Tytuł odcinka: “PRISONERS”
Data premiery: 28 MARCA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Scott White
Scenariusz: Danny Cannon
Oglądalność: 3,82 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.3)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Po tym jak Gordon zostaje zwolniony z aresztu prewencyjnego, musi stawić czoła nowym zagrożeniom i niebezpieczeństwom wewnątrz więziennych murów. Aby przeżyć, musi polegać na nowym przyjacielu, a także Bullocku i innej pomocy z zewnątrz. Tymczasem Pingwin zbliża się do swojego ojca, a jego macocha i rodzeństwo przyrodnie realizują własne plany dotyczące rodziny.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
John Doman
Paul Reubens
Melinda Clarke
Kaley Ronayne
Justin Mark
Ned Bellamy
Peter Mark Kendall
Marc Damon Johnson
Christian Frazier
Allan B. Walker
Moises Acevedo
Trevor E. Dickerson
Robert Emmet Lunney
James Dinonno
E. Calvin Ahn
Germar Terrell Gardner
James P. Rees
Carmine Falcone
Elijah Van Dahl
Grace Van Dahl
Sasha Van Dahl
Charles Van Dahl
naczelnik Carlson Grey
Puck Davies
Wilson Bishop
Henry Weaver
stary więzień
młody więzień
strażnik tyran
lekarz
duży łysy więzień
nocny strażnik
strażnik więzienny
tańczący więzień

Życie więzienne w Blackgate dla Jima Gordona upływa dość monotonnie ale tylko do czasu, aż zostaje przeniesiony do oddziału otwartego. Tu nie tylko musi sobie radzić z współwięźniami, ale także z naczelnikiem Carlsonem Greyem, który planuje pozbyć się Gordona.

Podczas odwiedzin, Harvey przekazuje Jimowi złe wieści. Leslie poroniła. Naczelnik, przed którym nic się nie ukryje wykorzystuje tę informację przeciwko Gordonowi i nasyła na niego jednego z współwięźniów. W jego obronie niespodziewanie staje Peter Davies, który ostro przez to obrywa.

Oswald: To be fair… I’ve never raped anyone.
Grace: Oh, that’s a mercy, now, isn’t it?

Oswald: Your heart?
Elijah: I have a hole in it. It keeps getting bigger apparently. I think my demons are feeding on it.


Obawiając się o życie przyjaciela Bullock decyduje się na desperacki krok. Zwraca się z prośbą o pomoc do Carmine’a Falcone’a, który cały czas ma kontakty. Podczas wieczoru filmowego dochodzi do kolejnego ataku na Jima. Wszystko ma wyglądać tak jakby Gordon zginął od ciosów nożem. Strażnik Wilson Bishop, który od początku był mu życzliwy, stwierdza jego zgon. Gordon ryzykuje jednak zniweczenie wysiłków wszystkich i wraca by wyrwać z więzienia Daviesa, który przebywa na oddziale medycznym i wiadomo, że jak trafi z powrotem do celi to nie przeżyje. Podczas tej akcji naczelnik odkrywa, że śmierć Jima była tylko mistyfikacją, ale nie ma czasu by o tym zawiadomić, gdyż zostaje ogłuszony przez Bishopa.

Oswald Cobblepot co raz lepiej dogaduje się z ojcem, który akceptuje nawet przestępczy żywot swojego syna, a nawet jest dumny, gdy czyta, że ten był królem przestępczego światka. Reszta rodziny nie jest tym zachwycono i nawet Sasha nie jest wstanie uwieść Oswalda. Grace, która od dawna przestała podawać mężowi leki na chore serce postanawia wprowadzić w życie inny plan.Po raz pierwszy od lat Elijah znów zaczyna pracować w swojej pracowni krawieckiej przygotowując garnitur dla Oswalda. Jego radość nie trwa jednak długo, bo daje o sobie znać jego chore serce. Wezwany lekarz, nie daje mu wiele czasu. Obawiając się, że jego syn nie otrzyma tego co mu się należy, Elijah postanawia zmienić testament, słysząc to Grace postanawia przyśpieszyć swoje plany. Wraz ze swoimi dziećmi zatruwa trunek Oswalda. Tego wieczoru wbrew zaleceniom lekarzach Elijah postanawia się napić. Jeden łyk wystarcza by go zabić, Grace początkowo jest w szoku, gdy odkrywa co się stało, ale szybko z dziećmi działa by zatrzeć ślady i nie wzbudzać żadnych podejrzeń.

Bullockowi udaje się wywieźć Gordona, ale tyle szczęścia nie ma Puck, który nie przeżył. Na moście z bohaterami spotyka się Falcone, który przedstawia Jimowi dwie opcje, ten wybiera bezpieczne lokum w Gotham City, by mógł oczyścić swoje imię.

Autor: Q

Skupienie się praktycznie tylko na dwóch wątkach wyszło “Gotham” na dobre. W “Prisoners” z jednej strony obserwujemy jak Jim Gordon radzi sobie w więzieniu oraz jak Oswald poznaje nową rodzinę. Nie ma Bruce’a, żadnego policyjnego śledztwo, wszystko skupia się tylko na tych dwóch bohaterach. Oba wątki są dość przewidywalne, ale mimo to wreszcie otrzymaliśmy wciągający odcinek.

Obecność w więzieniu Gordona oraz tarapaty jakie na niego czekają sprawiają, że na scenę powraca Carmine Falcone. Jak brakowało postaci mafioza. Niestety to co w tym sezonie pokazują twórcy w zakresie gangsterów to jakaś parodia. Ostatnio możemy przyglądać się działaniom Tabithy i Butcha, którzy jak na razie do pięt nie dorastają Falcone’owi. Szkoda, że cała tematyka mafijno gangsterska spadła na daleki plan, by skupić się na złoczyńcach, którzy powinni dopiero się pojawić wraz z Batmanem.
Gdyby tylko Jim nie był sobą to byłoby naprawdę bardzo dobrze. Ten niestety wszystko komplikuje ratując współwięźnia, który i tak ostatecznie nie otrzymuje szczęśliwego zakończenia. Czemu więc to służy, tylko temu że teraz Gordon będzie niczym dr Richard Kimble w filmie “Ścigany”, a można było tego uniknąć i cieszyć się byciem uznanym za zmarłego.

Subtelności nie ma też w domowym zaciszu rodziny Elijaha Van Dahla. Od razu wiadomo jak to wszystko się zakończy. Szkoda więc, że ojcowsko-synowski wątek zostaje zakończony nim na dobre się rozpoczął. Robin Lord Taylor i Paul Rubens już w tym jednym odcinku stworzyli udany duet, dzięki czemu przyszły Pingwin ma, co raz więcej wspólnego ze swoim komiksowym pierwowzorem.“Prisoner” to ogólnie całkiem niezły odcinek. Jak na “Gotham” to wręcz dobry. Brak pobocznych wątków oraz angażowania wszystkich bohaterów, zwłaszcza, że u większości z nich jak u Butcha, czy Bruce’a naprawdę nic interesującego się nie dzieje, przynosi efekty. Po poprzednim jest to znaczący krok do przodu, aby twórcy trzymali się tej drogi.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się David Marouz, Morena Baccarin, Sean Pertwee, Erin Richards, Camren Bicondova, James Frain, Jessica Lucas, Chris Chalk, Drew Powell, Nicholas D’Agosto i Michael Chiklis.
  • Film, który oglądają więźniowie, to “Seven Brides for Seven Brothers” z 1954 roku.


Kalendarium

Forum