Forum

Już wkrótce
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 1" - 10 kwi 2024,
  • "JLA - Liga Sprawiedliwości: Saga o błyskawicy" (WKDCBiZ) - 24 kwi 2024,
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 2" - 15 maj 2024,
  • "Nightwing. Bitwa o serce Blüdhaven. Tom 2" - 29 maj 2024,
BATMAN: MROCZNY RYCERZ POWRÓT, CZĘŚĆ 2
/BATMAN: THE DARK KNIGHT RETURNS, PART 2/

Data wydania (Polska): 18.01.2013
Wydawca: Galapagos
Gatunek: animacja
Cena rynkowa: 39 PLN
Rok produkcji: 2012
Czas trwania filmu: 73 minuty
Wersja wydania: 1 płytowa
Zawartość płyty 1: film, dodatki
Wersje językowe filmu: polska (lektor), angielska, rosyjska, węgierska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1
Napisy: angielskie, polskie, węgierskie, rosyjskie
Wersja dla niesłyszących: angielska
Dodatki: zapowiedź kolejnego filmu DC Comics “Superman: Unbound”
Opis: Nadchodzi wybawienie dla Gotham. Mroczny Rycerz oraz jego prawa ręka, młoda i odważna Carrie Kelly – Robin, ostatecznie odzyskują Gotham i rozniecają iskierkę nadziei wśród mieszkańców terroryzowanego przez Mutanty miasta. Gdy Batman ponownie pojawia się na horyzoncie, szukające sensacji media budzą największe zło Azylu Arkham – Jokera! Ten odwieczny wróg człowieka-nietoperza uknuł diaboliczny plan, który może doprowadzić do obłędu Mrocznego Rycerza. >>>WIĘCEJ O FILMIE

(Nie)wesołe jest życie staruszka

Animowana adaptacja klasycznego komiksu Franka Millera The Dark Knight Returns jest najdłuższą jak do tej pory, animacją z pod szyldu DC/WB. Mroczny Rycerz: Powrót. Trwa łącznie 146 minut i jest moim zdaniem jak dotąd niemal perfekcyjną adaptacją papierowego oryginału.

Komiks Franka Millera wydany po raz pierwszy w 1986 roku jest alternatywną historią 60-letniego Bruce’a Wayne’a, który już od dziesięciu lat nie działa jako Batman. Jego życie stało się przez to pozbawione sensu. Podstarzały Bruce walczy ze swoimi wewnętrznymi demonami i podświadomie szuka śmierci. W Gotham rządzi gang mutantów, który wprowadził do miasta terror i chaos. Zgorzkniały Wayne musi wrócić, jako Batman, aby odzyskać swoje miasto. Tak pokrótce przedstawia się fabuła Millerowskiej wizji. Sam komiks i jego forma narracji są dziś trudne w odbiorze. Kadry są przeładowane tekstem, a rysunki Millera nie ułatwiają lektury. Czuć, że jest to komiks z minionej epoki. Fascynacja telewizją i dość naiwne nawiązania do czasu „zimnej wojny” sprawiają, że współczesny czytelnik może nie udźwignąć ciężaru opowiadanej historii, która z czasem straciła na atrakcyjności. Przed animatorami, reżyserem i scenarzystą zostało postawione bardzo trudne zadanie, ukazania wizji Millera w atrakcyjny dla współczesnego widza sposób.

Animatorzy, podobnie jak było to w przypadku adaptacji Roku pierwszego, zmieszali charakterystyczny styl rysunku Millera z własną wizją. Technicznie filmowi trudno cokolwiek zarzucić. Nawet jeżeli tło i kolorystyka momentami są zbyt jasne lub zbyt ciemne, należy wziąć pod uwagę to że twórcy starali się jak najwierniej oddać barwy oryginału. Zresztą kolory nałożone w komiksie w zależności od wydania prezentują się dość nierówno co spowodowało, że animatorzy nie mieli łatwego zadania.

W porównaniu z przywołanym Rokiem pierwszym gdzie momentami spadała płynność animacji i pojawiały się problemy z synchronizacją dźwięku, w Mrocznym Rycerzu takich błędów nie zauważyłem. Mogę jedynie mieć pretensje do zbyt cicho nagranego lektora (Paweł Bukrewicz). Film zdecydowanie lepiej ogląda się w wersji z napisami. Utwór tytułowy autorstwa Christophera Drake’a to typowy motyw muzyczny, charakterystyczny dla sensacyjno–komiksowej historii, przyjemnie się go słucha. Reszta ścieżki dźwiękowej jest niestety słaba i szybko ulatuje z pamięci.

Scenarzystom udało się tchnąć nowe życie w fabułę Millera, nie tracąc przy tym ducha opowieści graficznej i przedstawić ją w atrakcyjnie współcześnie formie. Wszystkie najważniejsze wątki pojawiające się w oryginale zostały zachowane. Twórcy tu i ówdzie poukrywali kilka nawiązań do komiksów z lat 80-tych i mitologii Batmana.

Mroczny Rycerz: Powrót to chyba jedyny film bazujący na komiksach DC w którym udało się zebrać tak imponującą obsadę aktorską. Peter Weller (Robocop) podkładający głos pod podstarzałego Bruce / Batmana, to klasa sama w sobie. Jego głos zapamiętam na długo. David Selby (Mroczne cienie) w roli 70-letniego komisarza Gordona wypada bardzo naturalnie. Jest też niezawodny Mark Valley (Człowiek cel) w roli Clarka Kenta/Supermana i młodziutka Ariel Winter, której głos świetnie pasuje do postaci Carrie Kelley/Robin. Wspomnę jeszcze, że swojego głosu użyczyli m.in. Wade Williams, Michael Emerson i gościnnie Conan O’Brien.

Mroczny Rycerz: Powrót jako adaptacja komiksu zasługuje na bardzo wysoką notę. Szkoda jedynie, że historia Millera z biegiem lat straciła swój blask i dziś może wydawać się nieco naiwna. Dzięki takim produkcjom młodsi miłośnicy Batmana mogą poznać klasykę w odświeżonej i atrakcyjnej formie.

Ocena: 5 nietoperków

Recenzował: Bullet

Poprzednia Strona

Batman: The Dark Knight Returns, Part TwoWarner Home Video udostępniło pierwszy klip z filmu animowanego “Batman: The Dark Knight Returns, Part Two”.

Nadchodzi wybawienie dla Gotham. Mroczny Rycerz oraz jego prawa ręka, młoda i odważna Carrie Kelly – Robin, ostatecznie odzyskują Gotham i rozniecają iskierkę nadziei wśród mieszkańców terroryzowanego przez Mutanty miasta. Gdy Batman ponownie pojawia się na horyzoncie, szukające sensacji media budzą największe zło Azylu Arkham – Jokera! Ten odwieczny wróg człowieka-nietoperza uknuł diaboliczny plan, który może doprowadzić do obłędu Mrocznego Rycerza.
Czytaj dalej

LEGENDS OF THE DARK KNIGHT #30

Tytuł historii: What Happened Was…, Part 1
Data wydania: 27.12.2012 (USA)
Scenariusz: Paul Jenkins
Rysunki: Omar Francia
Okładka: Greg Luzniak
Kolor: Rex Lokus
Liternictwo: Saida Temofonte
Ilość stron: 23

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Kiedy Calendar Man i Batman walczą podczas meczu Gotham Knights, sprawy przyjmują bardzo dziwny obrót. Ale kiedy każdy z obecnych na miejscu inaczej zapamiętuje przebieg wydarzeń, czy GCPD uda się ustalić co się wydarzyło?

Przesłuchując świadków detektyw Brian Kelly wie, że każdy inaczej zapamiętuje wydarzenia, w których uczestniczył. Jeden z świadków twierdzi, że wybierając się na mecz baseballowy nie spodziewał się, że zostanie prawie zastrzelony przez jakiegoś świra w kostiumie nietoperza. Inny zaś uważa, że gdyby nie Batman to wszyscy spłonęliby żywcem. Zamiast opinii świadków detektywa interesują tylko konkretne fakty.

Do całego zajścia doszło 4 lipca na stadionie baseballowym. Wszystko było w porządku do czasu, aż na niebie wśród wystrzeliwanych fajerwerków dostrzeżona Batwinga z którego wyskoczył Batman. Część osób nie wiedziało, czy to zaplanowana atrakcja. Nietoperz wylądował na scenie, gdzie od razu zaczął okładać pięściami niczego niespodziewającego się gospodarza wieczoru. Z miejsca, w którym stał jeden ze świadków nie widać było dokładnie co działo na scenie, ale w pewnym momencie zaczęły wystrzeliwać fajerwerki, które jednak nie leciały do góry, ale wprost na zgromadzony tłum. Wybuchła panika. Całe rodziny chciały jak najszybciej uciec ze stadionu.

Po ucieczce część osób postanowiło wrócić by się upewnić, czy nie zostawiono żadnych dzieci. Na miejscu dostrzegli jednak tylko jak Batman walczy z Calendar Manem.

Detektyw Kelly nie jest zachwycony zeznaniami naocznych świadków. Nagrania z kamer także nie są jednoznaczne, a zeznania świadków zbytnio są ubarwione ich opiniami na temat Batmana. Policjant postanawia więc zapoznać się z tym co do powiedzenia ma mężczyzna, który został zaatakowany przez Batmana na scenie. Ten od razu stwierdza, że za wszystko odpowiada Mroczny Rycerz.

Autor: Q

Historia What Happened Was… jest naprawdę intrygująca. Batmana jest tu w sumie nie wiele i do końca nie wiadomo, co się tak właściwie wydarzyło. Mamy poniekąd okazję przekonać się jak czuje się policjant wysłuchujący relacji świadków. Każdy widzi co innego i inaczej interpretuje te same wydarzenia. Ważne też są osobiste opinie na temat postrzegania Batmana. Policja ma więc ciężki orzech do zgryzienia. Zazwyczaj czytając opowieści o Batmanie mamy jasność co się dzieje i nie ma żadnych złudzeń, że bohater może komuś zagrażać. Na przykładzie tej historii przekonujemy się, jednak, że nie każdy tak może postrzegać bohatera. Pomysł by pokazać jedno wydarzenie z perspektywy różnych osób nie jest czymś nowym, ale pozwala spojrzeń na pewne sytuacje z zupełnie innej strony.

Jak na pierwszą część historii What Happened Was…, part 1 wypada naprawdę dobrze i zachęca do sięgnięcia po kolejny numer. Jednak czy całość otrzyma tak dobry poziom, o tym dopiero się przekonamy.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

Pojawił się kolejny plakat “The Dark Knight Rises” promujący film Christophera Nolana w walce o najważniejsze nagrody filmowe.
 For Your Consideration TDKR Poster

Kalendarium

Sonda

Najlepszy okładka (Bronze Age):

Sonda

Najlepszy okładka (Golden & Silver Age):