Forum

Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,
NOWA GRANICA

Data wydania: 9 grudnia 2015
Scenariusz: Darwyn Cooke
Rysunki: Darwyn Cooke
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 180 x 275 mm
Ilość stron: 520
Wydawca: Egmont Polska
Wydawca oryginalny: DC Comics
Cena: 149,99 zł

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

W kolekcji DC Deluxe ukazują się najwybitniejsze albumy komiksowe wydane przez DC Comics na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wśród nich ważne miejsce zajmuje Nowa granica. Sześciozeszytowa seria, wydana po raz pierwszy w USA w 2004 roku, opowiada o początkach najważniejszych superbohaterów DC: Supermana, Batmana, Wonder Woman, Hala Jordana Green Lanterna oraz mniej znanych postaci, takich jak: Marsjański Łowca Ludzi, Straceńcy czy Pogromcy Nieznanego. Akcja rozpoczyna się u schyłku II wojny światowej, a kończy w latach 60. XX wieku. Forma graficzna albumu wyraźnie nawiązuje do stylu publikacji komiksowych sprzed lat. Darwyn Cooke (Strażnicy Początek, t. 1, Gwardziści. Jedwabna Zjawa), jeden z najlepszych współczesnych twórców komiksowych, fantastycznie opowiada o czasach zimnej wojny, pierwszych spotkaniach i wspólnych akcjach popularnych herosów. Album obsypany wszelkimi branżowymi nagrodami.

“Nowa granica” to już dzieło kultowe, napisane i narysowane przez Darwyna Cooke’a, opowiadające alternatywną wersję wydarzeń świata DC lat 40-50-tych, aż do pierwszego pojawienia się Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości. Nigdy nie zależało mi na kupnie tego komiksu, co pewnie miało związek z tym, że w 2008 roku obejrzałem jego animowaną adaptację, która średnio mi się podobała (ewidentnie wymaga powtórki). Nadarzyła się jednak okazja wymiany za inny album, który średnio mi się spodobał + mocno go polecano w podcaście na kanale BatCave, więc uznałem że poświęcę na niego trzy wieczory. Nie żałuję, bo to absolutnie świetne wydanie bardzo dobrego komiksu. Rysunki Cooke’a są rewelacyjne: prościutkie, łączą w sobie coś z seriali animowanych lat 90-tych i krótkometrażowych filmów z Supermanem z początku lat 40-tych. Układ paneli konsekwentnie prezentowany na większości stron sprawia, że czyta się to bardzo szybko i przyjemnie – zupełnie się nie dziwię, że wybrano akurat tę powieść graficzną na pierwszą animację DC Universe przeznaczonych na rynek DVD. Od strony scenariusza też nie mam nic większego do zarzucenia, aczkolwiek preferuję historie skupione bardziej na bohaterach i relacjach między nimi, niż na samym wydarzeniu i budowaniu napięcia przed nadciągającym kataklizmem (tutaj bardziej rozbudowani są w zasadzie tylko Marsjanin i Hal Jordan).

Album DC Deluxe prezentuje się wspaniale. Jak na tyle stron (aż 520) jest smukły i lekki, bo wykorzystano przy nim cieńszy, lekko żółty papier, który miał imitować taki, na jakim wydawano komiksy z epoki (tylko porządniejszy i gładszy, nie offsetowy). Szukałem info jaki to rodzaj papieru, ale nic nie znalazłem. Poza komiksem zawarto tu również ponad sto stron materiałów dodatkowych, w tym trzy historie wzbogacające, stworzone w okolicach premiery filmu animowanego. Zostało mi do przejrzenia jeszcze kilka stron przypisów, ale już teraz mogę stwierdzić, że to jedno z lepszych wydań od Egmont, jakie miałem w swoich rękach.

Na koniec dodam, że rola Batmana jest tu stosunkowo niewielka, ale bardzo udana. Dla fanów Mrocznego Rycerza “Nowa Granica” to pozycja obowiązkowa!

Ocena: 5 nietoperków

Recenzował: Juby

Wydanie powstało na podstawie komiksu: DC: THE NEW FRONTIER.


 

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"