Tytuł odcinka: “THIS BALL OF MUD AND MEANNESS”
Data premiery: 14 MARCA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: John Behring
Scenariusz: Jordan Harper
Oglądalność: 4,01 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.3)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Alfred i Selina pomagają Bruce’owi w jego dążeniu, aby odnaleźć zabójcę swoich rodziców, Matchesa Malone (gościnnie Michael Bowen). Tymczasem Gordon zajmuje się z Edwardem Nygmą miejscem pobytu Kristen Kringle, a Hugo Strange (gościnnie BD Wong) kontynuuje leczenie Pingwina w celu zmniejszenia jego agresji.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
Carol Kane
Ian Michael Quinlan
BD Wong
Tonya Pinkins
Lori Petty
Michael Bowen
Stink Fisher
Jamar Greene
Nicole Callender
Eugene Solfanelli
David Oliver
Gertrud Kapelput
Carl Pinkney
Hugo Strange
Ethel Peabody
Jeri
Matches Malone
Aaron Helzinger
Cupcake
Chicken
Mohawk
portier

Po odebraniu broni od Seliny, Bruce jest gotowy by wraz z Alfredem udać się na poszukiwania Matchesa Malone’a. Najpierw odwiedzają Cupcake’a prowadzącego podziemny klub walki, który kiedyś współpracował z Malone’em do czasu aż ten go wystawił. Żeby zdobyć informacje wierny lokaj zmuszony jest do walki, podczas której przekazuje paniczowi kilka cennych uwag. Co prawda udaje mu się zwyciężyć, ale odniesione rany nie pozwalają mu na dalszy udział w poszukiwaniach.

Wbrew woli Alfreda, Bruce sam kontynuuje poszukiwania Malone’a. W klubie odnajduje Jeri, która po dłuższej rozmowie i po tym jak Wayne zdradza jej, że planuje zabić Malone’a przekazuje mu jego adres.

Bruce: Why did you tell me that? I thought he was your friend.
Jeri: He is. Well, he was. Matches is gonna be happy to see you. You, my boy, are the childish hand of fate. Well, that makes me God in a way, doesn’t it. And who doesn’t like to play God?

Bruce: Malone’s death made me realize a couple of things. You can’t kill murder. You can’t get revenge on evil. You can only begin to fight such things by not doing them. And you can only fight them where they live, not just at Wayne Enterprises. In the streets, in the slums, in the bad parts of town. So that’s where I’m going.


W międzyczasie na prośbę Leslie, Jim sprawdza co się stało z panną Kringe. Zmuszony jest jednak odłożyć na później tę sprawę, kiedy dowiaduje się, od będącego w szpitalu Alfreda, że Bruce prawdopodobnie chce zabić Malone’a.

Oswald poddawany jest terapii z użyciem gazu strachu Crane’a podczas której ma wizję jak zabija swoją matkę. Kolejne testy przeprowadzone przez Strange pokazują, że Cobblepot nie jest już agresywny. Sukces terapii sprawia, że Hugo postanawia wypuścić Pingwina na wolność.

Po dotarciu do mieszkania Malone’a, Wayne postanawia z nim porozmawiać, by poznać zabójcę swoich rodziców i dowiedzieć się kto go wynajął. Ten jednak początkowo stwierdza, że w ogóle go nie pamięta i nie obawia się też śmierci, ale wręcz na nią czeka. Kiedy jednak przyznaje się do zabójstwa stwierdza, że kodeks nie pozwala mu zdradzić zleceniodawcy jeśli tokowy był. Ostatecznie Bruce odchodzi zostawiając broń, którą Malone wykorzystuje by popełnić samobójstwo.Po powrocie do Wayne Manor, Alfred w jaskini znajduje list od Bruce’a, który informuje go, że postanowił wraz z Seliną żyć na ulicy by lepiej zrozumieć jak funkcjonują niebezpieczne rejony Gotham, by zrozumieć zło i by kiedyś móc skutecznie je zwalczać.

Po ostatnich wydarzeniach Edward Nygma podejrzewa, że Gordon wie co zrobił i próbuje go podejść, dlatego też postanawia coś z tym zrobić.

Autor: Q

Po odcinku, w którym ma dojść do konfrontacji Bruce’a z domniemanym zabójcą jego rodziców można wiele oczekiwać. Tak jak zazwyczaj, kończy się na niespełnionych nadziejach. “This Ball of Mud and Meanness” skupia się głównie na wątku Wayne’a. Młody Bruce raz pozuje na kogoś kto dobrze wie co chce zrobić, ale po chwili znowu zachowuje się jak dzieciak, który nie ma pojęcia w co się plątał. Sprawę Malone’a udaje się dość zgrabnie zamknąć. Nikt nie przekroczył granicy, i wydaje się, że Bruce da już sobie spokój ze sprawą rodziców. Nie ma pewności, że Matches ich zabił, nie wiadomo też kto mógł mu to ewentualnie zlecił, ale Wayne znalazł sobie nowy sposób na poprawę Gotham. Dramatyczna końcówka jest jednak tak naiwna, że nie sposób jej zaakceptować. Nie wiem czemu na siłę chcą pokazać, że Bruce już wieku wiedział że zostanie Batmanem.
Nie wiele lepiej jest w przypadku pozostałych wątków. Najlepiej prezentują się wydarzenia w Arkham Asylum, gdzie mamy okazję przekonać się, że gaz strachu Crane’a ma terapeutyczne zastosowania. Oswald i Hugo wyraźnie prowadzę grę. Strange, chce wykorzystać Pingwina, a ten za swoje dobre zachowanie zostaje zwolniony, kiedy już nie pokazuje śladów agresji. Czy Oswald naprawdę się zmienił? Można w to wątpić, ale Strange zapewne chce zobaczyć jak potoczą się sprawy pomiędzy Gordonem a Cobblepotem. Ten wątek zdecydowanie zasługuje na większą uwagę. Chociaż dobrze, że Pingwin znów jest na wolności, to wydaje się, że zabójcy burmistrza nie można by sobie od tak wypuścić, nawet gdy stwierdzono, że już nie stanowi zagrożenia. Ciekawe czy twórcy pokuszą się pokazać jakieś protesty, o których wspominali, że decyzja Hugo może się nie spodobać policji i mieszkańcom Gotham City.
W “This Ball of Mud and Meanness” zasygnalizowaną mamy też przemianę Edwarda w Riddlera, który w działaniach Gordona doszukuje się nadmiaru sprytu. Przecież Jim już nie raz pokazał, że najprostsze sprawy potrafi położyć, więc raczej nie domyśla się, że to Edwarda zabił pannę Kringle. Słabość Gordona dobrze też pokazuje jego rozmowa z Jeri, która trafnie zwraca uwagę, że policjant nie panuje na złością i tak naprawdę nie wiele robi dla Gotham. Czy fakt, że pomaga Bruce’owi coś zmieni, jest wiele innych dzieciaków, którym pomoc bardziej by się przydała.

“Gotham” pozostaje przeciętnym serialem, po którym już od dawana przestałem oczekiwać czegoś lepszego. Szkoda, że nawet przy tak ważnych tematach po obejrzeniu odcinka widz pozostaje obojętny na losy bohaterów.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Erin Richards, James Frain, Jessica Lucas, Chris Chalk, Drew Powell, Michael Chiklis i Nicholas D’Agosto.
  • Hugo Strange w terapii Oswalda wykorzystuje gaz strachu Crane’a.
  • Podczas walki Alfreda można wyłapać z krzyków tłumu słowa Solomon i Grundy.


Kalendarium

Forum