Tytuł odcinka: “AZRAEL”
Data premiery: 2 MAJA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Larysa Kondracki
Scenariusz: Jim Barnes, Ken Woodruff
Oglądalność: 3,59 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon i Bruce przepytują profesora Strange’a w sprawie Projektu Chimera, co doprowadza do tego, że Strange wysyła świeżo wskrzeszonego Galavana na konfrontację z Gordonem. W międzyczasie Nygma próbuje odkryć kim jest profesor Strange.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
BD Wong
Tonya Pinkins
Krista Braun
Stink Fisher
Tommy Buck
Molly Camp
Ambrose Martos
Gabrielle Reid
Eric Elizaga
Hugo Strange
Ethel Peabody
reporterka
Aaron Helzinger
Rudy
Sharon
Norton
sanitariuszka
reporter

Theo Galavan po powrocie do świata żywych nie wie kim jest. Obłąkany recytuje fragmenty z Testament Zakonu Świętego Dumasa. Hugo Strange musi jednak zająć się też Jimem Gordonem, który składa mu wizytę. Podczas rozmowy zrzuca całą winę za nikczemne eksperymenty na Thomsa Wayne’a. Kiedy Jim domaga się autopsji ciała Victora Friesa, Hugo stwierdza, że ten został skremowany. Widząc reakcję profesora, Gordon wie, że ten kłamie. Po tym gdy Hugo orientuje się, że sądowy nakaz jaki wręczył mu Jim, to był blef, postanawia szybko ostudzić jego zapał.

Bruce: Excuse me, Captain. I find your flippant attitude to be inappropriate.
Barnes: I find you to be kind of a pain in the ass.

Butch: Honey, I know you like her, but that woman’s mad as a bag of squirrels.
Tabitha: She’s said that she’s cured.
Butch: That’s what an insane person would say.

Edward Nygma szybko zadomowił się w Arkham Asylum. Doskonale wie jak traktować pozostałych pacjentów i nawet ci najbardziej niebezpieczni nie są dla niego zagrożeniem. Chcąc zemścić się na Gordonie, próbuje przekonać do swoich usług Strange’a, temu jednak wystarcza jedna sugestia Edwarda, by znaleźć rozwiązanie problemu Theo.

Wykorzystując historię Azraela, Strange przekonuje Theo, że ten jest Azraelem i jego zadaniem jest zabicie Jamesa Gordona.

Z braku konkretnych dowodów policja nie może aresztować Strange’a. Bruce jest nie ustępliwy i kapitan Barnes ma już dość jego natręctwa, ale sytuacja się komplikuje, kiedy pojawia się Azrael chcący zabić Gordona. Pierwsza próba ataku się jednak nie udaje.
Za pomoc w ucieczce Karen Jennings, Jim zostaje wsadzony do aresztu, gdzie ma być bezpieczny. Dla Azraela to żadna przeszkoda. Podczas starcia dochodzi do sytuacji w której jego miecz, ku jego zaskoczeniu, zostaje złamany, udaje mu się jednak poważnie zranić Barnesa. Gordon wpakowuje w niego cały magazynek sprawiając, że ten spada z dachu. Całe zajście jest relacjonowane przez dziennikarzy. Informacje, że Theo Galavan żyje docierają szybko do oglądających telewizję Pingwina, a także Tabithy, Butcha i Barbary.

Z pomocą innych pacjentów Edward zdobywa potrzebne rzeczy, które pozwalają mu na odkrycie sekretnej windy, która prowadzi do laboratoriów Indian Hill.

Autor: Q

W “Gotham” pojawia się co raz więcej złoczyńców i jak wynika z serialu odpowiedzialnym za to jest Hugo Strange. B. D. Wong świetnie wypada w tej roli, bo jako jeden z nielicznych podchodzi do całej produkcji z dystansem. Dlatego tym większa szkoda, że zrobili z niego kogoś kto ma dawać tożsamości słynnym złoczyńcom. W tym odcinku jego dzieło to Azrael, nie brak też sugestii odnośnie Mad Hattera, a z tego co już wiemy to wkrótce zobaczymy też Clayface’a. Wychodzi więc na to, że słynni złoczyńcy bez pomocy Hugo Strange’a nigdy by nie zaistnieli.Ciekawie prezentuje się sytuacja Edwarda w Arkham Asylum. W pełni dostosował się do nowej sytuacji, mamy więc okazję naprawdę przekonać się, że jest sprytny i nie ma już żadnego rozdwojenia jaźni. Jednakże, widząc system zabezpieczeń zakładu i brak jakichkolwiek kamer i obecności strażników można tylko się zastanawiać jak to wszystko może funkcjonować. Nygma jeszcze sporo namiesza, tylko zagadką pozostaje cel jego działań. Czy będzie chciał się odegrać na Gordonie, czy też znajdzie coś innego?Powrót do życia Theo Galavana już sporo namieszał. Jednak, to dopiero początek, wkrótce powinniśmy zobaczyć jakie konkretnie działania podejmie Pingwin oraz Tabitha. “Gotham” niestety cały czas pozostaje na przeciętnym poziomie, akcja w odcinku “Azreal” jest dobra, ale dobrze znane wady pozostały.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Morena Baccarin, Camren Bicondova, Chris Chalk i Nicholas D’Agosto.
  • Książki, które trzyma Hugo Strange to: “Tales From Shakespeare”, “King Arthur”, “Alice’s Adventures in Wonderland”, “Through The Looking Glass” i “What Alice Found There” Lewisa Carrolla.
  • Hugo Strange czyta fragmenty “Alicji w Krainie Czarów”, co stanowi aluzję do postaci Mad Hattera. Również wypowiedź pani Peabody, “Mad as a hatter”, nawiązuje do postaci Mad Hattera.
  • Podczas rozmowy z Barnesem, Gordon sugeruje, że może pewnego dnia zostanie szefem GCPD.


Kalendarium

Forum