Tytuł odcinka: “THE BLIND FORTUNE TELLER”
Data premiery: 16 lutego 2015 (USA) | 5 marca 2015 (Polska)
Reżyseria: Jeffrey Hunt
Scenariusz: Bruno Heller
Oglądalność: 6,19 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.1)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon zabiera dr Leslie Thompkins (gościnnie Morena Baccarin) do cyrku, ale dzień szybko się kończy, kiedy cyrk zostaje zaatakowany. Falcone werbuje Butcha Gilzeana do pomocy Pingwinowi z nocnym klubem, podczas gdy Fish Mooney zajęta jest innymi sprawami. Natomiast Bruce Wayne ustala termin spotkania z zarządem Wayne Enterprises.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Drew Powell
Morena Baccarin
Clare Foley
Carol Kane
J.W. Cortes
Alex Corrado
Anthony Carrigan
Cameron Monaghan
Mark Margolis
Jeremy Bobb
Slate Holmgren
Abbi Snee
Robert Gorrie
James Monroe Inglehart
Dashiell Eaves
Elliot Villar
Marcin Paluch
Joe Lanza
Simon Feil
Vanessa Kai
Butch Gilzean
dr Leslie Thompkins
Ivy Pepper
Gertrude Kapelput
detektyw Alvarez
Gabe
Victor Zsasz
Jerome Valeska
Paul Cicero
Alphonse Grayson
Owen Lloyd
Mary Lloyd
John Grayson
Ringmaster
Kelly
Thomas Schmidt
Foolhardy Drunk
oficer Zeke
członek zarządu
członkini zarządu

Do Gotham wraca Barbara Kean i odkrywa, że w jej apartamencie mieszkają Selina Kyle i Ivy Pepper.

Wizyta w cyrku Haleya dla Jim i Leslie kończy się wraz z bójkę Latających Graysonów z Lloydami. Obie rodziny od pokoleń toczą spór, ale tym razem obarczają się o morderstwo tancerki z wężami. Z pomocą dociekliwej dr Thomkins, która większą uwagę przykuwa do słów ślepego medium, Paula Cicero, Jimowi udaje się znaleźć narzędzie zbrodni.

Jim: Hey. Sorry the date went south.
Leslie: Are you kidding? Best date ever. Who gets to see a circus brawl?

Leslie: You say you want a strong woman to share this crazy life you’ve chosen, but when push comes to shove, you want me to stay home and bake cookies.
Jim: Not cookies, necessarily. Pie. Any kind of pie.
Leslie: Ha, ha!


Prowadzenie klubu nie jest takie proste jak się Oswaldowi wydawało. Występ jego matki nie zachwyca gości. Dlatego Zsasz sprowadza Butcha, którego przez kilka tygodni odpowiednio tresował i ten już nie stanowi dla Pingwina żadnego zagrożenie i jest gotowy wypełniać wszystkiej jego rozkazy.

Gordon domyśla się, że to Jerome zabił swoją matkę, a Paul Sisto pomógł mu dlatego, że tak naprawdę jest jego ojcem. Podczas przesłuchania chłopak zaczyna się histerycznie śmiać, a następnie przyznaje się do winy.

W więzieniu, Fish Mooney udaje się tak wszystko zorganizować, że kiedy zjawiają się uzbrojeni ludzie by wziąć kolejnego dawcę organów, więźniowie są gotowi zginąć, by pozbawić piratów zarobku. Fish udaje się zyskać to co chciała oraz możliwość spotkania z zarządcą całej tej operacji.Za radą dziewczyn Barbara wybiera odpowiedni strój by spotkać się z Jimem, i żeby nie wyglądać na zdesperowaną. Do spotkania jednak nie dochodzi, gdyż Kean zauważa Gordona w objęcia dr Thompkins.

Bruce’owi udaje się spotkać z radą nadzorczą Wayne Enterprises, podczas którego wygłasza swoje obawy co do działalności firmy ostrzega również, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to następnym razem spotka się z akcjonariuszami i podzieli się z nimi swoimi obawami.

Autor: Q

W kolejnym odcinku “Gotham” twórcy ponownie sięgają po bohaterów znanych z komiksów. Jednak to nie losy Johna Graysona i Mary Loyd przyciągnęły największą uwagę, ale postać śmiejącego się klauna. To, że różne zapowiedzi wyraźnie sugerują, że Jerome może być przyszłym Jokerem, wcale nie oznacza, że tak się stanie. Trudno uwierzyć, że scenarzyści mają konkretny plan jak pokazać nemezis Batmana. Wygląda na to, że raczej będą bawić się w tego rodzaju bardziej lub mniej dosadne aluzje by utrzymać uwagę fanów. Za tydzień pojawi się bowiem Red Hood, pod którego swego czasu również podszywał się Joker.
Sprawa morderstwa, ze sporem wśród cyrkowców w tle, skomplikowana nie jest, ale po raz kolejny mamy dowód, że jest wiele odpowiedniejszych osób do prowadzenia śledztwa niż Jim Gordon. Nie ma co ukrywać, że gdyby nie dr Leslie, to sprawa pozostałaby nierozwiązana. Jim cały czas wygłasza podniosłe mowy i o dziwo tym razem jego przemowa kończy trwający od pokoleń spór, ale na szczęście przyszły Robin nie otrzyma imienia Gordon. Dr Thompkins nie tylko szybko zyskuje sobie sympatię spotkanych osób, i widzów, ale także jest otwarta na różne alternatywy i na dodatek jest zabawna. Pewnie serial z nią w głównej roli byłby lepszy.

Główny wątek z cyrkową otoczką oraz z Jerome’em mimo pewnych wad wypada dobrze. Tego niestety nie można powiedzieć o największych niedorzecznościach, z którymi musi się mierzyć Fish Mooney. Udało się wytłumaczyć dlaczego w więzieniu trzymani są wszyscy przy życiu – służą oni bowiem jako dawcy organów, ale nic nie tłumaczy idiotyzmu, w którym uzbrojeni faceci zgadzają się na żądania kobiety z nożem oraz grupy nieuzbrojonych więźniów. Jeśli już nie chcą nikogo zabić, to chyba mogliby wykorzystać różne sposoby by unieszkodliwić więźniów, albo co najprostsze zabić ich przywódcę. Eliminacja Fish równa się usunięciu problemu. Przy okazji takich pomysłów warto tez wspomnieć, że do swojego apartamentu wróciła Barbara. Co robiła wcześniej ze swoimi rodzicami tego oczywiście się nie dowiadujemy, ale co najlepsze co robi się kiedy znajdzie się w mieszkaniu dwoje dzieciaków z ulicy? Nie wzywa się policji, ani nie wyprasza się ich, tylko słucha się ich rad odnośnie wyboru garderoby.Niedosyt pozostawia także prowadzenie postaci Pingwina. Z jednej strony potrafi on zabić klienta, któremu nie podobał się występ Gertrude, a z drugiej jest przerażony, kiedy widzi sprowadzonego przez Zsasza Butcha. Oswald po tym co doświadczył powinien już potrafić zadbać o siebie, albo chociażby mieć własnych ludzi, którzy zapewniliby mu ochronę. W ostatnim czasie wygląda to tak, jakby Cobblepot nie miał żadnego planu.

Po wielu odcinkach doczekaliśmy się spotkania Bruce’a z radą nadzorczą Wayne Enterprises. Scena wypadała bardzo dobrze, ale nie posunęła akcji zbytnio do przodu. Bruce włożył kij w mrowisko i teraz nie wiadomo ile przyjdzie nam czekać na efekt jego działań.

“The Blind Fortune Teller” mimo swoich wad to jeden z tych odcinków, który całkiem przyjemnie się ogląda, ale i tak pozostaje jeszcze wiele kwestii, które mogłyby być lepiej przedstawione.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Victoria Cartagena, Andrew Stewart-Jones i John Doman.
  • Piosenka, którą śpiewa Gertrude w klubie, to “When You’re Smiling” (Shay, Fisher and Goodman).
  • Tytułowy medium Paul Cicero nosi imię postaci z “Chłopców z ferajny”. Zagrał go Mark Margolis, który w tym samym czasie pojawił się innej produkcji opartej na komiksach DC, serialu “Constantine”, gdzie zagrał Felixa Fausta.
  • Po raz pierwszy pojawiają się Latający Graysonowie występujący w cyrku Haleya.