Forum

Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,
PENGUIN: PAIN AND PREJUDICE #1

Tytuł historii: Cold World
Miesiąc wydania (okładka): Grudzień 2011 (USA)
W sprzedaży od: 05.10.2011 (USA)
Scenariusz: Gregg Hurwitz
Rysunki: Szymon Kudrański
Okładka: Szymon Kudrański
Kolor: John Kalisz
Tusz: John Dell
Liternictwo: Rob Leigh
Ilość stron: 32

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Tuż po narodzinach Oswalda Chesterfielda Cobblepota jego ojciec był zachwycony, dopóki nie zobaczył jak wygląda jego syn. I chociaż matka obdarzała go gorącym uczuciem, to mimo mijających lat ojciec cały czas był wobec niego oziębły.

Na koniec dnia to, czego chce dorosły Oswald, to Oswald dostanie. Wypełniając zlecenie Pingwina jego ludziom udaje się zdobyć cenny naszyjnik. Jego właścicielka nie tylko straciła cenną rzecz, ale także swoją głowę.

W dzieciństwie Oswald wyśmiewany był przez rówieśników, dlatego znalazł sobie inne towarzystwo – ptaki. Chociaż był poniżany i stanowił wieczny obiekt kpin, to tak jak pingwiny, wiedział, że jego mocną stroną jest możliwość dostosowania się do różnych warunków. Pewnego dnia młody Oswald po tym jak został pobity przyrzekł sobie, że kiedyś tak jak pingwiny będzie atakował szybko i zdecydowanie.

Przykładowe StronyOdebrany rubin, na którym jeszcze są ślady krwi, Pingwin wręcza jedynej osobie, którą kocha, swojej matce, którą osobiście, bardzo troskliwie się opiekuje. Ponieważ jego ojciec i brat, chociaż obaj byli dobrze zbudowanymi mężczyznami, już nie żyją.

Wieczorem Pingwina odwiedza mężczyzna, który wcześniej w klubie nie wiedział, z kim ma do czynienia i nim się zorientował zdążył obrazić złoczyńcę. Chociaż Oswald nie zamierza go zabić, to już zadbał o to, by szef mężczyzny znalazł w jego komputerze dowody na to, że ten okrada firmę. Jego mieszkanie strawił ogień, po tym, gdy ktoś zostawił włączoną kuchenkę. Jego rodzice mieli nieszczęśliwy wypadek, a jego ukochana Jenny zostanie dźgnięta zakażoną igłą przez psychopatę.

Po opuszczeniu zrozpaczonego mężczyzny, Pingwinowi niespodziewaną wizytę składa Batman, który ma zamiar zamienić z nim kilka słów.

Autor: Q

Ze wszystkich głównych złoczyńców Batmana, Pingwin wydaje się być najmniej groźny, ale to tylko pozory, bo w swoich poczynaniach jest bardziej bezlitosny niż nie jeden łotr. Jak jednak się stało, że urodzony w dobrej rodzinie Oswald, stał się jednym z najważniejszych przeciwników Batmana? Szpetny nos i inne deformacje wraz z nie atrakcyjną budową ciała sprawiły, że za młodu Oswald nie mógł liczyć na wsparcie ojca, który nie darzył go miłością. Czas spędzony w szkole również do najlepszych nie należał, bo niepotrafiący się bronić i inaczej wyglądający chłopak stanowił idealny cel. Jednak nic nie trwa wiecznie i już w tamtych czasach Oswald marzył, by kiedyś móc atakować szybko i zdecydowanie tak jak to czynią pingwiny.

Pingwin sam brudnej roboty nie wykonuje, ale jego ludzie wiedzą, że kiedy szef coś chce to musi to dostać. A kiedy ktoś chociażby krzywo na niego spojrzy, lub obdarzy go nieodpowiednim komentarzem, to spotka go sroga kara, po której szybka śmierć od kuli byłaby wielką łaską. Bo Pingwin, preferuje sprawiać, by jego ofiary naprawdę poznały smak cierpienia.

W pierwszym numerze miniserii Penguin: Pain and Prejudice poznajemy naprawdę zimny świat Oswalda. Z jednej strony dowiadujemy się jak przebiegało jego dzieciństwo, a drugiej widzimy, do czego to w końcu do prowadziło. Gregg Hurwitz może nie pokazuje czegoś, czego gdzieś już wcześniej nie wiedzieliśmy, ale jeśli otrzymuje zarazem tak przygnębiającą i brutalną historię zilustrowaną przez Szymona Kudrańskeigo, to warto zwrócić na nią uwagę. Rysunki sprawiają, że cały numer ma niezwykle chłodną kolorystykę, która doskonale pasuje do Pingwina, który chociaż troskliwie opiekuje się matką, to może też bez mrugnięcia okiem sprawić, że życie pewnego człowieka zamieni się w istny koszmar. Jednak, mimo że Oswald ma takie wpływy i reputacje, to nie każdy się go boi, Batmanowi, bowiem nic nie jest straszne.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"