Tytuł odcinka: “A BEAUTIFUL DARKNESS”
Data premiery: 8 marca 2018 (USA)
Reżyseria: John Stephens
Scenariusz: Tze Chun
Oglądalność: 2,41 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.7)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Ivy (gościnnie Peyton List) wpada na trop tajnego projektu, nad którym pracuje Wayne Enterprises i bierze na cel każdego, kto może udzielić jej informacji. Tymczasem w Arkham Jerome (gościnnie Cameron Monaghan) ma obsesję na punkcie Pingwina. Gordon ponownie rozważa swój układ z Sofią, a niepokojąca sekwencja senna wstrząsa Brusem.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Morena Baccarin
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Chris Chalk
Alexander Siddig
Crystal Reed
detektyw James Gordon
Leslie Thompkins
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean/Solomon Grundy
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Sofia Falcone
Cameron Monaghan
J.W. Cortes
Kelcy Griffin
Peyton List
Michael Barra
Jamie Effros
Emerald Rose Sullivan
Joseph D'Onofrio
Minda Larsen
Alexander Blaise
Turner Smith
E. James Ford
John Williams Watkin
Arthur Griffith
Macy McGrail
Graham Routhier
Jerome Valeska
Alvarez
detektyw Harper
Ivy Pepper
posterunkowy Franks
mąż
żona
Chaz Carmichael
Cindy Charles
Roland Charles
Shadow
Dietrich
strażnik
chichoczący strażnik
nastolatka
nastolatek

W wyniku zatrucia halucynogenną substancją, Bruce Wayne wyrusza w podróż po swoim umyśle, a policja z Jimem Gordonem na czele, próbuje rozwikłać zagadkę nietypowych morderstw i przy okazji nie dopuścić do przeistoczenia się Gotham w las tropikalny. W międzyczasie Pingwin opiera się zakusom psychopatycznego Jerome’a, który nie przebierając w środkach, zamierza się odwołać do jego najniższych instynktów. Tak w skrócie prezentuje się fabuła odcinka “A Beautiful Darkness”. Jak wypada w praktyce? Oceniamy.

Nie martwcie się, jest dobrze. Jest naprawdę dobrze, aż chciałoby się powiedzieć: w końcu. “A Beautiful Darkness” udowadnia, że “Gotham” nie musi być rozpatrywane wyłącznie w kategorii guilty pleasure – średniaka, który poza unikalnym klimatem oraz porcją dosyć kowencjonalnej rozrywki, nie wybija się w żaden sposób ponad przeciętność.

Ten odcinek jest ważny nie tylko ze względu na ewolucję Ivy, czy powrót długo niewidzianego Jerome’a – to w nim swój debiut zalicza Mroczny Rycerz – celowo nie nazywam go “Batmanem”, ponieważ ów jeszcze się w umyśle Bruce’a nie narodził. Nie zapominajmy, że to mimo wszystko nadal są jedynie halucynacje, produkt zadręczonej podświadomości chłopaka, który już nigdy nie uwolni się od traumy po stracie rodziców, co widać chociażby w miejscu, w którym spotyka się z przeznaczeniem. Bardzo mocna scena, o dużym ładunku emocjonalnym, podobnie jak cameo Alfreda, który zostaje sprowadzony do roli kogoś w rodzaju przewodnika. Brzmi znajomo?

Jerome i Pingwin to klasa sama w sobie, tutaj nie ma się za bardzo nad czym rozpisywać, to po prostu trzeba obejrzeć, i już. Szczególnie, że nasz obsesyjno-kompulsyjny duet może już wkrótce narobić niezłego rabanu w mieście. Jakby Ivy nie była wystarczającym strapieniem dla Jima i ekipy… Cóż. Przynajmniej nikt nie zdewastował komisariatu, co wcale nie znaczy, że tym razem obyło się bez ekscesów związanych z tym specjalnym miejscem, nic z tych rzeczy – GCPD niczym Zespół R, znowu błysnęli.

“A Beautiful Darkness” to bezapelacyjnie najlepszy odcinek od jesiennego finału. Każdy z wątków głównych został poprowadzony na wysokim poziomie, czego również, jako widz i recenzent, życzyłbym sobie w kolejnych epizodach. Jak na razie, ten otrzymuje ode mnie w pełni zasłużone 4. nietoperki. Oby tak dalej!

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Eobard

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Jessica Lucas i Drew Powel.
  • Bruce Wayne ma popiersie Szekspira na swoim kominku, prawie identyczne jak te z serialu “Batman” z lat 60-tych.
  • W ramach halucynacji po raz pierwszy Jim Gordon pojawia się ze swoim charakterystycznym z komiksów wąsem.


Kalendarium

Forum