BATMAN: CZŁOWIEK, KTÓRY SIĘ ŚMIEJE

Data wydania: 7 lipca 2014
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Doug Mahnke, Patrick Zircher, Aaron Sowd
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor, kredowy
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Ilość stron: 144
Wydawca: Egmont Polska
Wydawca oryginalny: DC Comics
Cena: 69,99 zł

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Chociaż od początku swojej działalności Batman widział wiele zła – nic nie mogło go przygotować na spotkanie z chichoczącym osobnikiem o kredowobiałej twarzy, bestią zarażającą szaleństwem wszystkich, którzy staną jej na drodze. Dla obrońcy Gotham City pierwsze spotkanie ze stworem, którego media ochrzciły Jokerem, było prawdziwym chrztem bojowym. Bitwą decydującą o sposobie, w jaki później Mroczny Rycerz zwalczał chaos i szaleństwo. Kiedy po latach siły zła zaatakują z zupełnie niespodziewanej strony, na jaw wyjdą tajemnice związane z przestępstwem popełnionym kilka dekad wcześniej. Duchy przeszłości, zarówno te złe, jak i dobre, ponownie będą musiały ujrzeć światło dzienne. Laureat nagród Eisnera i Harveya, scenarzysta Ed Brubaker (Gotham Central, Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz) powrócił na ulice Gotham City w dwóch przykuwających uwagę opowieściach o Mrocznym Detektywie. Jego scenariusz zilustrowali uznani artyści: Doug Mahnke (JLA, The Mask), Patrick Zircher (Nightwing, Iron Man) oraz Aaron Sowd (The Batman Chronicles, The Uncanny X-Men).

Batman: człowiek, który się śmieje – recenzja

Wydawnictwo Egmont w lipcu dało odpocząć czytelnikom od New 52. Zaserwowało nam w zamian dwie historie z klasycznego DC, zebrane w jednym tomie. Są to: tytułowa opowieść Człowiek, który się śmieje, oraz Z drewna zrobiony (pierwotnie opublikowane w Detective Comics #784–786). Scenariusze Eda Brubakera (Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz), zilustrowali dwaj rysownicy o rozpoznawalnych stylach: Doug Mahnke (Superman: Człowiek ze stali, JSA) i Patrick Zircher (Nightwing, Wampirella). W śród artystów rysujących okładki, które weszły w skład tego albumu jest Tim Sale.

Joker, Joker, Joker, ach to Ty!

Pierwsza historia nawiązuje tytułem do kultowego dreszczowca Paula Leniego z 1928 roku. To na postaci tytułowego człowieka śmiechu, granego przez Conrada Veidta wzorowali się ojcowie postaci Jokera: Jerry Robinson, Bill Finger oraz Bob Kane. Czytelnicy rozpoczynający swoją przygodę z Batmanem mogą potraktować moje słowa jako ciekawostkę. Opowieść toczy się w drugim roku działalności Mrocznego Rycerza, trzy miesiące po tragicznych wydarzeniach w fabryce chemikaliów ACE, gdzie nieszczęsny Red Hood wpada do kadzi z kwasem i przeistacza się w przyszłego zabójcę. Historia opowiada o pierwszym ataku zabójczego Clowna na Gotham. Narratorami tej opowieści są komisarz policji Jim Gordon i tajemniczy Batman. Ed Brubaker połączył wiele stałych wątków, z których korzystają scenarzyści piszący historie z Jokerem. W scenariuszu znalazły się takie klisze fabularne jak: nagły atak szaleńca na prominentnych mieszkańców Gotham, chaos na ulicach, próba zatrucia wody pitnej i dużo ofiar o twarzach wykrzywionych w zabójczym uśmiechu. Na szczęście scenarzysta nie zapomina o wspomnianym już Gordonie i Bruce’ie Wayne’ie, którzy odgrywają ważną rolę w opowieści. Oczywiście jest też wątek detektywistyczny, śledztwo w sprawie nowego złoczyńcy. Niepokojąca, charakterystyczna kreska Douga Mahnke’a pasuje do klimatu opowieści. Choć należy zauważyć, że rysownik ten ma problem z rozrysowaniem scen walk, ale na szczęście jest to zaledwie kilka kadrów.

Zbrodnia sprzed lat.

Druga historia zamykająca omawiany album, to swoisty team–up nawiązujący do złotej ery komiksów DC. W Gotham pojawia się nowy, sadystyczny zabójca, który na ciałach ofiar wycina enigmatyczne zdanie: „Z drewna zrobiony”>. Śledztwo prowadzi Batmana/Bruce’a do sprawy sprzed pięćdziesięciu lat. W latach czterdziestych ubiegłego wieku, pieczę nad Gotham sprawował Alan Scott pierwszy ziemski członek korpusu Zielonych Latarni. Drogi obu herosów krzyżują się. Solidna detektywistyczna historia, nawiązująca swoim klimatem do seriali sensacyjnych. Tak jak w poprzedniej historii, tak i tu Brubaker ważną postacią uczynił Jima Gordona. Tym razem emerytowany już komisarz prowadzi śledztwo na własną rękę w sprawie brutalnych mordów. Jak nietrudno się domyśleć, wpada w kłopoty. W tym samym czasie Latarnia i Batman prowadzą własne dochodzenie. Relacje między dwoma bohaterami są bardzo przyjazne. Pomimo tego, że ich metody walki ze złem i spojrzenie na Gotham różnią się od siebie, to nie skaczą sobie do gardeł, jak bywa nieraz w wielu komiksach. To bardzo zgrabnie napisana, sentymentalna historia. Estetyczny, a zarazem realistyczny styl Patricka Zircher’a, bardzo przypadł mi do gustu.

Komu polecam ten album? Stali czytelnicy komiksów DC będą zawiedzeni tym wydawnictwem. Historie opowiadane przez Eda Brubakera bardzo dobrze się czyta, ale nie są one oryginalne i specjalnie odkrywcze. Odradzam ten album fanom komiksów, ponieważ nie znajdą w nim nic nowego i zaskakującego. Ot zwykłe czytadło na wakacje, za wygórowaną cenę. Polecam je z kolei tym, którzy dopiero zaczynają, lub chcą rozpocząć swoją przygodę z Batmanem. Ten komiks jest dla was! Solidne nieskomplikowane scenariusze i artyści z rozpoznawalnym stylem, sprawią, że ten solidnie wydany album, będzie waszą przepustką do fascynującego świata Batmana.

Ocena: 3,5 nietoperka

Recenzował: Bullet

Wydanie powstało na podstawie komiksu: BATMAN: THE MAN WHO LAUGHS.


 
już za:
dni
8
8
godzin
0
7
minut
5
5
sekund
5
7

Kalendarium

Komiksowe Top 5

Galeria

264433525 262513846 ffzrvqsxiagz4d_ bw_3x07_09 bw_3x07_08 bw_3x07_07