Tytuł odcinka: “WHAT THE LITTLE BIRD TOLD HIM”
Data premiery: 19 stycznia 2015 (USA) | 29 stycznia 2015 (Polska)
Reżyseria: Eagle Egilsson
Scenariusz: Ben Edlund
Oglądalność: 6,50 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


James Gordon stara się złapać Jacka Grubera (gościnnie Christopher Heyerdahl), obłąkanego, geniusza elektrycznego, który uciekł z Akrham Asylum, by odzyskać swoją dawną posadę. Tymczasem Falcone stara się utrzymać swoje imperium, po tym jak Fish Mooney wykonuje kolejny ruch.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Morena Baccarin
Drew Powell
David Zayas
Christopher Heyerdahl
Anthony Carrigan
Kevin McCormick
Dash Mihok
Peter Scolari
Adrian Martinez
Caroline Lagerfelt
Richard Poe
J.W. Cortes
Victor Cruz
Alex Corrado
Filipe Valle Costa
Christine Hollingsworth
Cellia Au
Giovanni Roselli
Eli Bridges
dr Leslie Thompkins
Butch Gilzean
Maroni
Jack Gruber
Victor Zsasz
Danzig
detektyw Arnold Flass
komisarz Loeb
Irwin
pani Kean
pan Kean
Alvarez
policjant dyżurny
Gabe
gliniarz
pomocnica Zsasza #1
pomocnica Zsasza #2
gangster
krzyczący ćpun

Po ucieczce z Arkham Jack i Arron odwiedzają sklep z elektroniką, w którym pracuje przyjaciel Elektroegzekutora i który przechowuje jego sprzęt.

Na komisariacie policji Gordon okłamuje komisarza Loeba stwierdzając, że wie co planuje Gruber. Jeśli go schwyta w ciągu 24 godzin to odzyska swoje stare stanowisko. W innym przypadku czeka go i Harveya Bullocka praca w Akrham Asylum.

Fish Mooney postanawia przejść do czynów. Zleca porwanie Lizy by wpłynąć na Falcone’a i zmusić go do przekazanie jej władzy.

Harvey: What are you laughing at?
Jim: Ah, it’s good to be back.
Harvey: Only a man from a lunatic asylum would say that. You’re like a human roller coaster, except you only go down.
Edward: Wouldn’t that make him more of an elevator?

Jim: I’m done being careful.
Harvey: You think you’ve been careful so far?
Jim: Men like Commissioner Loeb are never going to trust me.
Harvey: You think you’ve been careful so far?
Jim: So why play nice?
Harvey: Don’t worry. I know what I’m doing. Let’s go grab a beer.
Jim: Don’t worry. I know what I’m doing. Let’s go grab a beer.
Harvey: Now you’re messing with my mind. I need something stronger than a beer.

Elektroegzekutor atakuje restaurację Maroniego w ramach zemsty na swoich byłych partnerach przez których wylądował w więzieniu. Mafiosowi i jego ludziom udaje się przetrwać atak, ale Oswald zostaje mocno potraktowany prądem, przez co po odzyskaniu na chwilę przytomności wspomina o ważnym spotkaniu z Falcone’em.

Wiedząc, że Jack Buchinsky chce dopaść Maroniego, Gordon zabiera gangstera na komisariat, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce w Gotham.

W międzyczasie Barbara Kean odwiedza swoich rodziców.Chociaż Elektroegzekutor skutecznie swoim sprzętem unieszkodliwia obecne na komisariacie osoby, to Gordonowi udaje się przetrać elektryczny atak dzięki gumowym butom. Następnie wystarcza szklanka wody by unieszkodliwić złoczyńcę i w glorii chwały wrócić na stanowisko detektywa w policji Gotham.

Po tym jak do Falcone’a wreszcie dociera Pingwin, ten postanawia inaczej działać w sprawie Fish. Podczas spotkanie Carmine osobiście morduje Lizę i przejmuje kontrolę na klubem Fish.

Autor: Q

Nowy odcinek “Gotham” ma kilka plusów, ale po raz kolejny wad jest więcej i co raz bardziej wątpię by serialowy Gordon się wyrobił. Rywalizacja pomiędzy Fish Mooney i Falcone’em wreszcie dociera do bezpośredniego starcia. Oby był to moment przełomowy dla starego mafiozo, który do tej pory niczym specjalnym się nie wykazywał i zdecydowanie nie zasługiwał by rządzić kryminalistami. Na zmianach w światku przestępczym skorzysta też Pingwin, który co prawda trochę oberwał, ale wszystko ułożyło się po jego myśli.

Tyle plusów. Niestety nawet w dobrych momentach są zgrzyty. Nie widzimy jak ludzie Falcone’a działają i rozprawiają się z przeciwnikami, tylko jesteśmy o tym poinformowani, czyli o scenach akcji nie ma mowy. Zsasz również nowego nacięcia nie dodaje.
W poprzednim odcinku pojawił się Jack Gruber, który tak naprawdę nazywa się Buchinsky aka Elektroegzekutor. Polscy fani Batmana mogą kojarzyć tego łotra z kilku numerów Tm-Semica. Nigdy nie był to ktoś wyjątkowy, ale sposób, w jaki zostaje zakończony jego wątek, to kolejne rozczarowanie. Nie warto też się zastanawiać jak to się stało, że nikt nie wiedział kim jest “Gruber”. Zamiast ryzykować życie wszystkich funkcjonariuszy, Gordon mógł ustawić spryskiwacze wody. Bo okazuje się, że kilka kropel wody wystarczy by powstrzymać złoczyńcę. Widzimy teraz inne oblicze Jima, który pozuje na twardego gliniarza nie dbającego o to co myślą o nim szefowie. Niestety daleko mu do Brudnego Harry’ego i im więcej scen z jednym wyrazem twarzy Gordona, tym bardziej irytuje. O ile inni bohaterowie jak np. Harvey Bullcok, który kapitalnie próbuje zadbać o swoje interesy, kiedy brawura Jima cięgnie go na dno, maja co raz więcej lepszych momentów, to Gordon pozostaje nijaki. Mając takiego detektywa nie ma nic dziwnego w tym, że Gotham potrzebuje Batmana.
W odcinku po raz kolejny zabrakło wątków związanych z Alfredem i Bruce’em. Chociaż początek tych bohaterów nie był najlepszy, to przed przerwą ich działania były jednymi z najbardziej interesujących, a teraz nie wiemy co się u nich dzieje.

W przypadku odcinka “What the Little Bird Told Him” warto też odnotować pierwsze pojawienie się komisarza Loeba oraz detektywa Flassa, którego obecność można by nawet przegapić, bo praktycznie nie ma nic do zdziałania. Z kolejnymi odcinkami “Gotham” jest taki problem, że cały czas są momenty sprawiające, że mamy nadzieje, że nastąpi przełom i otrzymamy coś naprawdę dobrego, ale później okazuje się, że twórcy kompletnie nie potrafią wykorzystać tego potencjału. Wielki plan Fish Mooney i jest tajna broń, to przykład takiej zmarnowanej szansy, a tych niestety jest co raz więcej.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się David Mazouz, Sean Pertwee, Camren Bicondova, Victoria Cartagena i Andrew Start Jones.
  • Muzyka z początkowej sceny – “God’s Gonna Cut You Down” (Johnny Cash).
  • W odcinku po raz pierwszy pojawiają się komisarz Loeb (Peter Scolari) i detektyw Arnold Flass (Dash Mihok).
  • Prawdziwe nazwisko “Jacka Grubera” to Jack Buchinsky przez prasę nazywany Electrocutioner.


Kalendarium

Forum