BATMAN #31

Tytuł historii: Savage City, Part 2
Miesiąc wydania (okładka): Lipiec 2014 (USA)
W sprzedaży od: 28.05.2014 (USA)
Scenariusz: Scott Snyder
Rysunki: Greg Capullo
Okładki: Greg Capullo, Danny Miki, FCO Plascencia; Mike i Laura Allred
Kolor: FCO Plascencia
Tusz: Danny Miki
Liternictwo: Steve Wands
Ilość stron: 32

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Drugi rozdział „ZERO YEAR – SAVAGE CITY” odsłania zupełnie nowe Gotham City. By rozwikłać zagadkę Riddlera Batman musi nauczyć się współpracować ze swoim nowym sojusznikiem, porucznikiem Jimem Gordonem i zrobić wszystko by przeżyć!

Lucius Fox nagrywa wiadomość dla swojego syna, w której informuje go, że tego dnia zamierza rzucić wyzwanie Riddlerowi. Po chwili odwiedza go Batman, który zabiera go na spotkanie z Gordonem i agentami rządowymi. Nietoperz chce namierzyć kryjówkę Edwarda. Biorąc pod uwagę jak steruje wszystkimi systemami miasta, to musi się ona znajdować w centrum Gotham. Żeby poznać dokładną lokalizacją postanawiają namierzyć sygnał Riddlera, kiedy ten będzie podejmował kolejne wyzwanie. Problem stanowi jednak fakt, że muszą go jak najdłużej utrzymać online, ale Batman ma już na to pewien sposób. Najpierw jednak udaje się na “zakupy”.

O poranku to Batman rzuca wyzwanie Riddlerowi. Jednak, żeby Foxowi udało się namierzyć źródło sygnału złoczyńcy potrzebują 19 minut. Zadanie wydaje się niewykonalne, ale Batmana zadaje zagadkę opisując pewnego chłopca, którego bystrości nigdy nikt nie doceniał. Edward uważa, że zagadka dotyczy tego kim jest Batman. Chociaż bohater zaprzecza, to Edward uznaje, że podał prawidłową odpowiedź i uruchamia zapadnię i Bruce wpada do pułapki, w której czekają dwa wygłodniałe lwy. Na Batmana to jednak za mało. Walcząc ze zwierzakami sprawia, że Riddler cały czas pozostaje online i tym samym Foxowi udaje się go namierzyć. Jim zaś pomaga Batmanowi wydostać się z potrzasku, kiedy Riddler spuszcza na niego stertę samochodów.

Autor: Q


Pod względem treści specjalnie wiele w numerze się nie dzieje, ale scenariusz pozwala zobrazować Cappullo bohatera Gotham w nietypowych sytuacjach jak np. Batmana na lwie. Za sprawą Riddlera nawet takie szaleństwa stają się rzeczywiste. O ile złoczyńca do tej pory świetnie sobie poczynał, to kiedy na jego drodze pojawia się Batmana, nagle w pewnym sensie głupieje i jak widz zapatrzony w magika nie obserwuje uważnie otocznia, za co wkrótce spotka go kara.

Oprócz głównego wątku na uwagę zasługuje też poboczny odnoszący się do szkolnych czasów Bruce’a, ale jest to dopiero wprowadzenie tak więc trudno powiedzieć do czego on prowadzi i czy posłuży czemuś większemu.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q

GothamAmerykańscy dziennikarze mieli okazję obejrzeć pilot serialu “Gotham”, który tej jesieni zadebetuje na antenie telewizji FOX, swoimi wrażeniami podzielili się z fanami poprzez portale społecznościowe.

Pierwsze opinie są bardzo pozytywne. Chwalona jest mroczna gotycka tonacja i atmosfera Gotham. Duże wrażanie zrobił również Robin Taylor odtwórca roli Oswalda Cobblepota. Pozytywnie oceniana jest również rola Bena McKenzie, który wciela się w Jima Gordona.
Czytaj dalej

BATMAN ‘66 MEETS GREEN HORNET #1W środę, 4 czerwca, do sprzedaży w USA trafią m.in. następujące tytuły związane z Batmanem:

 • BATMAN ETERNAL #9
  Jak co tydzień trwa epicka przygoda Batmana i pojawiają się nowe pytania. W tym numerze dowiedz się czemu Batman jest w Hong Kongu i współpracuje z Mr. Unknown!
 • BATMAN ‘66 MEETS THE GREEN HORNET #1
 • BATWING #32
  Ostateczne starcie pomiędzy Batwingiem i Menace’em!
 • BATWING #32

 • EARTH 2 #24
 • JUSTICE LEAGUE 3000 #7
 • TINY TITANS: RETURN TO THE TREEHOUSE #1
 • BATMAN AND ROBIN VOL. 3: DEATH OF THE FAMILY
 • BATMAN AND ROBIN VOL. 4: REQUIEM FOR DAMIAN
 • BATMAN: ARKHAM ASYLUM – LIVING HELL DELUXE EDITION

Źródło: DC Comics

Joker w „Batman: Assault On Arkham”Do sieci trafiły dwa nowe zdjęcia promujące „Batman: Assault On Arkham”. Jedno z nich przedstawia Jokera, a drugie zwiastuje obecność Riddlera.

Gotham jest w wielkim niebezpieczeństwie, kiedy rząd organizuję grupę złoczyńców – o kryptonimie Suicide Squad – i zmusza ją do włamania do Arkham Asylum w celu odzyskania tajnych danych skradzionych przez Riddlera. Sprawy przybierają jeszcze gorszy obrót, gdy jeden z członków drużyny (Harley Quinn) uwalnia Jokera, który ma zamiar wysadzić Arkham Asylum i Gotham City. Batman musi wykorzystać swój bohaterski spryt i siłę, aby udaremnić nikczemne plany Jokera i Suicide Squad.
Czytaj dalej

BATMAN ETERNAL #9Na stronach CBM można już obejrzeć preview z 9. numeru “Batman Eternal #9”.

BATMAN ETERNAL #9
Scenariusz SCOTT SNYDER, JAMES TYNION IV, RAY FAWKES, JOHN LAYMAN i TIM SEELEY
Rysunki i okładka GUILLEM MARCH
W sprzedaży od 4 czerwca • 32 pg, FC, $2.99 US • RATED T

Jak co tydzień trwa epicka przygoda Batmana i pojawiają się nowe pytania. W tym numerze dowiedz się czemu Batman jest w Hong Kongu i współpracuje z Mr. Unknown!
Czytaj dalej

| O GRZE | RECENZJE | GALERIA | MEDIA | SOLUCJE | TIPS&TRICKS | ARTYKUŁY | PLATFORMA |


Batman: Arkham Origins – Cold, Cold Heart DLC – recenzja

Batman: Arkham Origins” to dla wielu graczy oraz fanów obrońcy Gotham jedna z najsłabszych gier z serii Arkham i niemałe rozczarowanie. Lecz ekipa z WB Montreal nie ustaje w wysiłkach, aby zadośćuczynić zawiedzionym graczom. Tak więc w kwietniu dostaliśmy odświeżoną wersję “Batman: Arkham Origins Blackgate“, która okazała się całkiem dobrym tytułem przeniesionym z konsol przenośnych. Niedawno z kolei doczekaliśmy się pierwszego fabularnego DLC do “Arkham Origins“.

Bal noworoczny w rezydencji Wayne’ów, przemysłowiec filantrop Ferris Boyle odbiera statuetkę fundacji Wayne’a. Uroczystość brutalnie przerywa Mr. Freeze wraz z ludźmi Pingwina i na oczach przerażonych gości porywa Ferrisa. Batman musi wkroczyć do akcji i stawić czoło nowemu złoczyńcy. Starsi fani Mrocznego Rycerza mogą kojarzyć Ferrisa Boyle’a i jego powiązania z Victorem Freezem z serialu “Batman: The Animated Series“. W odcinku zatytułowanym “Cold Heart” poznajemy historię Freeza. Twórcy dodatku wyraźnie nawiązują do tego epizodu. Nie jest to może rozbudowana historia, ale świetnie się sprawdza jako fabuła dodatku, a co najważniejsze perfekcyjnie pasuje do zimowej aury w Gotham.

Ukończenie DLC nie powinno zająć wprawnemu graczowi więcej, niż trzech godzin. Najlepiej zatem rozpocząć grę na wyższych poziomach trudności, aby dłużej cieszyć się fabułą. Na początku musimy jako Bruce dostać się do jaskini, zniszczonej po ostatnich wydarzeniach. W tym celu zwiedzimy m. in. podziemia rezydencji Wayneów i bibliotekę. Ponadto będziemy pacyfikować gangsterów w siedzibie firmy Boyle’a Gothcorp. Wśród przeciwników na plus wyróżniają się ludzie Freeza, posługujący się miotaczami promieni zamrażających. Poza tym, pobijemy zastępy ludzi Cobblepota. Mechanika walki pozostaje taka sama jak w pozostałych odsłonach serii. Obszar samego Gotham został ograniczony do dzielnicy Brylantów i Coventry. Nasze główne zadanie składa się z trzech etapów: zdobycie części do specjalnego wiertła, które z łatwością skruszy lodowe ściany pozostawione przez Freeza, rozwikłanie zagadkowych powiązań między Victorem a Ferrisem oraz dotarcie do „lodowego” szaleńca i uwolnienie przedsiębiorcy. Po drodze oczywiście dowiemy się jakie interesy łączą nowego złoczyńce z Cobblepotem. Ponadto możemy wykonać trzy misje dodatkowe. Dwie związane są z nieszczęsnym Anarkym. Jest to, jak nietrudno zgadnąć, szukanie i rozbrajanie bomb, oraz znajdywanie na murach budynków znaków rozpoznawczych złoczyńcy. Większą frajdę daje rozmrażanie ofiar Freeza.

Nowe emitujące ciepło gadżety i całkiem nowy kostium, to strzał w dziesiątkę. Dzięki wykonywaniu misji pobocznych możemy z łatwością ulepszać nowe zabawki. Zrzucanie na przeciwników nawisów śnieżnych i sopli lodu jest całkiem przyjemne, co urozmaica trochę wtórną rozgrywkę. Gra z nowymi ulepszeniami jest bardzo intuicyjna i po prostu przyjemna. Na pewno nie będzie to stracone parę godzin w mroźnym Gotham.

Plusy:

 • Fabuła
 • Nowy kostium i gadżety
 • Parę nowych miejsc
 • Mr. Freeze

Minusy:

 • Krótka rozgrywka
 • To tylko DLC
 • Wyzwania anarchistów

Ocena: 4 nietoperki

Recenzował: Bullet

lego_batmanDzisiaj o godzinie 13:45 po raz pierwszy na antenie polskiego HBO będzie można obejrzeć film animowany “LEGO Batman. Moc superbohaterów D.C.”.

Batman musi po raz kolejny stawić czoła złym mocom i uratować Gotham przed groźnymi przestępcami.

Spokój najbardziej szanowanego człowieka w Gotham, Bruce‘a Wayne‘a, zostaje po raz kolejny zakłócony. Joker, jego śmiertelny wróg, ze wszystkich sił próbuje wprowadzić chaos w mieście. Pomagają mu w tym Catwoman, Człowiek o Dwóch Twarzach oraz Człowiek Zagadka. Co gorsza, do akcji wkracza też złowrogi Lex Luthor, który chce zmienić podział sił w Gotham. Po stronie Batmana stają członkowie Ligi Sprawiedliwych, wśród nich m.in. Robin i Superman. Czytaj dalej

BATMAN/SUPERMAN VOL. 1: CROSS WORLD

Data wydania: 2014
Scenariusz: Greg Pak
Rysunki: Jae Lee, Ben Oliver, Yildiray Cinai, Paulo Siquiera
Tusz: Jae Lee, Ben Oliver, Yildiray Cinai, Netho Diaz
Kolory: June Chung, Dan Brown, Matt Yackey, John Kalisz, Hi-Fi Design
Okładka: Jae Lee, June Chung
Liternictwo: Rob Leigh, Dezi Sienty
Wydane jako: Batman/Superman New 52 1-4, Justice League 23.1 (oba 2013 r.)
Ilość stron: 144

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

W połowie roku 2013 DC Comics postanowiło wystartować z nowym miesięcznikiem. Nie pamiętam teraz ile, na tamtym etapie, było już skasowanych serii, ale by utrzymać magiczną liczbę 52 wydawanych tytułów, tym razem postawiono na pewniaka w odniesieniu sukcesu. Co prawda zatrudniono scenarzystę, który specjalnie nie miał wcześniej doświadczenia z uniwersum DC, ale z drugiej strony sięgnięto po stary i sprawdzony pomysł połączenia w jednym komiksie dwóch największych i najbardziej popularnych superbohaterów nie tylko w uniwersum DC, ale także całego komiksowego świata. Wspólne przygody Batmana i Supermana bawią Czytelników od lat. Początki parowania tych dwóch bohaterów we wspólnych historiach datuje się na na rok 1952. „Crossworlds” to zbiór czterech pierwszych zeszytów nowej serii w ramach New 52 plus Justice League 23.1 zawierający genezę Darkseida. Album ten, bądź co bądź pokazujący kolejną wariację na temat pierwszego spotkania obu herosów, wbrew pozorom nie jest odgrzewanym kotletem. Zawiera znane i lubiane składniki, jednak podlane są one świeżym sosem, co w efekcie daje bardzo smaczne danie.

Kaiyo the Chaos Bringer – to imię demona odpowiedzialnego za całe zamieszanie tej historii. Istota ta, posiada zdolność teleportacji (siebie oraz innych), a także umiejętność wnikania w ludzkie ciała i tym samym kontrolowania dowolnej osoby. Kaiyo przybywa na naszą Ziemię w poszukiwaniu dwóch najniebezpieczniejszych mężczyzn. Na tę zaszczytną rolę wybiera sobie młodziutkiego Supermana nie potrafiącego jeszcze latać, biegającego w dżinsach i koszulce (design prosto z “Action Comics” Granta Morrisona) oraz równie młodego, mrocznego obrońcę Gotham City. Początkujący bohaterowie jeszcze nie mieli przyjemności się dobrze poznać. W zasadzie, to widzą się po raz pierwszy i po krótkim spięciu, które ma miejsce w Metropolis, za sprawą Kaiyo herosi lądują na alternatywną wersję Ziemi. Spotykają tam swoich odpowiedników – starszego Syna Kryptonu z bardziej rozwiniętymi mocami, a także doświadczonego (i żonatego) już Batmana. Jak będzie wyglądała współpraca pomiędzy tymi czteroma bohaterami i czy w ogóle dojdzie do jakiejś kooperacji? Kim jest i o co tak naprawdę chodzi Kayio? Na te pytania odpowiada tom “Batman/Superman: Cross World”.

Do tej pory, moim ideałem pierwszego spotkania Batmana z Supermanem była wersja Johna Byrne’a z runu „Man of Steel”, którą mieliśmy przyjemność poznać lata temu dzięki wydawnictwu TM-Semic. „Cross World” mojego rankingu nie zmienił, ale można powiedzieć, że komiks ten jest całkiem dobry. W dodatkach na końcu tomu, autorzy wyjaśniają, że chcieli dokonać czegoś, czego jeszcze nikt nie przestawił w relacjach Clark-Bruce. Można śmiało powiedzieć, że im się to udało. Tym razem nie powstrzymują złodziejki Magpie lub nie jednoczą sił przeciwko duetowi Joker plus Lex Luthor, ale rzucani są od razu na głęboką wodę i zostają przeniesieni do innego wymiaru. Młody Batman i Superman nie specjalnie się lubią. Nie ufają sobie nawzajem i nie przejawiają żadnych intencji, aby ten stan rzeczy zmienić. Dodatkowego smaczku ich relacji dodaje fakt, że na Ziemi 2 spotykają swoich starszych sobowtórów, którzy znają się jak łyse konie i nie raz już wspólnie świat uratowali. Myślę, że to właśnie autorzy mieli na myśli pisząc, że nikt wcześniej podobnej rzeczy nie dokonał. Dwóch Batmanów i dwóch Supermanów jednocześnie rozwiązujących ten sam problem rodzi kilka naprawdę ciekawych sytuacji. Młokosy nie mogą się nadziwić jak to jeden z drugim mogą sobie tak bezgranicznie ufać, a bardziej doświadczeni herosi nie mogą uwierzyć, że ich młodsze odpowiedniki są takimi żółtodziobami. Ta poczwórna relacja (a także poczwórna narracja, która jest podobnie prowadzona jak w runie Jepha Loeba w “Superman and Batman”) bohaterów, z pewnością jest tym, co odróżnia tą historię na tle innych wariacji pierwszego spotkania Mrocznego Rycerza z Człowiekiem ze Stali. Plus za to.

To co zawsze sobie cenię w komiksach, to wszelkiego rodzaju smaczki i nawiązania do innych dzieł. Nie posuwają one fabuły do przodu, ale powodują uśmiech na twarzy uważnego Czytelnika. Podczas lektury „Cross World” kilka razy właśnie w ten sposób się uśmiechnąłem. Bardzo podobała mi się scena, w której pierwszy raz widzimy Bruce’a Wayne’a siedzącego na ławce w parku. Jest ubrany w zimową czapkę i taką samą kurtkę weterana, którą miał podczas wypadu do East Endu w „Batman: Rok Pierwszy” Franka Millera. W całej historii jest kilka tego typu nawiązań, zarówno do poprzednich wspólnych perypetii obu bohaterów, jak i także do solowych przygód. Nie będę wszystkiego zdradzał, by nie psuć zabawy przy samodzielnym odkrywaniu, powiem tylko, że jeśli podobała Wam się króciutka historia Jepha Leoba i Tima Sale’a, „When Clark met Bruce” (przedrukowana choćby w „Superman/Batman The Greatest Story Ever Told”), to przy czytaniu „Cross World” będziecie bardzo zadowoleni. Mam tutaj na myśli tą dwustronicową opowieść o tym jak młodziutki Clark, podczas gry w baseball spotkał pewnego chłopca i jego lokaja zmieniającego koło samochodowe gdzieś w Smallville.

Wcześniej z rysunkami Jae’a Lee spotkałem się przy „Batman: Jekyll and Hyde” i już wtedy mi się podobały. Tym razem jest jeszcze lepiej i z pewnością oprawa graficzna ma swój spory wkład w pozytywną ocenę albumu. Największe wrażenie zrobiła na mnie jego wersja miasta Gotham. Takie zwykłe przedmioty jak ławki, drzewa, pomniki w parku lub meble w posiadłości Wayne’ów prezentują się niesamowicie. Wyglądają niczym wyciągnięte z koszmaru jakiegoś szaleńca. Bardzo szkoda, że tak mało akcji działo się w Gotham City. Mam nadzieję, że w następnym tomie będzie jej więcej. Na plus idzie także nieszablonowy kształt paneli kilkukrotnie stworzony przez Lee. Czasem jedną stronę trzeba czytać od prawej do lewej, innym razem ramki kadrów tworzą duży zawijas, a niekiedy cała strona wpisana jest w połączone logo Supermana i Batmana. Takie wizualne zabawy przyjemnie wpływają na odbiór rysunków.

Słów kilka o dodatkach do albumu. Wydanie HC zawiera czarno-biały wariant każdej okładki, jak również pięć pełnowymiarowych alternatywnych wersji okładek danego zeszytu. Oprócz tego dostajemy również dwie strony ze szkicami do okładek Jae’a Lee oraz dwanaście stron kulis powstawania komiksu. Poszczególne sekwencje lub kadry omawiają autorzy historii plus dwóch edytorów. To właśnie te „pogadanki” wydają się być najciekawsze z całych dodatkowych materiałów. Twórcy tłumaczą genezę kilku scen, projektów postaci i chwalą siebie nawzajem – świetnie się to czyta i jest bardzo interesujące jeśli ktoś lubi takie zakulisowe smaczki. Za dodatek należy uznać też dołączony do tomu numer 23.1 „Justice League”, czyli część eventu Forever Evil. Przedstawiony jest w nim origin Darkseida z New 52. Pokazana jest jego ojczysta planeta oraz to, w jaki sposób uzyskał swoje moce. W głównej historii władca Apokolips pojawia się tylko przez chwilę, więc jego geneza nic specjalnie nie wnosi do fabuły, aczkolwiek zawsze miło popatrzeć jak się rodziło największe (a przynajmniej jedno z największych) zło całego uniwersum.

„Cross World” nie jest może jakimś kamieniem milowym w kategorii World’s Finest, ale na pewno wstydu nie przynosi. Greg Pak potrafił zbudować ciekawy klimat. Komiks zdecydowanie zachęcił mnie do kupna kolejnego tomu. Jeśli są jakieś niedociągnięcia scenariuszowe, to nadrabiane są grafiką. Żałuję tylko, że po naprawdę dobrym pierwszym zeszycie, poziom następnych trochę spada. Często w amerykańskich wydaniach HC, pod obwolutą znajduje się jakaś efektowna ilustracja. Niestety tutaj jest tylko tytuł komiksu. Szkoda, bo aż się prosiło, żeby wkleić jeden ze splash page’y w wykonaniu Jae’a Lee. Komiks jest łatwo dostępny w krajowych sklepach internetowych.

PS. Historia z tego albumu dzieje się przed wydarzeniami z pierwszego tomu „Justice League”. Dlaczego więc, podczas inwazji Darkseida, Superman i Batman zachowują się tak jakby się nie znali? W „Cross Wolrd” jest to sprytnie wyjaśnione.


Plusy:

 • świetne dodatki
 • Gotham City i ogólna oprawa
 • narracja
 • rewelacyjny pierwszy rozdział/zeszyt…

Minusy:

 • … szkoda, że nie udało się utrzymać tak wysokiego poziomu do końca
 • za mało Gotham City Jea’a Lee
 • brak ilustracji pod obwolutą
Autor: Rado

Poprzednia Strona

Na naszym kanale w serwisie YouTube pojawił się kolejny film, który jest drugim odcinkiem serii “Nietoperzowa Biblioteczka”. Znajdziecie w nim wprowadzenie do tematu New 52 / Nowego DC Comics – na czym polegało odświeżenie i dlaczego podjęto się takiego kroku. Zapraszamy do oglądania i komentowania!

Joker w "The Dark Knight"Magazyn Empire opublikował listę 301 najlepszych filmów wszech czasów, która powstała na podstawie wyników głosowania czytelników. W takim zestawieniu nie zabrakło filmów o Batmanie. “Batman” Tima Burtona sklasyfikowany został na 288. miejscu, 138. miejsce zajął “Batman Begins”. Kończący trylogię Nolana “The Dark Knight Rises” 72. miejsce, a na najniższym stopniu podium znalazł się “The Dark Knight”.
Czytaj dalej

na 4K ULTRA HD, BLU-RAY I DVD

już za:

dni
3
1
8
godzin
2
3
minut
2
4
sekund
1
5

Kalendarium

Galeria

38473433233 rhnw-screenshot-co-op-final-1652184185296 rh-screenshot-explosion-final-1652184185295 rh-screenshot-closeup-final-1652184185295 nw-screenshot-combat-final-1652184185294 nw-screenshot-closeup-final-1652184185293