Forum

Już wkrótce
  • "Vigilante: Samozwańczy Stróż Prawa" (WKDCBiZ) - 17 lip 2024,
  • “Batman Detective Comics – Gothamski Nokturn: Uwertura. Tom 1” - 17 lip 2024,
  • "Suicide Squad Isekai" 1x06 na Max - 18 lip 2024,
  • "Suicide Squad Isekai" 1x07 na Max - 25 lip 2024,


Część druga: Uczniowie
Wprowadzenie:

Czwarty rok służby rozpoczyna się największą przegraną w życiu osobistym Jamesa Gordona. Jego małżeństwo rozpadło się na dobre. Rozwiódł się z żoną, która przejęła (orzeczeniem sądu) wyłączne prawo do opieki nad ich synem, Jamesem Juniorem. Oboje wyjechali do Chicago i od tego czasu słuch o nich zaginął. Tymczasem na ulicach Gotham rozprzestrzenia się legenda o Dynamicznym Duecie. Robin, Cudowny Chłopiec, świetnie sobie radzi podczas pierwszego roku swojej działalności. Stacza boje z takimi kryminalistami jak Two-Face, Mr. Freeze, Mad Hatter i (co swego czasu niezmiernie cieszyło jego mentora, Bruce’a Wayne’a) Blockbuster. Poza tym, po raz pierwszy w akcji możemy zobaczyć Clayface’a II, Calculatora, Copperheada, Cluemastera i Maxie Zeusa.


Rok piąty to prolog dla działalności Batgirl, 17-letniej Barbary Gordon. W swych pierwszych przygodach spotyka się ona z takimi herosami jak Wild Cat, Black Canary, Batman i Robin. Pierwszymi antagonistami, jakich napotyka na swej drodze i unieszkodliwia, są Killer Moth oraz Firefly. Batman, również i w tym okresie, stanął twarzą w twarz z nowymi szaleńcami: Black Spiderem, Doktorem Zbrodni i Drem Phosphorusem. W owym roku Dick, wraz z innymi nastoletnimi herosami, zakłada pierwszą grupę superbohaterów młodzieżowych – Teen Titans. Pierwsze kroki w superbohaterskim biznesie stawia również Hawkman, a Green Lantern i Green Arrow wyruszają w podróż po całych Stanach.


W roku szóstym, nietoperz musi się pogodzić, że jego uczeń, Dick Grayson, dorasta. Właśnie wtedy Dick rozpoczyna edukację w college’u. Grayson zostaje jednak porwany przez groźnego i szalonego terrorystę – Ras Al Ghula, który w ten sposób chce wywrzeć presję na Batmanie, by ten został jego następcą na tronie organizacji przestępczej. Ojcu pomaga córka, Talia, obsesyjnie zakochana w Brucie. Mrocznemu Rycerzowi udaje się cało wyjść z opresji, jednakże Ras pozostanie na bardzo długo wrogiem numer jeden Człowieka-Nietoperza. Tymczasem, na zbrodniczej scenie debiutują Firebug, Killer Croc i Clayface III.Retrospekcja historyczna:

Rozpoczynamy dość tajemniczą erę. Po Kryzysie zaserwowanym nam przez Panów Wolfmana i Pereza, jakoś nikomu nie chciało się ponownie pokazać pierwszych przygód Batmana i Robina w nowym, świeżym wydaniu. Dopiero po sukcesie Dark Victory, Chuck Dixon i Scott Beatty postanowili przybliżyć początki kariery pierwszych protegowanych Batmana, Dicka Graysona i Barbary Gordon. Lecz, nie wiedzieć czemu, scenarzyści pomieszali całkowicie kontinuum. Jak wiemy z Dark Victory, Dick zakłada kostium Robina w czasie, gdy Gordon jest komisarzem. Natomiast Dixon i Beatty pokazali swe “pierwsze kroki” Robina i Batgirl w momencie, gdy James Gordon był jeszcze… kapitanem (?!). Bardzo dziwne, zwłaszcza gdy zauważymy, że Dark Victory zostało wydane WCZEŚNIEJ, aniżeli Robin: Year One. Dlatego też edytorzy mieli szansę na skorygowanie tej niefortunnej pomyłki, która niszczy nieco logikę opowieści z Gotham City (co prawda w późniejszych okresach będzie jeszcze gorzej, ale co tam). Irytuje również wpadka Bruce’a Jonesa, któremu DC zleciło przedstawienie na nowo pochodzenia Johnathana Crane’a. Człowiek oczytany w uniwersum DC wie, że origin (i to dość dobry) Scarecrowa zrobiono w 1995 roku. Panom z DC, oślepionym krociowymi zyskami, spowodowanymi premierą Batman Begins jednak to nie przeszkadzało. Najlepszym jest jednak to, że Batman i Gordon nie mogą sobie przypomnieć poprzednich spotkań ze Strachem na Wróble. Wszystko przez gaz należący do Crane’a, który oprócz strachu powodował również… sklerozę. Bez komentarza.

Wiele komiksów sprzed Kryzysu zostanie włożonych do pudełka z napisem Część druga: Uczniowie. Origin Teen Titans i Ras Al Ghula pozostaną niezmienione, mimo swych lat. Ten krok wyszedł jednak na plus.Najważniejsze tytuły epoki:

Robin Year One Annual
Batman Chronicles: The Gauntlet
Robin: Year One
Batman: Full Circle
Year One: Batman Scarecrow
The Silver Age Teen Titans Archives volume 1
Teen Titans: Showcase Presents volume 1
Batgirl: Year One
Batman: Batgirl
Batman: Fortunate Son
Batman: Illustrated by Neal Adams (volume one)
Batman: Illustrated by Neal Adams (volume two)
Batman: Illustrated by Neal Adams (volume three)
Batman: The Saga of Ra's al Ghul / Tales of the Demon
Batman: Strange Apparitions / Shadow of the Batman
The New Teen Titans: Archives volume 1
The New Teen Titans: Archives volume 2

Przygotował: Chudy


Poprzednia Strona

za
dni
1
4
godzin
1
1
minut
1
0
sekund
4
2


za
dni
7
8
godzin
1
1
minut
1
0
sekund
4
2

Kalendarium

Sonda

Największym błędem była rezygnacja z

Zobacz wyniki