Komiksy z Batmanem są już z czytelnikami od ponad 80 lat. Obecnie wiele rzeczy jest dla czytelników oczywiste, ale zastanawialiście się kiedy po raz pierwszy w komiksach okazały dom Wayne’a określono mianem Wayne Manor?

Kiedyś twórcy komiksów koncentrowali się na historiach bieżących, dlatego też nie poruszali pewnych kwestii dopóki dana postać nie okazała się sukcesem. Dlatego w przypadku Batmana wiele kwestii wprowadził podczas swojego krótkiego runu w “Detective Comics #29-34” Gardner Fox. Dlatego na początku dom Wayne’a nie był istotny.

Pod koniec “Detective Comics #27” widzimy, jak Bruce Wayne „wychodzi ze swojego pokoju” jako Batman, ale to wszystko. W następnym numerze, technicznie określanym jako wprowadzenie Wayne Mansion, widzimy Batmana w pokoju w domu. Dopiero “Detective Comics #30” (autorstwa Gardnera Foxa i Boba Kane’a) faktycznie widzimy dom nazywany “Wayne Mansion”.

We wczesnych komiksach można też spotkać się z określeniem przez niektórych scenarzystów miejsca zamieszkania Bruce’a jako apartamentu.

Jednak najczęściej odnosząc się do domu Bruce’a Wayne’a stosowano wyrażenie „Bruce Wayne Home”. W “Batman #17”, widzimy, że Pingwin ma swoją własną posiadłość, która nazywa się Penguin Manor, ale dom Bruce’a to po prostu dom Bruce’a Wayne’a.

Przez wiele lat stosowano głównie określenia “Wayne Mansion”, “Bruce Wayne Home”, Bruce Wayne’s Home”, “Home of Bruce Wayne”, “Wayne Residence” czy “Wayne Estates” ale nie “Wayne Manor”.

Kiedy Gardner Fox i John Broome zostali głównymi scenarzystami, wprowadzili trochę różnorodności do konwencji nazewnictwa, ale nic istotnego. Jednak “Batmanie #171” (autorzy: Gardner Fox, Sheldon Moldoff i Joe Giella), rezydencja Wayne’a jest określana jako “Stately” Wayne Mansion.

Jest to znaczące, ponieważ “Batman #171” był jednym z głównych komiksów, które William Dozier wykorzystał przy tworzeniu serialu telewizyjnego o Batmanie i jest prawie pewne, że termin „Stately Wayne Manor” wziął z “Batman #171”, tylko zaczął nazywać go “Wayne Manor” w serialu Batman TV.

Komiksy nie dostosowywały się automatycznie do przebojowego serialu telewizyjnego, ponieważ oczywiście nikt nie wiedział, że będzie to hit do stycznia 1966 roku, a komiksy były już przygotowane z wyprzedzeniem, więc na efekty dostosowań scenarzystów do sukcesu produkcji z Adamem Westem pojawiły się dopiero w czerwcu 1966 roku. W “World’s Finest Comics #159” (ostatni pełny scenariusz napisany przez Edmonda Hamiltona przed przejściem na emeryturę, z rysunkami Curta Swana i George’a Kleina), po raz pierwszy w komiksach pojawia się odniesienie “Stately Wayne Manor”.

Nazwa została szybko przyjęta przez innych scenarzystów Batmana (po raz pierwszy pojawiła się we właściwych tytułach Batmana jako “Stately Manor” w “Detective Comics #355” i “Stately Wayne Manor” w następnym numerze), a wkrótce Wayne Manor było po prostu standardowym określeniem dla miejsca, w którym mieszkał Bruce Wayne i przeważnie tak pozostaje do dziś.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments

dzięki 🙂

za
dni
1
3
1
godzin
1
0
minut
3
6
sekund
1
2
Kalendarium
Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):

Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):