Tytuł odcinka: “FOLLOW THE WHITE RABBIT”
Data premiery: 24 października 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Nathan Hope
Scenariusz: Steven Lilien i Bryan Wynbrandt
Oglądalność: 3,48 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.1)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Mad Hatter bierze na cel kolejne ofiary, zmuszając Jima Gordona do podjęcia trudnej decyzji. Tymczasem ewoluują relacje pomiędzy Pingwinem a Nygmą i znajoma twarz wraca do życia Nygmy.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
Jamie Chung
James Carpinello
Chelsea Spack
Kieran Mulcare
Happy Anderson
Adam Petchel
Rickie McDowell
Liana Montoro
Corinne Robkin
Carla Duren
James Tam
Deborah Unger
Logan Schuyler Smith
Zell Steele Morrow
Valerie Vale
Mario Calvi
Isabella
White Rabbit
Deever Tweed
Dumfree Tweed
pan młody/Dave Walter
panna młoda/Amy Walter
asystentka Nygmy
nauczycielka
lekarz w sali operacyjnej
Olga
zahipnotyzowany chłopak/Shane
trzecioklasista/Luke

Po wspólnym śniadaniu z Valerie, Gordona odwiedza tajemniczy mężczyzna w białym garniturze, który przekazuje mu wiadomość od Tetcha. Jim staje przed wyborem, może uratować nowożeńców, albo dziecko. Decyduje się uratować chłopca i tym samym musi patrzeć jak świeżo poślubieni wykonują śmiertelny skok. Nie zostaje jednak na miejscu by wyjaśnić wszystko policji, gdyż Jervis ma dla niego kolejne zadanie.

Chociaż Jim próbuje pogrywać z Tetchem, to ten dobrze się przygotował i teraz na oczach Gordona porywa Valerie. Zmuszony do działania były policjant próbuje się dowiedzieć czegoś od Barbary, która kilka dni temu widziała się z Jervisem i opowiedziała mu wszystko co wie o Jimie. Telefon do Leslie odbiera Tetch tym samym dowiaduje się, że i pani doktor jest w jego rękach. Zmuszony do grania według jego zasad Jim udaje się do fabryki, gdzie może uratować uznanego pediatrę lub popularnego prezentera, wystarczy tylko, że jednego zabije, to drugi będzie bezpieczny. Na miejscu zjawia się też policja ale mimo podjętych prób nie udaje się uratować żadnego z mężczyzn.

Jim: I’m happy.
Valerie: Of course you are. You get to drink Scotch all day and have sex with me.

Oswald: Why aren’t you playing with the other children?
Trzecioklasista: What if they don’t like me?
Oswald: Well, how would you ever know if you don’t give it a try? And if they don’t like you, wait for them to turn their backs and push them down the stairs.

W międzyczasie Oswald próbuje szerze porozmawiać z Edwardem i zdradzić mu swoje uczucia. Jednak przez cały dzień nie udaje mu się zdobyć na odwagę ale w końcu zaprasza Nygmę na kolację, który jest zaskoczony jak dobrze burmistrz poradził sobie z samotnym trzecioklasistą, który obawiał się zabawy z resztą klasy.

Na komisariacie policji w areszcie przebywa mężczyzna w białym garniturze. Barnesowi nic udało się z niego wycisnąć, ale Jimowi udaje się zdobyć lokalizację miejsca pobytu Valerie i Leslie. Nie chce jednak angażować w sprawę policji, zamiast tego zabiera ze sobą Mario, narzeczonego Leslie.
W domu dr Thompkins, zamknięte w łazience Valerie i Leslie próbują się uwolnić, ale ich próby w porę zostaję odkryte przez Tetcha. Kiedy na miejscu zjawia się Jim, wszystko jest już przygotowane, popijając herbatkę ma zdecydować, którą z kobiet kocha bardziej i która powinna zachować życie. Gordon próbuje zyskać na czasie, tak by Mario mógł wkroczyć. Niestety kiedy do tego dochodzi okazuje się, że Jervis podmienił amunicję w broni syna Falcone’a na ślepaki. Mimo podjętych przez Jima wysiłków ostatecznie decyduje, że to Leslie powinna zginąć, Tetch jednak postanawia postrzelić Valerie. Dziennikarka natychmiast zostaje zabrano do szpitalu, gdzie operacją ma się zająć Mario.

Wybierając wino na kolację z Oswaldem, Edward spotyka Isabellę, która przypomina mu Kristen Kringle, i tak jak on lubi zagadki.

Autor: Q

Za nami już 50 odcinków “Gotham”. Czasami twórcy seriali z okazji takich jubileuszy przygotowują specjalne odcinki. “Follow the White Rabbit” się do nich jednak nie zalicza. Cała historia skupia się na Jimie Gordona, który niczym bohater z filmu “Szklana pułapka 3” musi odbierać telefony i starać się wypełnić zadania złoczyńcy. Co prawda w tym wypadku stawką jest ludzkie życie, ale tak naprawdę mamy tylko kolejne anonimowe ofiary, których los specjalnie widzów nie obchodzi. Widać, też kompletną bezradność Gordona, który musi bezczynnie patrzeć na śmierć niewinnych.Jedyny poboczny wątek, to też romantyczna historia związana z Oswaldem i Edwardem. Zamiast pokazać jak Pingwin łączy pracę burmistrza z szefowaniem światkiem przestępczym dostajemy jego problemy sercowe. Za dużo tego wszystkiego. Pojawienie się Isabelli powinno jednak zadziałać wybuchowo na relację łączącą obu bohaterów.

Akcji w odcinku nie brakuje i fakt, że mimo wszystko , ktoś z głównych bohaterów ucierpiał, daje nadzieje, że może z zemsty Mad Hattera wyjdzie coś dobrego.
Wypada też wspomnieć o tytułowym Białym króliku, czyli mężczyźnie w białym garniturze. Wbrew temu czym można było się zasugerować po zdjęciach z planu, oraz z wyglądu bohatera nie mamy tu żadnego Salomona Grundy. Okazuje się, że to tylko zwykły zahipnotyzowany i wystylizowany posłaniec Mad Hattera.

Kolejny odcinek tak jak poprzednie wypada przeciętnie. Wizualnie prezentuje się całkiem dobrze, a Benedict Samuel w roli Techa wyrasta na złoczyńcę bez zahamowań, który jeszcze sporo namiesza. Problemem jednak pozostaje fakt, że tak naprawdę losy głównych bohaterów cały czas nie potrafią sprawić, by widz koniecznie chciał obejrzeć kolejny odcinek, nawet cliffhanger z tego odcinka tego nie zmienia.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się David Mazouz, Sean Pertwee, Camren Bicondova, Chris Chalk, Drew Powell i Maggie Geha.
  • Podczas skoku pan młody i panna młoda zamieniają się miejscami.
  • Lee każe przysłać karetkę pod Blackstone Drive 25, ale kiedy Gordon wchodził wcześniej do jej domu na drzwiach był numer 315.


Kalendarium

Forum