Forum

Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,
BATMAN: ROK PIERWSZY

Data wydania: 9 grudnia 2015
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Dave Mazzuchelli
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor, kredowy
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 180 x 275 mm
Ilość stron: 144
Wydawca: Egmont Polska
Wydawca oryginalny: DC Comics
Cena: 69,99 zł

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Klasyczny komiks, w którym Frank Miller (Sin City, 300, Batman: Powrót Mrocznego Rycerza) opowiada o pierwszym roku działalności Batmana. Oto miasto Gotham, gdzie z dnia na dzień pojawia się samotny zamaskowany bohater. Opowieść, która inspirowała filmowych twórców zarówno Tima Burtona, jak i Christophera Nolana. W kolekcji DC Deluxe ukazują się najwybitniejsze albumy komiksowe wydane przez DC Comics na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.


“Year One” czytałem już kiedyś dwukrotnie i byłem nim zachwycony – przez pewien czas był to mój ulubiony komiks z Batmanem. Później trochę stracił w moich oczach przez film animowany o tym samym tytule, z jednej strony niezły i bardzo wierny oryginałowi, z drugiej – nie wszystko co się sprawdza w powieściach graficznych, sprawdza się w filmie animowanym. Sięgnięcie po wydanie DC Deluxe (polecam! super materiały dodatkowe) przypomniało mi jednak jak wielkie jest to dzieło. Historia, sposób narracji przeskakujący konkretnymi datami, brudny klimat Gotham, bogate w detale, doskonałe prace Dave’a Mazzuchelliego, kolory Richmond Lewis (strasznie się cieszę, że Miller odpuścił stronę wizualną i skupił się wyłącznie na scenariuszu), praktycznie wszystko wyszło tu doskonale i nie zestarzało się ani odrobinę.

Z perspektywy czasu jestem zdania, że kilka elementów może i dało się zrobić lepiej (co udało się na przykład Christopherowi Nolanowi przy jego “Batman Begins”, ale to nie miejsce by je teraz wymieniać), jednak łatwiej jest coś udoskonalać właśnie z perspektywy czasu, niż być pionierem i samemu stworzyć historię początku działania Batmana na podstawie zaledwie strzępków originu Mrocznego Rycerza z lat 1939-1940. Millerowi się to udało, stworzył niesamowity komiks, który bardzo słusznie do dziś inspiruje innych twórców.

Ocena: 6 nietoperków

Recenzował: Juby

Wydanie powstało na podstawie komiksu: BATMAN: YEAR ONE.


 

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"