Tytuł odcinka: “A DEAD MAN FEELS NO COLD”
Data premiery: 7 MARCA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Eagle Egilsson
Scenariusz: Seth Boston
Oglądalność: 4,54 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.5)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Kontynuujący poszukiwania Victora Friesa (gościnnie Nathan Darrow) Gordon, Bullock i Barnes zmuszeni są zwrócić się o pomoc do jego żony, Nory (gościnnie Kristen Hager). Tymczasem, Pingwin poznaje Hugo Strange’a (gościnnie BD Wong), a Alfred ujawnia niektóre istotne informacje na temat mordercy rodziców Bruce’a.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
Tonya Pinkins
Nathan Darrow
Kristen Hager
Ian Michael Quinlan
Chris Northrop
Eli Bridges
Mick O'Rourke
Ethel Peabody
Victor Fries/Mr. Freeze
Nora Fries
Carl Pinkney
paranoik
Marv
woźny w Ace Chemicals

Chociaż policja próbuje dopaść Mr. Freeze w fabryce Ace Chemicals, to na miejscu znajdują tylko kolejne zamrożone przez złoczyńcę ofiary oraz wiadomość, że mają wypuścić Norę.

Po powrocie do Gotham, Bruce Wayne spotyka się z dr Thompkins, która na prośbę Alfreda ma z nim porozmawiać i sprawdzić jak ten sobie radzi po ostatnich wydarzeniach. Młody panicz dobrze wie czego chce. Jego celem jest dopaść zabójcę rodziców. Jednak to co z nim zrobi to już zachowuje dla siebie. W rozmowie z Leslie stwierdza, że odda go w ręce policji. Alfredowi, któremu udało się ustalić, że szukają Patricka “Matchesa” Malone’a, daje się zaś przekonać by to wierny lokaj pociągnął za spust. Tylko z Seliną Bruce jest szczery bo to jej pomocy potrzebuje by zdobyć broń i osobiście załatwić Malone’a.

Ethel: I know you say there are no hopeless cases.
Hugo: And there are none. The beauty of life can spring forth from even the harshest of climates. We simply need to be more… aggressive in our treatment.

Leslie: So, you find the culprit, what then?
Bruce: I’ll let the law take its course.
Leslie: Is that the truthful answer?
Bruce: It’s the answer I’m giving you.


Komisarz Barnes nie ma zamiaru spełniać żądań kryminalisty. Ze względu na pogarszający się stan Nory, która potrzebuje lekarskiej pomocy, policjanci postanawiają przenieść ją do Arkham Asylum, gdzie będzie łatwiej im złapać Mr. Freeze’a niż w szpitalu.

Victor w nowym kombinezonie bez problemów dostaje się do środka Arkham Asylum. Wszystko idzie jak po maśle, bo pomaga mu Hugo Strange, który w zamian chce tylko próbki serum Friesa. Przy okazji szef Arkham Asylum podsłuchuje też rozmowę Pingwina z Gordonem, który zdradza że to Jim zabił Galavana. Po uwolnieniu Nory, Victor zabiera ją i dr Thompkins do swojego domu, gdzie ma specjalny komory do zamrażania ciał.Jim Gordon domyśla się, gdzie zmierza Mr. Freeze, ale gdy przebywa na miejsce jest już za późno. Obwiniając się o zbrodnie męża, Nora podmieniła jego serum i tym samym skazała się na śmierć, a załamany takim obrotem spraw Victor postanowił zamrozić także siebie.

Fries oficjalnie zostaje uznany za zmarłego, ale z pomocą Hugo Strange’a udało mu się przeżyć, ale teraz może funkcjonować tylko w warunkach hipotermii. Hugo składa mu też ofertę współpracy oraz zapewnia, że do jego kostiumu wprowadzono pewne modyfikację, które pozwolą mu funkcjonować w normalnych warunkach.

Autor: Q

Hugo Strange naprawdę robi różnicę. Wreszcie mamy godnego uwagi złoczyńcę, który nie jest do końca typowym czarnym charakterem. W “A Dead Man Feels No Cold” jest niczym władza marionetek. Zabawia się z policjantami a od Friesa dostaje to czego chce. Na dodatek poznaje sekret Gordona. To zdecydowanie bohater, którego kolejne działania będą interesujące.

Rozczarował natomiast wątek Victora. Jego serialowa wersja nie wprowadziła nic nowego, a już cały motyw z tym jak w pełni staje Mr. Freeze’em, lepiej przemilczeć. Wypadek podczas eksperymentu sprawdziłby się zdecydowanie lepiej, a teraz jaki cel ma Mr. Freeze skoro Nory już nie ma. A może jednak jeszcze żyje? Bo jak pokazuje ostatnia scena, nie tylko Theo może powrócić do życia. W jednym ze zbiorników widać też pewnego rudowłosego osobnika. Szkoda, że przez takie zabiegi wkrótce może się okazać, że śmierć bohaterów w “Gotham” nie ma żadnego znaczenia. Może nie jest jeszcze za późno by wskrzesić rodziców Bruce’a?Jako, że “Gotham” to w zamierzeniu twórców serial o policji, to warto też wspomnieć o działaniach dzielnych stróżów prawa. Jaki mają plan na złapanie Mr Freeze’a? Tak naprawdę to żaden, przecież wiedzą, że kule go nie powstrzymają, ale według Gordona zapora z autobusu ma wystarczyć. Mogliby sięgnąć po jakieś miotacze ognia. Lód zwalczać ogniem, ale najwyraźniej większych wymagać od GCPD nie warto mieć. Zamiast prawdziwego starcia, w którym policjanci mogliby zabłysnąć lub chociażby przygotować zasadzkę z prawdziwego zdarzenia, wszystko tak jak zawsze pokazuje jak bardzo są nieudolni.Drobne elementy “Gotham” wypadają nawet dobrze, ale niestety cały czas mamy masę rzeczy, które już na pierwszy rzut oka potrafią poirytować. Inne zaś tak jak brak subtelności, zwłaszcza w przypadku Bruce’a, który wyraźnie sugeruje że potrzebna mu druga tożsamość, pokazują że co raz ciężej z przyjemnością oglądać tę produkcję. “A Dead Man Feels No Cold” wypada lepiej niż poprzedni odcinek i kiedy Hugo dostanie jeszcze większą rolę do popisu, to może być naprawdę przyzwoicie, ale już nie raz twórcy mieli materiał oraz bohaterów by pokazać coś dobrego, ale nie zawsze im się to udawało.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Corey Michael Smith, James Frain, Jessica Lucas, Chris Chalk, Drew Powell i Nicholas D’Agosto.
  • Ciekły hel produkowany jest w zakładach chemicznych ACE, w komiksach to właśnie w tej fabryce po kąpieli w chemikaliach narodził się Joker.


Kalendarium

Forum