Tytuł odcinka: “THE FEARSOME DR. CRANE”
Data premiery: 2 lutego 2015 (USA) | 12 lutego 2015 (Polska)
Reżyseria: John Behring
Scenariusz: John Stephens
Oglądalność: 5,79 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Fish Mooney ujawnia sekret Oswalda Cobblepota, co skłania Maroniego do zabrania go na wycieczkę w celu sprawdzenia jego lojalności. Tymczasem Gordon i Bullock próbują dopaść mordercę, który atakuje swoje ofiary poprzez fobie. Bruce Wayne spotyka się z Gordonem by omówić brak postępów w sprawie morderstwa swoich rodziców.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Morena Baccarin
David Zayas
Julian Sands
Charlie Tahan
Chelsea Spack
Philip Hernández
Maria Thayer
Lillias White
Brian Keane
Dwelvan David
Robert G. Mckay
Tuffy Questell
Aaron Robert Marcus
Jim Ford Lillias White
dr Leslie Thompkins
Sal Maroni
Gerald Crane
Jonathan Crane
Kristin Kringle
dr Guerra
Scottie Mullens
Bible Woman
kapitan łodzi
pirat
sierżant Joe
Duffy
Tightly Wound Man
Adam Jodowsky

Podczas spotkania z Oswaldem, Sal Maroni odbiera telefon od Fish Mooney, która zdradza sekret swojego byłego pracownika. Teraz kiedy pewne elementy układanki bardziej do siebie pasują mafiozo postanawia zabrać Oswalda na przejażdżkę.

Kiedy mężczyzna zostaje powieszony na dachu wieżowca sprawa trafia w ręce policji. Tym razem śledztwo od samego początku prowadzi głównie Harvey Bullock, gdyż Jim najpierw odkrywa, że w jego mieszkaniu była Selina, a następnie zostaje zwolniony przez Bruce’a Wayne’a z obietnicy jaką złożył po śmierci jego rodziców.

Na komisariacie Bullock poznaje Scottie Mullens, która znała pierwszą ofiarę. Kobieta od razu wpada mu w oku i postanawia na poważnie zająć się sprawą.

Jim: Our M.E. has been fired for stealing body parts. Can you believe that?
Leslie: Only in Gotham.

Jim: You notice I don’t ask you about your love life.
Harvey: My love life is an open book and a short and nasty one. But I’m working on the vic’s friend in the phobia support group, and unless she’s the killer, I think I’m in there.
Jim: You see why I don’t ask?

Po tym jak zostaje porwany kolejny uczestnik tej samej grupie wsparcie dla osób z różnymi fobiami, detektywi sprawdzają trop prowadzący do starej fabryki mebli. Podczas szybkiej akcji napastnik zostaje zabity, a niedoszła ofiara uratowana.

Podczas pobytu w domu na wsi Oswald szybko zdaje sobie sprawę, że sytuacja jest niebezpieczna. Atmosfera jest coraz bardziej napięta i Sal postanawia rozładować ją poprzez pewną zabawę. Mają zdradzać swoje sekrety. Rozgrywkę wygrywa Maroni, który w swojej broni, którą wcześniej zabrał Pingiwn, miał ślepaki.

Oswald ma zostać zgnieciony na złomowisku wraz z samochodem i chociaż próbuje jeszcze przekonać Maroniego, że może być użyteczny to ten nie chce go słuchać. Ostatecznie Pingwinowi udaje się przekonać kierującego zgniatarką mężczyznę, że nie warto narażać się Falcone’mu, który rządzi Gotham.Podczas kolejnego spotkania grupy Gerald Crane, który przedstawia się jako Todd, nawet wiedząc, że na sali jest policjant, podejmuje ryzyko i porywa Mullens. Kiedy Bullock zdaje sobie sprawę co się stało szybko zaczyna działać, dzięki czemu ustala że kobieta kiedyś prawie utonęła na jednym z basenów. Harvey i Jim w porę zjawiają się na miejscu i chociaż udaje się uratować Scottie to Crane’ówi udaje się zbiec.

Podczas śledztwa Jim zbliżył się do Leslie, która pomogła ustalić, że Crane usuwał swoim ofiarom gruczoły nadnerczowe, które wytwarzają kortyzol, hormon stresu. Po tym jak Edward tymczasowo został zawieszony, za co zemścił się na koronerze dr Guerrze podrzucając do jego szafki fragmenty ludzkich ciał, Gordon przekazuje dr Tompkins, że na komisariacie jest wolny wakat.

Na statku, na którym odpłynęła z Gotham, Fish czuje się bezpiecznie, ale tylko do czasu, gdy ten zostaje zaatakowany przez piratów.

Autor: Q

Po kilku mocno przeciętnych wreszcie otrzymujemy naprawdę dobry odcinek. Część zasługi za to należy się interesującej fabule rozbitej na dwie części, ale także podejściu do poszczególnych bohaterów. Można powiedzieć, że jest to odcinek bardziej skupiony na Harveyu Bullocku niż na Gordonie. Tym samym jeden z najsłabszych punktów serialu nie jest już na pierwszym planie, a jeśli już się pojawia to wraz z obecnością dr Leslie jest bardziej strawny. Oprócz tego dwójka młodych bohaterów czyli Bruce i Selina pokazują esencję swoich postaci. Młody panicz widząc jak Jim prowadzi śledztwo, a raczej jak nie robi żadnych postępów, bo tak naprawdę nie widzieliśmy, by coś robił w tej sprawie, zwalnia go z obietnicy i sam postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, co tylko oznacza, że Alfred będzie musiał mieć na niego oka. Selina zaś ponownie wymyka się Gordonowi z rąk.
Równocześnie mamy wątek Pingwina, który wpada w poważne tarapaty. Zabawa w kotką i myszkę pomiędzy Salem i Oswaldem nie trwa długo, ale napięcie jest wyczuwalne. Z sytuacji beznadziejnej Cobblepot znowu wychodzi cało. Co jest nie tylko zasługą szczęścia, ale podejmowaniu szybkich i co najważniejsze trafnych decyzji.

Twórcy od czasu do czasu w pewien sposób sięgają po znanych złoczyńców z uniwersum Batmana. Mieliśmy już wcześniej okazję poznać kogoś z rodziny Sionisów, a tym razem poznajemy Crane’ów. W tym wypadku nie ma wątpliwości. Głównym zabójcą jest ojciec Jonathana Crane’a, który także w odcinku pojawia się na krótką chwilę. Wszystko sprawnie przebiega i nawet wątek z ofiarami jest w miarę sensowny. Po prostu po oglądnięciu odcinka pamiętamy o zabójcy, co nie często się zdarzało. Gdyby twórcy jeszcze sobie odpuścili pewne tanie sztuczki jak chociażby wspomnienie o szeregach skorumpowanych gliniarzach i pokazaniu ich twarzy tak jakby zaraz jednej z nich miał zepchnąć Harveya z dachu.W przypadku sprawy z “The Fearsome Dr. Crane” to Bullock przejmuje inicjatywę. Nie robi tego ze względu na podniosłe ideały jak to czyni Jim, ale ze względu na kobietę. Inne spojrzenie, ale o ile bardziej interesujące od tego co zazwyczaj oglądamy. Kolejny gliniarz po Flassie udowadnia, że bardziej zasługuje na uwagę niż Jim.

Odcinek trzyma naprawę dobry poziom, a końcowa scena z Fish Mooney sprawia, że chce się obejrzeć kolejny i dowiedzieć co dalej z Pingwinem i innymi bohaterami. Tego serial potrzebował i tylko nie wiadomo jak długo taki poziom zostanie utrzymany.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Erin Richards, Victoria Cartagena, Andrew Stewart-Jones i John Doman.
  • Dr Guerra nosi nazwisko po jednym z asystentów reżysera Louisie J. Guerrze.
  • Muzyka, kiedy Oswald wraca do Gotham – “Jesus Will Fix It”.


Kalendarium

Forum