Tytuł odcinka: “INTO THE WOODS”
Data premiery: 11 KWIETNIA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Oz Scott
Scenariusz: Rebecca Perry Cutter
Oglądalność: 3,71 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Próbując oczyścić swoje imię, Gordon kradnie swoje akta i zgłasza się do Nygmy o pomoc. W międzyczasie Pingwin odkrywa rolę swojej przyrodniej rodziny w śmierci ojca, co wybudza go z obecnego stanu.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
BD Wong
Tonya Pinkins
Krista Braun
Melinda Clarke
Kaley Ronayne
Justin Mark
Cathy Trien
Michael McFadden
Judi Lewis Ockler
Jake Eavey
Matt Baguth
Warren Bub
Hugo Strange
Ethel Peabody
reporterka TV
Grace Van Dahl
Sasha Van Dahl
Charles Van Dahl
Ginny Babcock
gangster
kobieta
zbir #1
zbir #2
oficer Barkley

Po obrabowaniu jednego z dilerów Selina i Bruce uciekają przeskakując pomiędzy budynkami. Wayne jednak nie ma zamiaru być złodziejem i ku oburzeniu przyjaciółki wyrzuca praktycznie całą forsę na ulice miasta.

Po pozytywnych testach Hugo Strange postanawia wypuścić na wolność Barbarę Kean. Jest pewny, że doprowadzi to do czegoś interesującego.

Jim Gordon chce jak najszybciej odkryć kto go wrobił. Wiedząc, że zgłoszenia do wydziału wewnętrznego są nagrywane, postanawia zdobyć te nagranie. Pomocne okazują się znajomości Harveya Bullocka, który gotów jest odnowić romans by pomóc przyjacielowi.

Selina: Man! Rich people have great water pressure.

Barnes: You tell me where he is.
Harvey: Hand to God, Cap. I have no idea.
Barnes: Oh, stop it. You’re not smart enough to play dumb

Gordon nawet w obecnej sytuacji nie potrafi nie ingerować, kiedy widzi, że popełnione zostaje przestępstwo. Podczas jednaj z takich akcji zostaje rozpoznany przez policjanta. Wiedząc, że nie ma gdzie się ukryć, udaje się do mieszkania Edwarda Nygmy. Podczas odsłuchiwania nagrania i próby jego oczyszczenie rozpoznaje dźwięk zegara z mieszkania Nygmy. Kiedy zdaje sobie sprawę, że to Edward go wrobił jest już za późno. Zostaje porażony prądem. Mimo to udaje mu się zbiec, ale zostaje postrzelony.

Po pogrzebie ojca, Oswald ku swojemu zaskoczeniu dowiaduje się, że jego nowa rodzina nie ma zamiaru go tolerować. Udaje mu się jednak wybłagać by mógł zostać w domu jako służący. Nie jest zbyt dobrze traktowany, ale kiedy odkrywa truciznę i zdaje sobie sprawę co naprawdę stało się jego ojcem postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Podczas niedzielnego obiaduje serwuje Grace, zgodnie zamówieniem pieczeń, a nie jak wcześniej gulasz wg przepisu Gertrude. Przy stole nie ma jednak Sashy i Charlesa, Oswald łaskawie wyjaśnia, że Grace właśnie zjadła kawałki swoich dzieci i następnie zabija ją.Jima nie opuszcza szczęście. Ranny trafia wprost do kryjówki Seliny Kyle, gdzie obecnie przebywa też Bruce. Młody panicz wzywa na pomoc Alfreda. Po odzyskaniu sił w Wayne Manor Jim postanawia działać, ale żeby mieć niepodważalne dowody potrzebuje pomocy.

Selina Kyle zjawia się na komisariacie, żeby zgarnąć nagrodę. Zdradza, gdzie ukrywał się Gordon i wspomina, że ten planuje odnaleźć Cobblepota. Słysząc to Nygma postanawia działać i jak najszybciej przenieść ciało Kristen Kringle w inne miejsce. Podczas odkopywania na miejscu zjawia się Gordon. Edward wszystko mu wyznaje i wtedy zostaje aresztowany przez Barnesa i jego ludzi. Wkrótce Nygma trafia do Arkahm Asylum.

Bruce dowiaduje się od Alfreda, że komputer w tajnym pokoju jego ojca został naprawiony. Ku rozgoryczeniu Seliny bez podania wyjaśnień postanawia zrezygnować z dalszego życia na ulicy i zbadać tę sprawę.

Po ostatnich wydarzeniach Jim może wrócić do służby w GCPD, ale najpierw chce uporządkować sprawy z Leslie, ale to nie koniec komplikacji bo odwiedza go Barbara.

Autor: Q

Dobrych motywów w “Gotham” twórcy nie potrafią wykorzystać. Zamiast pobawić się z widzami i dać szansę by pokazać jak Pingwin stopniowo powraca na dawną ścieżkę, to całą sprawę załatwiono raz dwa. Tak samo potraktowano wątek Edwarda i Gordona. Zamiast trochę to pociągnąć to wszystko zamknięto w jednym odcinku. Odkrycie, że Edward ześwirował oraz jego zamknięcie w Arkham Asylum.
Do granic możliwości rozciągnięto zaś naprawę komputera w tajnym pokoju Thomasa Wayne’a. Nie tylko widzowie o nim zapomnieli, ale też sam Bruce. Widocznie za bardzo zajęty był swoim “eksperymentem”, by poznać przestępczy światek. Przez takie działania postać młodego Wayne’a staje się prawie tak samo irytująca jak Gordon.Chociaż w “Into the Woods” dochodzi do kilku ważnych rzeczy, to tak naprawdę kolejny raz się okazuje, że jakieś większe zawirowania w życiu bohaterów pozostają tylko mało istotnym epizodem. Gordon za kratami i ścigany, to już przeszłość, teraz spokojnie po uporaniu się ze sprawami prywatnymi będzie mógł wrócić w szeregi policji. Bruce też już zrezygnował z życia poza rezydencją, ale to akurat plus. Takie rzeczy sprawiają, że serial nie jest wstanie wskoczyć na dobry poziom. Jest przeciętnie i nie ma co liczyć, że coś w tej kwestii się zmieni, ewentualne lepsze momenty okazują się tylko wyjątkiem od reguły.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się James Frain, Jessica Lucas, Chris Chalk, Drew Powell, i Nicholas D’Agosto.
  • Tytuł “Into The Woods” jest nawiązaniem do musicalu o bajkach, w tym o Kopciuszku. W tym odcinku Pingwin zmuszony jest pracować jako służący w domu swojego zmarłego ojca, wypełniając polecenia swojej macochy i przyrodniego rodzeństwa, tak jak Kopciuszek.
  • Pod koniec odcinka, Selina wyrzuca swoja kurtkę, którą wcześniej zszył jej Bruce. Widoczne szwy przypominają te z kostiumu Catwoman z filmu “Powrót Batmana”.


Kalendarium

Forum