Tytuł odcinka: “ROGUES’ GALLERY”
Data premiery: 5 stycznia 2015 (USA) | 22 stycznia 2015 (Polska)
Reżyseria: Oz Scott
Scenariusz: Sue Chung
Oglądalność: 7,06 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.5)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Początek służby detektywa Gordona w Arkham Asylum nie jest łatwy, gdy zabójstwo strażnika inicjuje dochodzenie, prowadzące go do spotkania z dr Leslie Thompkins (gościnnie Morena Baccarin, „Homeland”). Tymczasem Cobblepot kontynuuje budowę swojej armii.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Morena Baccarin
Drew Powell
David Zayas
Allyce Beasley
Isiah Whitlock Jr
Kyle Massey
Christopher Heyerdahl
Kevin McCormick
Anthony Grasso
Clare Foley
John Enos III
J.W. Cortes
Alex Corrado
Sam Seferian
Stephen Axelrod
David L. Townsend

Philip Hernandez
dr Leslie Thompkins
Butch Gilzean
Maroni
Dorothy Duncan
Gerry Lang
Mackey
Jack Gruber
Aaron Helzinger
Ganza
Ivy
Saviano
detektyw Alvarez
Gabe
Royston
rybak
strażnik w Arkham
(Steven Wenger)
koroner

James Gordon pracujący w Arkham Asylum już praktycznie na samym początku musi zapanować nad pacjentami, kiedy dochodzi do starć podczas wystawienia “Burzy” Szekspira. Później jednak sprawy przyjmują gorszy obrót, kiedy wychodzi na jaw, że ktoś poddaje pacjentów elektrowstrząsom. Dyrektor placówki dr Gerry Lang nie jest skory do zaangażowania policji, ale dbając o poszkodowanych zapewnia im pomoc dr Leslie Thompkins, która szybko nawiązuje kontakt z Gordonem.

Niesprzyjająca aura w Gotham City sprawia, że żyjąca na ulicy Ivy Pepper podupada na zdrowiu. Zaopiekować się nią postanawia Selina Kyale, którą zabiera ją do apartamentu, w którym Jim mieszkał wspólnie z Barbarą, i z którego nikt od dłuższego czasu nie korzystał. W międzyczasie Renee zdaje sobie sprawę, że jest związek z Barbarą źle na nią wpływa i postanawia zakończyć to.

Maroni: Let this be a lesson to you, yes?
Oswald: Yes, sir.
Maroni: You’re a smart monkey… but you’re a monkey. And I’m the zookeeper.

Oswald: A simple phone call would resolve things, I’m sure.
Harvey: But, see, I like having you here. ‘Cause I can sit at my desk and look at you. It’s soothing. Like a bonsai tree.
Gabe: What’s a bonsai tree?

Podczas próby podniesienia opłat od rybaków Pingwin przekonuje się, że nie jest jeszcze tak ważny jak uważał i trafia do aresztu.

Kiedy w Arkham potraktowany elektrowstrząsami zostaje kolejny pacjent, Gordon wzywa na pomoc Bullocka. Harvey szybko zabiera Langa na przesłuchanie, który wyraźnie coś ukrywa. Jak się okazuje siostra Dorothy Duncan to tak naprawdę pacjentka, a nie członkini personelu. Sprawdzając piwnice Jim w porę orientuje się, że Duncan może być niebezpieczna. Niestety udaje się jej zbiec oraz wypuścić pacjentów z cel. W powstałym zamieszaniu Gordon w ostatniej chwili ratuje Leslie, a Dorothy zostaje stratowana.

Po spędzeniu nocy w areszcie Pingwin wychodzi na wolność, po tym jak na policji zjawia się Maroni. Jak się okazuje wszystko to było karą dla Oswalda, który chciał działać za plecami swojego szefa.
Fish Mooney próbując wybadać czy pozostali mafiosi poprą ją jako ewentualną następczyni Falcone’a doprowadza do sytuacji w której Butch mimo atrakcyjnej oferty od przyjaciela, który też marzy o zastąpieniu Carmine’a, zabija go.

Podczas oględzin ciała Dorothy Duncan koroner odkrywa, że także i ją poddano elektrowstrząsom, a to oznacza, że to nie ona była za wszystko odpowiedzialna. Nim policja zaczyna działać, jest już za późno. Jack Gruber z pomocą Aarona Helzingera uciekł z Arkham pozostawiając za sobą ciało Langa.

Autor: Q

“Rogues’ Gallery” czyli jedenasty odcinek “Gotham” i zarazem początek drugiej połowy sezonu wprowadza trochę świeżości. Arkham Asylum oznacza nowe, a raczej dość mroczne i zaniedbane zakątki. Nawet panorama miasta jest czasami pokazywana z innego ujęcia. Jednak co najważniejsze pojawia się postać dr Leslie Thompkins. Chociaż odbiega ona od swojego komiksowego pierwowzoru, to wreszcie można stwierdzić, że po Fish Mooney mamy drugą godną uwagi postać kobiecą. W kilku scenach Morena Baccarin wypada lepiej niż Renee czy Barbara razem we wszystkich poprzednich odcinkach.
Postać Leslie naprawdę ma potencjał na rozruszanie Gordona, który zamiast być motorem napędowym serialu cały czas irytuje. Detektyw z niego też żaden, skoro nawet nie wiedział z kim pracuje. O ile samo umiejscowienie akcji w Arkham się sprawdziło, to już większa część intrygi oraz zwrot akcji dotyczący jednego z członków personelu jest niedorzeczny. Pacjenci robią co chcą w zakładzie dla psychicznie chorych i Jim wiedząc, że jest zagrożenie nie robi nic by temu zapobiec. Wiadomo, brak kamer wszystko utrudnia, ale przecież jest tych kilku strażników i zapewne tak wiele korytarzy do cel nie ma. Im dłużej się zastanawiać nad tym co działo się w murach Arkham tym szybciej można dojść do wniosku, że to było istne szaleństwo.

Gdzieś w tle odcinka przewija nam się wątek dotyczący Barbary, która nawet gdy wpada w złość jest nijaka. Więc w sumie z Jimem tworzy dobry zespół. Usilnie też poświęca się uwagę postaci przyszłej Poison Ivy. Jej dziecięce losy nie są interesujące i w tej kwestii nic się nie zmienia. Zamiast miejsca dla tego wątku lepiej było dać Bruce’a, ale jego akurat w tym odcinku zabrakło.Jak zawsze niezawodny jest Pingwin oraz knująca Fish Mooney, ale po raz kolejny są to nie drugoplanowe wątki, ale jeszcze bardziej zepchnięte na dalszy plan. Na plus zasługuje tylko rozwinięcie postaci Butcha, który nie jest już tylko zwykłym zbirem na posyłki. To co stanowi silną stronę serialu jest więc sprowadzane na margines, a w zamian nie wiele się oferuje.

Kilka zmian wprowadzonych w “Rogues’ Gallery” zasługuje na plus, ale niestety ogólny bilans cały czas jest średni. Być może postać Jacka Grubera, który wydaje się dość inteligentnym złoczyńcą oraz mającym do pomocy Aarona Helzingera lepiej znanego jako Amygdale pozowali serialowi wznieść się na wyższy poziom.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się David Mazouz, Sean Pertwee, Corey Michael Smith, Andrew Stewart Jones i John Doman.
  • Muzyka, kiedy Butch spotyka Saviano – “In the Still of the Night” (The Five Satins).
  • Muzyka, kiedy Butch odjeżdża – “It’s All in the Game” (Tommy Edwards).
  • W odcinku po raz pierwszy pojawia się Aaron Helzinger znany z komiksów jako Amygdala.


Kalendarium

Forum