Tytuł odcinka: “MR. FREEZE”
Data premiery: 29 LUTEGO 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Nick Copus
Scenariusz: Ken Woodruff
Oglądalność: 4,12 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.5)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Pingwin obrywa za zabójstwo Galavana, ale tak po prostu nie odpuści Gordonowi. W międzyczasie Gordon i Bullock prowadzą śledztwo w sprawie kradzieży zwłok przez Victora Friesa (gościnnie Nathan Darrow), jednego z najwybitniejszych inżynierów kriogeniki w Gotham.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
Nathan Darrow
Kristen Hager
BD Wong
Tonya Pinkins
John Pirkis
Danny Hoch
J.W. Cortes
Shamika Cotton
Yinka Adeboyeku
Rob Byrnes
Chris Northrop
Patrick Vincent Curran
Victor Fries
Nora Fries
Hugo Strange
pani Ethel Peabody
Nigel
aptekarz
Alvarez
funkcjonariuszka Holt
umundurowany funkcjonariusz
wariat #1
wariat #2
wariat #3

Po kilku miesiącach od śmierci Theo Galavana, Jim Gordon zostaje przesłuchany, ale z braku dowodów nie można zarzucić mu, że miał coś wspólnego ze śmiercią burmistrza. Na sprawę nowe światło może rzucić tylko złapanie Pingwina, który musi się ukrywać, po tym jak został porzucony przez swoich ludzi. Tymczasem jego miejsce zajął Butch, z którym chce współpracować Tabitha.

W Gotham pojawia się zaś nowe zagrożenie, kiedy zostaje znalezione ciało zamrożonej policjantki, która interweniowała w sprawie porwania. Niezwykły sposób zamrożenia ciała doprowadza policjantów do Wayne Enterprises, gdzie wytarzano ciekły hel. Od Luciusa Foxa, Jim i Harvey dowiadują się, że Thomas Wayne zamknął program kriogeniczny kilka lat temu.

Jim: That’s it? No hug? No kiss? No “welcome back”?
Harvey: You don’t deserve these lips.

Butch: You’re just that fond of me.
Tabitha: Strangely enough, I am kind of fond for you. I mean, normally, I go for handsome, intelligent men, not brutes, but you have an amazing… animal vitality about you.
Butch: I’m smarter than I look.
Tabitha: You must be.
Butch: Oh, funny lady.


Obława na Oswalda kończy się sukcesem, jednak ku zdziwieniu Barnesa, złoczyńca przyznaje się do zabójstwa Galavana, ale zaprzecza jakoby jakikolwiek udział w tym miał Gordon. Ze względu na powołanie się na niepoczytalność, Pingwin zostaje zabrany do Arkham, ale wcześniej przekazuje prośbę Edwardowi, by ten zaopiekował się grobem jego matki.

Victor Fries, który eksperymentuje na porwanych ludziach, by móc bezpiecznie zamrożoną osobę przywrócić do życia, robi to dla swojej śmiertelnie chorej żony. Jednak jak na razie żadna z przygotowanych przez niego substancji się nie sprawdza, a co gorsza Norze skończyły się leki. W aptece, farmaceuta nie zgadza się na wydanie nowych bez recepty. Zdeterminowany Victor wraca później ze swoją zamrażającą bronią i zdobywa leki, a także nowy obiekt do badań.Po tym incydencie policja dowiaduje się o udziale Friesa, a tymczasem w jego domu, Nora odkrywa, że jej mąż już dawno przestał eksperymentować na myszach. Widząc jak Nora zabrana zostaje na komisariat, Victor postanawia się poddać. Na miejscu widzi jednak jak zamrożony przez niego aptekarz, który był już w kostnicy powrócił do życia, co oznacza, że jego ostatnie serum zadziałało i postanawia zmienić plany.

W Arkham Asylum, Oswald szybko zdaje sobie sprawę, że tu nikt nie widzi w nim króla Gotham. Poznaje też Hugo Strange’a, który oprócz zajmowania się pacjentami, w podziemiach zakładu eksperymentuje w Indian Hill i teraz szczególnie zainteresowało go osiągnięcie Mr. Freeze’a.

Autor: Q

Po szokującym zakończeniu pierwszej części sezonu, “Gotham” powraca z nowymi odcinkami. Mamy nowych złoczyńców jak Mr. Freeze i Hugo Strange, ale czy to podnosi poziom produkcji? Nie. Victor Fries już w swoim pierwszym pojawieniu dostaje słynny przydomek. Co prawda Nora nie jest jeszcze zamrożona, ale twórcy niczym nie zaskakują widzów. Nie dowiemy się jak Fries zbudował swoją broń ani nic z tych rzeczy, wszystko praktycznie już pokazano i nie zaoferowano nic nowego. Ciekawiej na tym tle prezentuje się Hugo Strange, który zarządza Arkham Asylum oraz eksperymentuje w Indian Hill. Zdrowie pacjentów wcale nie jest dla niego najważniejsze, więc Oswald jest w większych tarapatach niż myśli.
Tak przechodzimy do postaci Pingwina. Scenarzyści kolejny raz zawodzą. Najpierw robią z Oswalda króla Gotham, a później stwierdzają, że ten po zabójstwie Galavana został porzucony przez swoich ludzi. Jeśli gangsterzy tak łatwo by porzucali swoich szefów, to problem przestępczości szybko by się rozwiązał. Takie poprowadzenie spraw pozwala powrócić do postaci Butcha, który zajął miejsce Pingwina, a także Tabithy. Niestety sposób pokazywania przestępczości w Gotham zdecydowanie się obniżył. Wątki z Falcone, czy Maronim nie były może idealne, ale i tak o wiele lepsze niż to co dostajemy obecnie.

Odcinek “Mr. Freeze” utrzymany jest raczej w mrocznym i mroźnym klimacie, twórcy też chcą podsycać zainteresowanie widzów mniejszymi lub większymi okropieństwami. Widok zamrożonych ciał, czy efekty pracy Strange’a może i szokują, ale efekt jest tylko chwilowy.“Gotham” mimo usilnych starań i sięgania, po co raz to nowe i dobrze znane z komiksów postacie, cały czas próbuje zaoferować coś więcej ale jeśli główny bohater nieprzerwanie pozostaje najsłabszym elementem, to na nie wiele zdają się kolejny popisy Robina Lorda Taylora, który znowu pokazuje nam coś nowego w osobie Oswalda. Sposób w jaki Jim zaprzecza, że nie miał nic wspólnego ze śmiercią Galavana, nie pozostawia zaś ani cienia wątpliwości, że ten coś ukrywa. Dla wątku z Pingwinem a także Hugo Strange’a warto dać szansę kolejnym odcinkom. O działaniach policji, którzy na komisariacie nie rozpoznali Friesa, czyżby nie mieli jego zdjęcia, lepiej jak najszybciej zapomnieć, co niestety nie jest takie proste.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się David Mazouz, Sean Pertwee, Erin Richards i James Frain.
  • Kiedy Fries opuszcza aptekę wypowiada słynne “I’ll be back”, co można potraktować jako aluzję do Arnolda Schwarzeneggera, który zagrał Mr. Freeze’a w “Batman i Robin”, i jego słynnej kwestii z serii “Terminator”.


Kalendarium

Forum