Tytuł odcinka: “WELCOME BACK, JIM GORDON”
Data premiery: 26 stycznia 2015 (USA) | 5 lutego 2015 (Polska)
Reżyseria: Wendey Stanzler
Scenariusz: Megan Mostyn-Brown
Oglądalność: 6,04 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.1)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Kiedy kluczowy świadek w sprawie zabójstwa, będący pod opieką policji, zostaje zabity, Gordon podejrzewa, że to sprawka kogoś z wewnątrz i zwraca się z prośbą o informacje do starego przyjaciela. Tymczasem Oswald Cobblepot przejmuje kontrolę nad jedną z cennych własności Fish Mooney, kiedy odpłaca jej pięknym za nadobne.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Drew Powell
Anthony Carrigan
Carol Kane
Dash Mihok
Niko Nicotera
J.W. Cortes
Alex Corrado
Clare Foley
Michael Eklund
Willie C. Carpenter
Berto Colon
Phyllis Bash
Christine Hollingsworth
Cellia Au
Lorrie Odom
Chris Santangelo
Fernando Mateo Jr.
Izzy Ruiz
Larry Nuñez
Butch Gilzean
Victor Zsasz
Gertrude Kapelput
Arnold Flass
Derek Delaware
detektyw Alvarez
Gabe
Ivy Pepper
Bob
Leon Winkler
Grover
pani Winkler
pomocnica Zsasza #1
pomocnica Zsasza #2
Olga
Carl
Marco
detektyw
Anatoly

Podczas gdy Fish Mooney ma być torturowana przez specjalistę Falcone’a w tej dziedzinie, Butch zostaje zabrany na przejażdżkę. Gilzeanowi udaje się jednak zaskoczyć swoich niedoszłych oprawców i poznać lokalizację Fish.

Na miejscu zabójstwa, detektyw Gordon poznaje Arnolda Flassa zajmującego się narkotykami. Woźny będący świadkiem morderstwa zostaje zabrany na komisariat, jednak nim zostaje sporządzony rysopis mordercy, ktoś go zabija. Edward Nygma szybko ustala, że narzędziem zbrodni był szpikulec do lodu, i że morderca zabił Leona Winklera, w ten sam sposób co wcześniejszą ofiarę. Gordon podejrzewa, że to musiała być robota kogoś z wewnątrz. Szybko ustala, że w sprawę może być zamieszany jeden z policjantów. Zatrzymuje podejrzanego bez zgody szefowej i dokonuje przeszukania bez nakazu. Mimo obecności w samochodzie Dereka Delaware’a narkotyków, które miała też pierwsza ofiara, funkcjonariusz nie zostaje zatrzymały, gdyż należy do ludzi Flassa, którzy działają po przykrywką walcząc z narkotykami.

Gertrud Kapelput: I am so proud of you. I could spit.

Flass: Ah, Bullock, still dressing in the dark and smelling like a taphouse whore.

Po powrocie ze Szwajcarii Bruce Wayne z Alfredem przemierza samochodem ulice Gotham, by odnaleźć Selinę, dla której ma prezent. Chociaż nie udaje mu się jej znaleźć, to spotyka Ivy, którą prosi o przekazanie wiadomości.

Oswald Cobblepot świetnie się czuje z wizją bycia nowym zarządcą klubu Fish. Na miejscu jest też jego matka Getrude, która jest bardzo dumna z syna. Odwiedza go również Jim Gordon, który prosi go pomoc. Niestety powody do świętowanie szybko się kończą, bo kiedy wszyscy wychodzą na miejscu zjawia się Fish z Butchem, który zdołał ją uwolnić. Sytuacja pozytywnie kończy się dla Oswalda, kiedy do akcji wkracza Zsasz. Mooney udaje się jednak zbiec.Selina Kyle odwiedza Bruce’a w rezydencji Wayne’ów i chociaż początkowo cieszy ją prezent w postaci śnieżnej kuli, to kiedy młody panicz proponuje jej schronie, ta odrzuca jego zamiary i stwierdza, że tak naprawdę nie widziała twarzy zabójcy jego rodziców.

Dzięki dowodom zdobytym przez Gabe’a, który zmusił Delaware’a do wydania Flassa, Jim chce dokonać aresztowania. Chociaż początkowo obecni na komisariacie policjanci, nie chcą by jeden z nich został zatrzymany, to kiedy Sarah Essen interweniuje, udaje się aresztować Flassa.

Po ostatnich wydarzeniach Fish Mooney przed opuszczeniem Gotham żegna się z Harveyem, i obiecuje, że zemści się na Pingwinie.

Autor: Q

Z powrotu Jima Gordona w szeregi policji nie ma powodów do zadowolenia. Niestety postać przyszłego komisarza pozostaje najsłabszym elementem serialu, zwłaszcza kiedy od dłuższego czasu nie widzimy już duetu Montoya-Allen. Jim jest bezpłciowy i na dodatek kolejny raz udowadnia, że nie wie jak funkcjonuje światek przestępczy. Kiedy zgłaszasz się o pomoc do Pingwina, to należy się spodziewać, że metody jego działań będą odbiegać od tego co powszechnie uznawane jest za dopuszczalne. Gordona cały czas wszystko zaskakuje, a jego płomienne przemowy nie zyskują poparcia ze strony innych policjantów.

Pod względem funkcjonariuszy Gotham o wiele lepsze wrażenie roli detektyw Flass. Osoby znające komiksy od razu wiedzą jakiego rodzaju jest to gliniarz, ale mimo wszystko zyskuje on większą sympatię widzów niż Jim. O ile ciekawszy byłby to serial, gdybyśmy śledzili go np. z perspektywy Flassa?
W “Welcome Back, Jim Gordon” jest kilka pozytywów, jak powrót Alfreda i Bruce’a, czy też zawsze niezawodny Pingwin. Niestety wszystko to nie wystarcza kiedy otrzymujemy różnego rodzaju głupoty jak, np. Mooney uratowana przez Butcha. Czyżby jej człowiek był supergangsterem, czy może ludzi Falcone ma tak mało, że nikt nie pilnował Fish, tak samo jak klubu, który pozostał bez opieki? Wychodzi na to, że Carmine ma do dyspozycji tylko Zsasza i jego pomocnice. Jeśli tak funkcjonuje światek przestępczy Gotham, to zaskakujące, że cały czas nikt z nim nie zrobił porządku.W tle odcinka, gdzieś mamy sprawę morderstwa, ale jak zawsze nie jest to nic godnego uwagi i jedyne do czego prowadzi to do odkrycia grupy skorumpowanych gliniarzy, którzy maja silne wsparcie. Szkoda, że wątek Flassa, tak szybko się kończy, bo wreszcie mieliśmy jakiegoś policjanta oprócz Gordona i Bullocka, którego rola nie ograniczała się tylko do statystowanie.

Końcówka sugeruje zmiany, bo Fish zmuszona jest opuścić miasto. Niestety już nie raz mieliśmy tego typu zwroty i do niczego one nie doprowadziły. Gordon nie za długo popracował w Arkham, a i Falcone nie zdołał zająć się Mooney.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Erin Richards, Victoria Cartagena, Andrew Stewart-Jones i John Doman.
  • Pełne imię Fish, to Maria Mercedes Mooney.


Kalendarium

Forum