Tytuł odcinka: “MAD GREY DAWN”
Data premiery: 21 MARCA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Nick Copus
Scenariusz: Robert Hull
Oglądalność: 3,89 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.3)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon i Bullock (Donal Logue) badają trop ze śladów pozostawionych po napadzie na muzeum, które jak wiemy, zostały pozostawione przez Nygmę pragnącego niebezpiecznej gry w kotka i myszkę. Przeszłość Gordona go prześladuje, kiedy anonimowa osoba grozi, że ujawni jego udział w zabójstwie Galavana. W międzyczasie wizyta Pingwina u starych przyjaciół doprowadza go do spotkania z ojcem, Elijahem Van Dahlem (gościnnie Paul Reubens), a Bruce ma okazje w praktyce przetestować swój uliczny spryt.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
Ian Michael Quinlan
Clare Foley
Krista Braun
Paul Reubens
Melinda Clarke
Kaley Ronayne
Justin Mark
Jerry Dixon
Paul Pilcz
Donna Del Bueno
Marcel Simoneau
Biniam Tekola
Carl Pinkney
Ivy Pepper
reporterka TV
Elijah Van Dahl
Grace Van Dahl
Sasha Van Dahl
Charles Van Dahl
kustosz/pan Thatch
Sonny Gilzean
pielęgniarka
człowiek Gilzeana
nastoletni zbir

Edward Nygma postanawia zabawić się z Gordonem. Dokonuje zuchwałego włamania do muzeum zostawiając tropy z zagadek doprowadzający do bomby na stacji kolejowych. Jimowi Gordonowi udaje się zapobiec tragedii ale tożsamość tajemniczego złoczyńcy pozostaje nieznana policji.

Oswald Cobblepot po wyleczeniu najpierw odwiedza Butcha i Tabithę. Co prawda spotyka go kara za wcześniejsze uczynki, ale nowy szef światka przestępczego uznaje, że uleczony Pingwin nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. Przy grobie matki Oswald spotyka Elijaha Van Dahla, który jak się okazuje jest jego ojcem. Kiedyś był w związku z Gertrude, ale jego rodzina nie popierała tego. Nie wiedział, że ukochana spodziewa się dziecka, dlatego też nigdy nie zdobył się na odwagę by ją odnaleźć. Teraz postanawia nadrobić stracone lata i zabiera swojego syna do domu i nowej rodziny.

Sonny: The Gilzeans are all about consequences.
Selina: More like all about pizza

Gilzean’s Henchman: Boss. You’ll never guess who just knocked on the door.
Butch: If I’ll never guess, then why not just tell me, jackass? If you say I have three guesses, well, then that’s a game. It’s an annoying and stupid game, but at least it makes sense.


Bruce Wayne pod okiem Seliny Kyle ma okazję przekonać się, jak funkcjonują drobni kryminaliści. Młodzi bohaterowie postanawiają okraść ludzi Sonny’ego Gilzeana. Plan wydaje się w pełni bezpieczny dzięki pomocy Ivy, która skutecznie usypia członków gangu wykorzystujących jej umiejętności przy produkcji narkotyków z roślin. Nagłe pojawienie się Sonny’ego Gilzeana niweczy plany bohaterów. Bruce próbuje wykorzystać nauki walki Alfreda, ale nie jest jeszcze gotów by pokonać silniejszego przeciwnika, na szczęście może liczyć na Selinę z której pomocą udaje im się uciec.

Sprawy u Jima Gordona też nie mają się dobrze, kiedy wydział spraw wewnętrznych na nowo wszczyna śledztwo w sprawie zabójstwa Galavana. Podobno zgłosił się świadek, który widział jak Jim zabija burmistrza.Sprawdzając jeden z tropów Jim zagląda do mieszkania członka grupy specjalnej Carla Pinkneya, gdzie znajduje jego ciało. Na miejscu też zjawia się Barnes, który aresztuje Jima. Zebrane dowody nie pozostawiają złudzeń. Edward wszystko dobrze rozegrał sugerując, że to Pinkey zeznawał przeciwko Jimowi, oraz wykorzystując łom, którym wcześniej Gordon otworzył skrytkę z bombą. W ten sposób wszystkie dowody przemawiają przeciwko Jimowi, który w procesie skazany zostaje na 40 lat w więzieniu Blackgate.

Relacje z procesu Gordona docierają też do pogrążonej w śpiączce Barbary Kean, która odzyskuje przytomność.

Autor: Q

Wiele zmian zachodzi w “Gotham”, Oswald odnajduje ojca, który nie wiedział o jego istnieniu, Bruce dostaje solidne manto, a Jim trafia do Blackgate za morderstwo, którego nie popełnił, i zapewnia wszystkich wokół, że wszystko naprawi. Niestety “Mad Grey Dawn” zbytnio przypomina telenowele. Całość jest naprawdę ciężko strawna.

Spotkanie Oswalda z ojcem specjalną oryginalności nie grzeszy, ale otwiera furtkę by pokazać bardziej wyrafinowaną stronę Cobblepota, który wreszcie ma okazję zobaczyć jak wygląda życie dziedzica wielkiej fortuny. Warto też odnotować, że w rolę Elijaha Van Dahla wcielił się Paul Reubens, który miał okazję zagrać ojca Pingwina w “Batman Returns” Tima Burtona.
Całą intrygę odcinka nakręca Edward Nygma, a raczej już prawie Riddler, który postanawia zabawić się z policją i pozbyć się Gordona, którego uważa za zagrożenie w związku ze sprawą panny Kringle. Jak na kogoś tak bystrego Edward popełnia poważny błąd uważając, że Jim jest na jego tropie. Cały misterny plan idealnie się układa i Gordon trafia tam gdzie jego miejsce, do Blackgate. Co prawda skazany został za morderstwo, którego nie popełnił, ale przecież cały czas ma na koncie zamordowanie Theo Galavana.Główny motyw odcinka jest nawet znośny, ale że nie jestem fanem serialowego Nygmy i Gordona, to mnie nie zachwyca, co gorsza poboczne wątki z Bruce’em i Seliną też wyznaczają nowe granice głupoty. Młodzi bohaterowie okazują się sprytniejsi od gangsterów. Jakby tego było mało, to powróciła też Ivy, która już eksperymentuje na roślinkach. Gdyby takie wydarzenia miały miejsce, gdy Bruce byłby młodzieńcem, to miałoby to jakiś sens, ale widząc dzieciaka, który chce się bić ze zbirem i pozjadał wszystkie rozumy, odechciewa się oglądać.

Jakby tych słabych momentów było za mało, to ze snu zbudziła się Barbara, co oczywiście miało związek z wydarzeniami, które dotknęły Jima. Po prostu już nie wiadomo, czego można się spodziewać po “Gotham”, poziom co raz bardziej się obniża, a serial już otrzymał kolejny sezon.

Ocena: 2,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Sean Pertwee, James Frain, Chris Chalk i Nicholas D’Agosto.
  • Paul Reubens wcześniej zagrał ojca Pingwina w filmie “Batman Returns”.
  • W komiksach nazwisko ojca Pingwina, to Tucker Cobblepot.
  • Melinda Clarke i Ben Mackenzie występowali wcześniej razem w serialu “Życie na fali”.


Kalendarium

Forum