batman_returns_happy_mealsCzy jednym z powodów dla którego Tim Burton nie wyreżyserował trzeciego filmu o Batmanie było po części niezadowolenie Happy Meals z “Batman Returns”?
Praktycznie tak.

Czy McDonald zrezygnował z promocji “Batman Returns” w Happy Meals ze względu na negatywną reakcję na zabawki?
Nie

Gdy Tim Burton walczył z MPAA by “Batman Returns” zamiast kategorii wiekowej R otrzymał PG-13, w telewizji emitowane były reklamy Happy Meals z zabawkami z nachodzącego filmu.


McDonald’s przygotował zabawki bez zapoznania się z filmem. Dlatego też nie miały one nic wspólnego z produkcją Tima Burtona, oprócz obecności Catwoman i Pingwina.

Więc, kiedy film wszedł na ekrany kin i okazało się, że jest dość mroczny i brutalny, ludzie, jak to mają w zwyczaju, zaczęli szaleć.

Tak o całej sprawie i reakcji McDonald’s i Warner Bros. pisał w 1992 roku Entertainment Weekly:

Dotknięty przez krytykę McDonald’s stara się bagatelizować połączenie promocji Happy Meals z “Batman Returns”, która ma się zakończyć z końcem tego tygodnia. “Celem programu (Happy Meal) było umożliwienie młodym ludziom doświadczyć zabawy postacią Batmana. Celem tego nie było wspieranie zainteresowania filmem. Z pewnością nie było naszym zamiarem wprowadzić rodziców w błąd lub zawieść dzieci”, powiedziała rzecznika McDonald’s Rebecca Caruso.

Warner Bros. również twierdzi, że promocja McDonald’s nie jest powiązana z filmem, ale z 53-letnią postacią Batmana. “Byliśmy ostrożni, by nie wprowadzić faktycznych zabawek z filmu”, powiedziała rzecznika Warner Bros. Stwierdziła, że “Batman Returns” dostał odpowiedzialną kategorię wiekową w stosunku do innych filmów, takich jak “Hook” czy “Wojownicze Żółwie Ninja” z kategorią PG, które także uznane były za nieodpowiednie dla małych dzieci. “Oczywiste jest, że Batman nie jest przeznaczony dla 5-latków. Co do tego, czy jest odpowiedni do Happy Meals, to decyzja McDonalda. Nie mówimy im jaką mają prowadzić swoją działalność.”

Wbrew temu z czym można się spotkać, McDonald’s nie zrezygnował z promocji. Bagatelizował sprawę i poczekał, aż ta się zakończy.

Jednak reakcja społeczeństwa zrobiła swoje. Sam Tim Burton w wywiadzie dla Yahoo! z 2014 roku stwierdził, że Warner Bros. nie chciało by wyreżyserował kolejny film ze względu na to, że “Batman Returns” był zbyt mroczny, co nie było dobre dla umów licencyjnych.

„Myślę, że zdenerwowaliśmy McDonalds. [Zapytali] „Co to za czarna rzecz wychodząca z ust Pingwina? Nie możemy sprzedawać z tym Happy Meal!” To była dziwna reakcja na „Batman Returns”, ponieważ połowa osób uważała, że był mroczniejszy a druga połowa była przeciwnego zdania. Myślę, że studio po prostu uważało, że był zbyt dziwaczny – chcieli pójść w innym kierunku, bardziej dla dzieci czy przyjaznym rodzinie. Innymi słowy, nie chcieli bym nakręcił kolejny film.”

Źródło: Comics Should Be Good!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

już za:
dni
3
6
8
godzin
2
2
minut
4
3
sekund
0
3

Zack Snyder’s Justice League
już za:

dni
1
7
godzin
2
2
minut
4
3
sekund
0
3
Sonda

Twoja reakcja na zwiastun “Zack Snyder's Justice League”?

Zobacz wyniki

Kalendarium
Galeria
bw2x06_05 bw2x06_04 bw2x06_02 bw2x06_01 bw2x06_0 vf1321_snyder_opener
Komiksowe Top 5