Tytuł odcinka: “WORSE THAN A CRIME”
Data premiery: 30 LISTOPADA 2015 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Jeffrey Hunt
Scenariusz: Bruno Heller
Oglądalność: 4,51 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.6)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Kiedy Bruce Wayne zostaje porwany, Gordon musi się zwrócić o pomoc do niebezpiecznych sojuszników. To bitwa złoczyńców i nie wszyscy wyjdą z niej cało.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
Natalie Alyn Lind
Ron Rifkin
Alex Corrado
Nathan Darrow
Tonya Pinkins
Aaron Joshua
Edward Inzauto
Tony Rossi
Silver St. Cloud
ojciec Creel
Gabe
Victor Fries/Mr. Freeze
Ethel Peabody
mnich strażnik
sanitariusz
biznesmen

Na wysypisku Alfredowi udaje się skryć przed Tabithą i jej ludźmi, którzy chcieli go wykończyć. Później jednak szczęście przestaje mu sprzyjać, kiedy przy próbie zarekwirowania samochodu zostaje aresztowany przez policjantów.

Po odzyskaniu przytomności Jim odkrywa, że Edward i Oswald dobrze się znają. Jako, że Gordon jest teraz poszukiwany przez policję, Pingwin przekonuje go, że muszą działać razem by dopaść Galavana.

Lucius Fox w końcu naprawił komputer, ale kiedy chce o tym poinformować Alfreda i Bruce’a, okazuje się, że w rezydencji nie ma nikogo. Pozostawione ślady walki sprawiają, że mężczyzna postanawia zawiadomić o wszystkim policję. Barnes jednak nie chce wszcząć śledztwa bo nie ma żadnych dowodów przeciwko Galavanowi. Na dodatek cały czas nie wie gdzie jest Gordon. Po sugestii Nygmy dr Leslie dowiaduje się, gdzie powinna szukać Jima. Później Edward tą samą informację w zagadkowy sposób przekazuje Harveyowi, Luciusowi i Alfredowi, który został zwolniony z aresztu po tym jak Fox zgłosił jego zaginięcie.

Leslie: (do Jima) You want to attack the mayor with the help of a depraved sociopath. That’s not crazy?
Oswald: I can hear you.
Leslie: Shh. Don’t speak.

Lucius: People, surely we should have a backup strategy, given the strong possibilities of failure.
Oswald: Au contraire, Mr. Fox. Failure is not an option!
Jim: What he said.
Lucius: As you like.

Tymczasem Theo niezadowolony z pracy Silver daje jej szansę na odzyskanie swojego zaufania. Ma rozkochać w sobie Bruce’a, a następnie go zdradzić. Dziewczyna postanawia pomóc Wayne’owi w ucieczce, wykorzystując do tego celu fakt, że należy do rodziny Dumas. Ucieczka się nie udaje i oboje trafiają do celi, gdzie mają okazję porozmawiać.

Leslie próbuje nakłonić Jima by ten nie brał udziału w akcji z Pingwinem, tylko z nią wyjechał zwłaszcza, że jest w ciąży. Sytuacja jednak się zmienia, kiedy policjant dowiaduje się, że życie Bruce’a jest zagrożone. Wtedy postanawia połączyć siły z Oswaldem. Bohaterowie dostają też wsparcie ze strony Seliny Kyle, która wie jak dostać się niepostrzeżenie do budynku Galavana.

Bruce przejrzał gierki Silver i nie uwierzył w żadne jej słowa, ale mimo to wybacza jej. Kiedy ma już zostać złożony w ofierze, do akcji, po pokonaniu wielu schodów, wkraczają Gordon, Alfred i ludzie Pingwina. Dość łatwo rozprawiają się z członkami zakonu św. Dumasa. Ku zdziwieniu Seliny i Alfreda, Bruce stwierdza później, że mimo całej sytuacji miał opracowany doskonały plan ucieczki.Galavanowi udaje się jednak zbiec. Razem z Tabithą planuje wyskoczyć ze spadochronu. Nie ma zamiaru jednak ratować Silver. Tabitha, która od dłuższego czasu nie akceptowała działań Theo ogłusza go i ucieka razem z Silver.

Ostatecznie Pingwinowi udaje się przekonać Gordona, że kogoś z takimi wpływami jak Galavan nie powinno zostawić się działaniu wymiaru sprawiedliwości, który ten już raz oszukał. Theo zostaje zabrany do doków, gdzie Jim zabija go, a Oswald następnie wbija mu do gardła swój parasol.

Gordon odnajduje Leslie i oświadcza się. W międzyczasie do tajnego laboratorium Indian Hill trafia ciało Galavana i na miejscu ma się nim wkrótce zająć dr Hugo Strange.

Autor: Q

Jesienny finał “Gotham zapowiadał się na mocny odcinek, w którym połączone siły Pingwina, Jima i Alfreda zmierzą się z Galavanem i zakonem św. Dumasa. Tak by się mogło wydawać. Niestety to co otrzymujemy, to przez połowę odcinka sceny z Silver i Bruce’em. Widząc opanowanego Wayne’a, który nie daje się już zwieść można nawet uwierzyć, że miał jakiś plan ucieczki, ale mimo wszystko wątpię by udało mu się wprowadzić go w życie. Samej akcji jest jak na lekarstwo, a kiedy już dochodzi do kulminacyjnego momentu, to od razu jest praktycznie po wszystkim. Mnisi uzbrojenie w małe nożyki nie stanowią żadnego zagrożenie dla bohaterów z giwerami.

Jeśli zastanawialiście się co do tej pory porabiał Lucius Fox, to wyjaśniło się, że siedział w jaskini i naprawiał komputer. Takie elementy które przez moment mogą wydawać się zabawne ale po chwili są żałosne sprawdziłyby się w serialu z lat 60-tych, ale nie przy tym co próbują pokazać twórcy “Gotham”. Jednak jeśli spojrzymy na osobę scenarzysty, czyli głównego pomysłodawcy serialu, Bruno Hellera, wtedy wiemy już dlaczego brak tu konsekwencji.
Głupot większych i mniejszych nie brakuje. Wystarczy wziąć wątek z Alfredem, który wypada świetnie, ale chociaż odrobina konsekwencji by się przydała. W poprzednim odcinku wydawało się że jest poważnie ranny i ledwo mógł uciekać, a teraz okazuje się, że bez żadnej pomocy lekarskiej jest w stanie walczyć. Mnisi z zakonu Dumasa, to zaś po prostu mięso armatnie i nic więcej. Po tak budowanej od początku sezonu intrydze zasługiwali na lepszy los, dobrze, że żadnego z nich nie określono mianem Azraela.

Całość jest tym bardziej rozczarowująca, bo poprzedni naprawdę solidny odcinek zapowiadał, że może być lepiej, a jest gorzej.

Nie mniej jednak nie zapominajmy o plusach. Widok zjednoczonych Pingwina, Jima, i Alfreda wspieranych przez Seline, Bullocka i Foxa jest naprawdę kapitalny. Oswald też skutecznie przemawia do rozsądku Gordona, który tym razem naprawdę podejmuje decyzję, która znacząco wpłynie na jego przyszłość. Nawet Edward, nie był drażniący i irytująca, a wręcz zabawny.Odcinek nie byłby pewnie wart większej uwagi, gdyby nie końcowe sceny. Jedna rozgrywa się w laboratorium Indian Hill i zwiastuje pojawianie się Hugo Strange’a i być może także powrót Galavana oraz Fish Mooney, a druga to krótki epizod z Mr. Freeze’em. Tak, od razu pokazują Mr. Freeze’a z bronią i wszystkim, więc w tej wersji historii nie będzie to jeden z przeciwników Batmana.

Podsumowując połowę sezonu wypada tylko stwierdzić, że potencjał nie został wykorzystany. Tak jak wcześniej pewne wątki są urywane i wraca się do nich gdy tylko potrzebny jest zwrot akcji. Zgodnie z moimi przewidywaniami nie mieliśmy nawet drobnej wzmianki o Scottie z którą związany jest Bullock. Pewnie znowu sobie o niej przypomną gdy będą chcieli pokazać, że Harvey może się obyć bez policyjnej roboty. Takich rzeczy jest niestety więcej i przez to “Gotham” pozostaje mocno przeciętnym serialem, który od czasu do czasu ma dobre momenty.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Drew Powell, Erin Richards i Nicholas D’Agosto.
  • Chociaż Alfred został dźgnięty nożem to na jego płaszczu nie widać żadnych śladów po tym incydencie.
  • Adres Edwarda to 805 Grundy, co jest odniesieniem do postaci Solomona Grundy.
  • Zapytany o swoje ulubione zwierzę, Bruce odpowiada, że jest nim sowa, co oczywiście od razu nasuwa skojarzenia z Court of Owls.
  • Scena w dokach z udziałem Gordona, Pingwina i Galavana to analogiczna sytuacja do tej z pierwszego odcinka serialu, tylko tym razem ofiara, którą jest Theo, nie jest oszczędzona.
  • Dr Peabody wspomina o dr Hugo Strange’u.
  • Na końcu odcinka pojawia się Mr. Freeze.
  • Podczas premierowej emisji odcinka w USA podczas jednej z przerw reklamowych zaprezentowano sneak peak z “Batman v Superman: Dawn of Justice”.
  • W jednym ze zbiorników z Indian Hill dostrzec można osobę o charakterystycznych włosach – Fish Mooney.


Kalendarium

Forum