starcie, ale Alfred wychodzi z opresji. Jeśli martwicie się, że w następnym odcinku leczyć będzie rany, to zdjęcia promujące kolejny odcinek pokazują, że znów będzie brał on czynnych udział w akcji, i aby takich momentów było jak najwięcej.
Dość przewidujący i oklepany motyw dotyczy wątku Bruce’a i Silver, ale w tym przypadku chociaż wreszcie odsłonięte zostały wszystkie karty i ciekawostką jest, że jako nazwisko zabójcy Wayne’ów, nie pada Joe Chill, ale M. Malone.

W “The Son of Gotham” jest sporo dobrego zwłaszcza jak na “Gotham” ale nie brakuje też momentów irytujących. Działania zakonu i fakt, że mnisi pozostają prawie niezauważeni jest zbyt naciągany. Dobrze, że chociaż twórcy potrafią z tego zażartować, o czym świadczy wypowiedź Galavana, który również uważa, że różne rytuały to może być przesada.Skoro mowa o Galavanie to scenarzyści znowu się nie popisują i stawiają na najbardziej banalny motyw. To, że Jones odwołuje zeznania, a nie ma innych dowód, świadczy nie tylko o nieudolności Harveya Denta, ale i policji, której nie udało się nic więcej ustalić. Żal tylko Pingwina, na którego znowu wszyscy z zrzucają winę, ale Oswald jeszcze będzie miał okazję się odegrać.

Szansę, na rewanż dostał też Gordon, który ponownie nie potrafi nad sobą zapanować. Widząc takiego narwańca, cały czas jestem przekonany, że serial tylko by zyskał, gdyby zrezygnowano z tak rozpisanej postaci Gordona. Jego zachowania, brak konsekwencji nie przysparzają mu sympatii widzów.

“The Son of Gotham” sprawia to co powinien każdy odcinek serialu. Od razu bowiem chce się obejrzeć koleiny, a jesienny finał zapowiada się ciekawie, bo jak inaczej można nazwać połączenie sił przez Pingwina, Gordona i Alfreda.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Erin Richards, Drew Powell i Chris Chalk.
  • Nazwisko, które podaje Silver jako zabójcy Wayne’ów to “M. Malone”. Z aliasu “Matches Malone” często korzysta Batman infiltrujący światek przestępczy.


Kalendarium

Forum