Tytuł odcinka: “PINEWOOD”
Data premiery: 18 KWIETNIA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: John Stephens
Scenariusz: Robert Hull i Megan Mostyn-Brown
Oglądalność: 3,72 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Po opuszczeniu Arkham Asylum, Barbara stara się zadośćuczynić Gordonowi. Bruce’owi i Alfredowi udaje wytropić jednego z dawnych przyjaciół Thomasa Wayne’a z Projektu Chimera, ale Hugo Strange krzyżuje ich plany.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
BD Wong
Tonya Pinkins
Nathan Darrow
Michelle Gomez
Julia Taylor Ross
Hannah Scott
Edvin Ortega
Jacqueline O. Rene
Norm Golden
Christopher Place
Neimah Djourabchi
Brett Azar
Guy Lockard
Hugo Strange
Ethel Peabody
Victor Fries/Mr. Freeze
Michelle Gomez Lady
Karen Jennings
Białe rękawiczki
gliniarz
Bert
strażnik
zabójca #1
zabójca #2
zabójca #3
zbir #1

Chociaż Barbara zapewnia Jima, że się zmieniła to ten nie chce mieć z nią do czynienia. Na własną rękę postanawia dowiedzieć się kto wynajął Malone’a. W tym celu musi odnaleźć Lady, która po tym gdy jej drużyna zabójców poległa w starciu z Gordonem, straciła swoją reputację i gdzieś się ukrywa. Nie przebierając w środkach Jim obija kilku zbirów i dowiaduje się, że Lady przebywa w klubie Artemis.

Po odszyfrowaniu części danych komputera Bruce odkrywa w kalendarzu ojca, że ten w tygodniu, w którym został zamordowany, spotkał się z niejaką Karen Jennings, a sprawa dotyczyła “Farm Pinewood”. Lucius Fox wyjaśnia, że takie nazwy to jedne z kryptonimów na tajne programy Wayne Enterprises. Podczas, gdy Fox ma się dowiedzieć kim jest panna Jennings, Bruce natychmiast postanawia złożyć jej wizytę.

Bruce: I’m going out there, with or without you.
Alfred: Imagine my surprise.

Hugo: She was our first. One small stroke on the canvas of possibilities. Such promise. do you remember?
Ethel: I remember the orderly she maimed, and the two she killed.
Hugo: Creation is always so violent.

Jim szybko się przekonuje, że do klubu Artemis nie wejdzie tak łatwo, bo to lokal tylko dla kobiet. Z niespodziewaną pomocą przychodzi mu Barbara, która jako była przestępczyni jest tam mile widziana. Na miejscu panna Kean składa Lady pewną propozycję. Kiedy Jim zakrada się bocznym wejściem, zostaje szybko złapany. Mając okazję wyrównać rachunki, Lady po poznaniu powodu zainteresowania Jima swoją osobą, wyznaje mu, że zleceniodawcą zabójstwa Wayne’ów, ma być niejaki “Filozof”. Barbara następnie ogłusza taserem Lady umożliwiając Gordonowi ucieczkę, ten mimo wszystko nie chce jej przebaczyć próby zabicia Leslie i nie chcę z nią być.

Bruce i Alfred w domku w lesie odnajdują Karen Jennings, która po w ramach eksperymentów zamiast zdeformowanej ręki ma teraz szpon. Wyznaje, że była w Blackgate, skąd zgłosiła się do programu Pinewood. Kiedy okazało się co tam się wyprawia, Thomas Wayne zamknął wszystko.

Podczas próby ożywienia pacjenta 44, Hugo Strange dowiaduje się od Ethel Peabody, że ktoś szuka Jennings.

Bruce’woi udaje się przekonać Karen, by ta zabrała ich do placówki Pinewood. Jak się okazuje miejsce od dawna jest opuszczone, ale kiedy zjawiają się ludzie nasłani przez Strange’a sytuacja się komplikuje i ostatecznie bohaterowie zostają zatrzymani przez policję. Z pomocą Jima udaje się uwolnić Alfreda i Bruce’a, ale panna Jennings ma trafić do więzienia Blackagate. Wiedząc, że jest jedyną osobą, która wie jak wyglądał zarządca “Pinewood”, bohaterowie decydują się ją odbić. W międzyczasie Strange wysyła Mr. Freeze’a, by znów móc odzyskać swój pierwszy obiekt.Pozostawiona torba z gotówka skutecznie zatrzymuje furgonetkę przewożącą Karen do Blackgate. Zamaskowani Jim, Afred i Bruce nie mają problemu z jej uwolnieniem, ale po chwili sami stają się celem, kiedy atakuje ich Mr. Frezee. Wiedząc, że to ją chcą, Karen postanawia się poświęcić. Victor jednak zamraża ją i następnie rozbija.

Nie mając gdzie się podziać Barbara udaje się do Tabithy.

Chociaż Bruce, ma wątpliwości czy uda się dowiedzieć kim jest Filozof, to Fox zjawia się z dobrymi wieściami. Odnalazł zdjęcie w starym biuletynie firmowym, na którym widać Thomasa i innych pracowników Wayne Enterprises, w tym Hugo Strange’a, pseudonim filozof.

Tymczasem kolejny eksperyment Strange okazał się sukcesem. Do życia udało się przywrócić pacjenta 44, czyli Theo Galavan, który w swoim szaleństwie uznaje, że jest Azraelem.

Autor: Q

Otrzymaliśmy kolejny odcinek, który praktycznie skupia się na tylko dwóch wątkach, które na koniec łączą się. Po raz kolejny Jim Gordon próbuje grać twardziela. Niestety raz mamy Gordona, który chce grać według zasad, a zaraz dostajemy kogoś, kto łamie je na każdym kroku. Twórcy chcieli pokazać, że Jim w Gotham City po prostu tak musi działać, ale to się nie sprawdza. Postać słynnego policjanta wzbudza u mnie tylko politowanie. Co zaskakujące już Barbara Kean jest bardziej interesującą. Teraz kiedy jest szalona, naprawdę ciężko przewidzieć w która stronę pójdzie. Jim ponownie nie potrafi wykorzystać jej atutów i zamiast mieć oko na wariatkę odpycha ją, co doprowadza do ponownego zjednoczenia Barbary i Tabithy. Być może wreszcie ruszy wątek gangsterski, który od połowy sezonu jest w martwym punkcie.Głupot związanych z Jimem jest niestety więcej. Dla Barbary nie jest żadnym wysiłkiem przewidzenie jego planów, a dzielny bohater nawet nie raczy wcześniej dowiedzieć się czegoś o klubie Artemis i liczy, że wpuszczą go do lokalu tylko dla kobiet. Czy tak powinien zachowywać się przyszły komisarz policji?

W “Pinewood” wiele się wyjaśnia odnośnie morderstwa Wayne’ów. Śledztwo Bruce’a doprowadza do kolejnego przełomu, ale postać młodego Wayne’a jest co raz mniej wiarygodna. Nie tak powinny wyglądać wczesne lata Bruce’a nim ten został Batmanem. Poza tym jeśli to czego się dowiedzieliśmy, okaże się prawdą, to praktycznie nie ma potrzeby by pojawił się Batman. Wayne’owie zginęli z konkretnego powodu i morderca już został ukarany i wiadomo, kto też za to wszystko odpowiada, co więc miałoby sprawić, że Bruce zacząłby walczyć z kryminalistami?Hugo Strange cały czas pozostaje bardziej w cieniu, ale wkrótce wyjdzie na pierwszy plan. Jego eksperymenty mogą wzbudzać ciekawość, ale kiedy widzimy jak podeszli do postaci Azraela, którego zobaczymy w kolejnym odcinku, to co raz bardziej odechciewa mi się oglądania kolejnych odcinków. Warto też odnotować, że po raz kolejny pojawia się Mr. Freeze i wygląda na to, że już jego współpraca z Hugo dobiegła końca, ale też nie specjalnie mogliśmy jej efekty zobaczyć.

Kilka dobrych momentów, to cały czas za mało by “Gotham” wybiło się z przeciętnego poziomu. Nie jest źle, ale widok pustych ulic, kiedy dwa razy furgon do przewożenia więźniów jest atakowanych, kolejny raz pokazuje jaki jest poziom serialu.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Morena Baccarin, Robin L. Taylor, Camren Bicondova, Corey Michael Smith i Nicholas D’Agosto.


Kalendarium

Forum